Azərbaycan Universiteti “BİR” Tələbə-Könüllü proqramına qoşulub
Azərbaycan Universitetində Təhsil Nazirliyinin “BİR” Tələbə-Könüllü proqramının təqdimatı keçirilib. Tədbirdə iştirakçılara proqram haqqında məlumat verilib, proqramın və tələbə-könüllülərin fəaliyyətini əks etdirən videoçarxlar nümayiş etdirilib.
Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru, professor Yusif Qasımov qeyd edib ki, dinamik iqtisadi inkişaf tempi və uğurları ilə dünyanın diqqətini cəlb edən Azərbaycan idman sahəsində mühüm yarışlar, beynəlxalq humanitar forumlar, konfranslar, mədəni tədbirlərə yüksək səviyyədə ev sahibliyi edərək təşkilatçılığı ilə də adından bəhs etdirir, öz gücünü nümayiş etdirir. Ölkəmizin bu sahələrdə beynəlxalq platformaya çevrilməsi gənclərə fərdi bacarıqlarını inkişaf etdirməyə geniş imkanlar yaradır, genişmiqyaslı tədbirlərin təşkilində və həyata keçirilməsində tələbə könüllülər mühüm rol oynayırlar.
“BİR” Tələbə-Könüllü proqramının rəhbəri Canoğlan İlyasov proqramın yaranma tarixi, uğurları, fəaliyyət istiqamətləri, tələbələrə qazandırdığı imkanlardan danışıb, və qeydiyyat qaydaları haqqında məlumat verib. Canoğlan İlyasov bildirib ki,  proqram 2015-ci ildə keçirilmiş Avropa Oyunlarından sonra cənab Prezident İlham Əliyevin sərəncamına əsasən könüllü hərəkatının institutlaşması istiqamətində vahid tələbə könüllü bazasının yaradılması, könüllü tələbələrlə işin təşkilinin sistemləşdirilməsi, tələbələrin könüllü fəaliyyətlə məşğul olmalarının stimullaşdırılması məqsədilə Təhsil Nazirliyi tərəfindən 2015-ci il dekabrın 14-də yaradılıb. Milli könüllü platforması kimi 25 mindən çox tələbə-könüllünü əhatə edən layihə 11 regionda 40-dan çox təhsil müəssisəsini birləşdirir. 6 istiqamətdə fəaliyyət göstərən proqram tərəfindən indiyədək 500-dən çox yerli və beynəlxalq tədbirə könüllü və təşkilati dəstək verilib.
Tədbirdə qeyd olunub ki, Azərbaycanda könüllülük sahəsində ilk dəfə həyata keçirilən “Elektron könüllü portalı” proqram tərəfindən yaradılıb. Bu sistem vasitəsilə hər bir tələbə-könüllünün iştirak etdiyi tədbirlərin sertifikatı www.konullu.edu.az saytındakı hesabında yerləşdirilir. Portal tələbə könülüllərə elekton əmək kitabçası da verir. Proqrama qoşulmaq istəyən tələbələr www.konullu.edu.az saytı vasitəsilə qeydiyyatdan keçərək fəal tələbə-könüllülərdən ola bilərlər.

The presentation of the Student Volunteer Program “BIR” of the Ministry of Education was held at Azerbaijan University. Participants were informed about the program, and video clips showing the activities of the program and student volunteers were demonstrated.
Professor Yusif Gasimov, Vice-rector for Science of Azerbaijan University, noted that Azerbaijan, which has attracted the attention of the world with the pace and success of dynamic economic development, also hosts high level sports events, international humanitarian forums, conferences, cultural events, and demonstrates its organizational skills and its power as well. The transformation of our country into an international platform in these areas provides young people with opportunities to develop their personal skills, and student volunteers play an important role in organizing and implementing large-scale events.
Canoglan Ilyasov, head of the Student-Volunteer Program, spoke about the history of the program, its success, activities, opportunities for students, and provided information on registration rules. Canoglan Ilyasov said that the program was created by the Ministry of Education according to the decree of President Ilham Aliyev on December 14, 2015 after European Games in order to create a unified student volunteer base for institutionalizing volunteer movement, to systematize the organization of volunteer students, and to encourage students to engage in volunteer activities. The project, which has more than 25,000 student volunteers as a national volunteer platform, brings together more than 40 educational institutions in 11 regions. The program in six directions has provided voluntary and organizational support to over 500 local and international events so far.
At the event it was noted that the first 'Electronic Volunteer Portal' in Azerbaijan was created by the program. Through this system, each student-volunteer’s certificates of the events which they participated in are posted on their account at www.konullu.edu.az. The portal also provides student volunteers with an electronic employment card. Students wishing to join the program can become active student- volunteers by registering at www.konullu.edu.az.