Azərbaycan Universiteti Avropanın aparıcı universitetlərini birləşdirən platforma olan Avropa Universitetləri Assosiasiyasının (European University Association - EUA) tam hüquqlu üzvüdür.  EUA-ya üzvlük universitetə həm təşkilatın, həm də Avropanın ali təhsil, elm və innovasiya sahəsindəki qabaqcıl təcrübəsindən faydalanmaq üçün geniş imkanlar yaradır. Platformaya qoşulmaq universitetin rəqabətliliyinin artırılması, tədrisin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin beynəlxalq standartlar səviyyəsinə çatıdırlması, yeni beynəlxalq əməkdaşlıqların qurulması, dünyanın nüfuzlu təşkilatlarının fəaliyyətində iştirak kimi məqsədlərinə də xidmət edir.
Qeyd edək ki, EUA, Avropa universitetlərinin bir araya gəldiği ən böyük birlikdir. 48 Avropa ölkəsində 800-dən çox universiteti təmsil edən assosiasiyanın əsas missiyası Avropada ali təhsil və tədqiqat sistemini davamlı inkişaf etdirmək və gücləndirmək; üzvlərə dəstək və rəhbərlik verərək tədris, öyrənmə, tədqiqat və ictimai xidmətdə  keyfiyyəti artırmaqdır.

Azerbaijan University is a full-fledged member of the European University Association (EUA), a platform that unites leading European universities. EUA membership provides the university with ample opportunities to benefit from both the organization's and Europe's leading expertise in higher education, science and innovation. Joining the platform also serves the goals of increasing the university's competitiveness, bringing the content and quality indicators of education to the level of international standards, establishing new international collaborations, and participating in the activities of prestigious organizations of the world.
It should be noted that EUA is the largest association of European universities. The main mission of the association, which represents more than 800 universities in 48 European countries, is to continuously develop and strengthen the higher education and research system in Europe; to enhance quality in teaching, learning, research and community service by providing support and guidance to members.