Azərbaycan Universiteti payızda iki elmi konfrans keçirəcək
Azərbaycan Universiteti payızda biri respublika, digəri isə beynəlxalq miqyaslı olmaqla iki elmi konfrans keçirəcək.
“Davamlı inkişaf və humanitar elmlərin aktual problemləri” mövzusunda respublika konfransında  davamlı inkişaf strategiyalarının müzakirəsi, bu istiqamətdə humanitar elmlərin qarşısında duran problemlərin müzakirə olunması nəzərdə tutulur.
24 oktyabr 2019-cu il tarixində keçiriləcək konfrans ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanda hakimiyyətə gəlməsinin 50 illiyinə həsr olunur. Təşkilat komitəsi məqalələri 27 sentyabr 2019-cu il tarixinə qədər qəbul edəcək.
Daha ətraflı məlumat üçün konfransın səhifəsinə keçid: /az/menu/325/
28 noyabr 2019-cu il tarixində keçiriləcək  “Gender problemi və müasir Azərbaycan” konfransının əsas məqsədi Azərbaycanda gender bərabərliyinin təmin olunması məsələsini diqqət mərkəzində saxlamaq, bu sahədə əldə olunan elmi nailiyyətləri və təcrübələri paylaşmaq, mövcud problemlərin təhlili və onların həll yolları üçün təkliflərin irəli sürülməsini təmin etmək, bu sahədə ölkədə əldə edilən uğurları beynəlxalq təcrübə ilə müqayisə etməkdən ibarətdir.

Azerbaijan University will hold two scientific conferences in autumn
The Azerbaijan University will hold two scientific conferences in autumn, one of which will be republican and another one - international. The conference on “Sustainable Development and Actual Problems of the Humanities” will be devoted to a discussion of sustainable development strategies and problems facing the humanities.
The conference to be held on October 24, 2019 is dedicated to the 50 anniversary of the first coming to power in Azerbaijan of the national leader Heydar Aliyev. The Organizing Committee will accept articles until September 27, 2019.
For more information, go to the conference page: http://a.edu.az/en/menu/325/.
The main goal of the conference “Gender Problems and Modern Azerbaijan”, which will be held on November 28, 2019, is dedicated to the issues of ensuring gender equality in Azerbaijan, sharing scientific achievements and experience gained in this area, analyzing existing problems and ensuring that proposals are put forward to solve them, comparing achievements of the country in this area with international experience.
It is expected that this event, which was carried out in 2017 and 2018 on a national scale, will be organized at the international level starting this year. The interest and attention shown to the conference influenced this decision. The experience of the two conferences showed that interest in this area is great, and there are many ideas and approaches to the discussion of experts.