Azərbaycan Universiteti şəhid məzunu Fəxrəddin Qurbanlını unutmur
2016-cı il Aprel döyüşlərində şəhid olan məzunu Fəxrəddin Qurbanlının xatirəsini daim uca tutan Azərbaycan Universitetində 1-6 aprel tarixləri “Fəxrəddin Qurbanlını anım həftəsi” elan olunub.
Anım həftəsi çərçivəsində dərslərdə tələbələrə Azərbaycan Ordusunun qələbə əzmini və ədalətin bərpa olunacağını bütün dünyaya sübut edən “Aprel döyüşəri və nəticələri” haqqında məlumat verilir, şəhidin xatirəsi hörmət və ehtiramla yad edilir.
Universitetdə Fəxrəddin Qurbanlının xatirəsinə guşə yaradılıb, I kurs tələbələri üçün şəhidin xatirəsinə həsr olunmuş “Lələtəpədə yazılan dastan” sənədli filminin nümayişi təşkil olunub. Şəhidin ailə üzvləri filmi universitet heyəti və tələbələrlə birlikdə izləyib. Sənədli filmdə şəhidin ailə üzvləri, orta məktəb və universitet müəllimləri, sinif və qrup yoldaşları, yaxınları onun keçdiyi həyat yoluna işıq salır, xatirələrini bölüşürlər.
Aradan keçən 3 il ərzində Fəxrəddin Qurbanlının ailəsinə daim mənəvi dəstək olan Universitet rəhbərliyi bu il də şəhidin yas mərasimində iştirak edərək mənəvi həmrəylik nümayiş etdirib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Universiteti tərəfindən 2016-cı ildə “Şəhid Fəxrəddin Qurbanlı adına təqaüd” təsis olunub. Ümumi məbləği 500 manat olan təqaüd birinci tədris ilinin birinci semestrində universitetə ən yüksək balla qəbul olmuş tələbəyə verilir. Aprel döyüşlərinin ikinci ildönümündə isə şəhidin xatirəsinə həsr olunmuş “Şəhidlər ölmür” adlı xatirə kitabı nəşr olunub. Kitabda şəhid haqqında bioqrafik məlumat, müəllim və tələbə yoldaşlarının xatirələri ilə yanaşı Universitetin magistratura tələbəsi Reyhan Mənəfovanın Fəxrəddin Qurbanlıya həsr etdiyi “Vətən qartalı” adlı şeir, həmçinin fotoları yerləşdirilib.

Azerbaijan University does not forget Fakhraddin Gurbanli, the martyr graduate
Azerbaijan University, which always holds high the memomory of its graduate Fakhraddin Gurbanli who died in the April fighting in 2016, announced April 1-6 "Memorial Day of Fakhraddin Gurbanli".
Within the framework of the Week, the students are informed about the "April fights and consequences" that prove to the whole world that the victory of the Azerbaijani Army and the justice will be restored, and is paid tribute to martyr's memory.
It was created a memorial plaque to Fakhraddin Gurbanli at Azerbaijan University and for the first year students,  was held the screening of the documentary film “Lələtəpədə yazılan dastan” dedicated to the memory of the martyr. The martyr's family members watched the film together with the University staff and the students. In the documentary film, family members of martyr, secondary and university teachers, classmates and group mates, relatives share their memories about Fakhraddin Gurbanli.
During the past three years, the university administration, which has always been a moral support to the family of Fakhraddin Gurbanli, has demonstrated moral solidarity by participating in the martyr's funeral this year.
Note that, Azerbaijan University founded a "Scholarship named after Shahid Fakhraddin Gurbanli" in 2016. The scholarship for a total of 500 AZN is awarded to the student  who has been admitted to the university with the highest score  in the first semester of the first academic year. On the second anniversary of the April wars, the memorial book “Şəhidlər ölmür”(Martyrs do not die) dedicated to the martyr's memory was published. The book contains biographical information on martyr, memoirs of teachers and students, as well as a poem “Vətən qartalı” (Homeland Eagle), by Rayhan Menofova, a master student of the University, dedicated to Fakhraddin Gurbanli, and photos.