Tələbələrə “Türk dünyası rəqəmsal vətəndaşlığı” fənni tədris olunacaq
Azərbaycan Universiteti “Türk dünyası rəqəmsal vətəndaşlığı” layihəsinə qoşulub. Türk dünyasından 71 universitetin qoşulduğu layihənin əməkdaşlıq protokolunun imzalanma mərasimində Azərbaycan Universitetini elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov təmsil edib. Qırğızıstan –Türkiyə Manas Universiteti və Türkiyənin Qaziantep Universitetinin koordinatorluğu ilə həyata keçirilən layihə çərçivəsində tərəfdaş universitetlərdə bakalavriat və magistratura səviyyələrində “Türk dünyası rəqəmsal vətəndaşlığı” fənninin seçmə fənn qismində tələbələrə tədrisi nəzərdə tutulur.
Tədbirə ev sahibliyi edən Qırğızıstan –Türkiyə Manas Universitetinin rektoru, professor Alpaslan Ceylan protokolun imzalanma mərasimində çıxış edərək, Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın “ailə məclisi” ifadəsini xatırladıb, türk dünyası universitetləri rektorlarının böyük bir ailənin dəyərli üzvləri olduğunu və layhənin həyata keçirilməsi üçün onların fikirlərini öyrənmək istədiklərini bildirib.
Layihənin koordinatorları professor Erdal Bay və dosent Oktay Özgül fənnin tədrisi ilə bağlı məlumat verərək qeyd ediblər ki, “Türk dünyası rəqəmsal vətəndaşlığı” fənni məsafədən təşkil olunacaq və hər semestr fərqli bir universitet tərəfindən tədris olunacaq. Fənni seçən tələbələrin türk dünyasının görkəmli elm xadimlərinin bilik və təcrübələrindən faydalanmaları təmin ediləcək, onlara türk dünyasının problemləri haqqında layihələr hazırlamaları təklif olunacaq. Qaydalara görə, tələbələr “Türk Dünyası pasportu”na sahib olacaq və yüksək nəticə əldə edənlər elm düşərgələrinə göndəriləcək.
Layihəyə qoşulan universitet rəhbərləri və nümayəndələrinin layihənin müzakirəsi məqsədilə oktyabr ayında ənənəvi simpoziumunun keçirilməsi planlaşdırılır.

Students will take the course “Digital Citizenship of the Turkic World”
Azerbaijan University has joined the "Turkish World Digital Citizenship" project. Yusif Gasimov, Vice-Rector for Scientific Affairs, represented Azerbaijan University at the signing ceremony of the cooperation protocol of the project, which involved 71 universities from the Turkic world. The project, coordinated by Kyrgyzstan-Turkey Manas University and Gaziantep University of Turkey, envisages the teaching of "Turkish World Digital Citizenship" as an elective subject at partner universities at the undergraduate and graduate levels.
Talking at the signing ceremony, Professor Alpaslan Ceylan, Rector of the Kyrgyz-Turkish Manas University, who hosted the event, recalled Turkish President Recep Tayyip Erdogan's expression "family meeting" and  said that the rectors of the universities of the Turkic world are valuable members of the large family and wanted to know their views on the implementation of the project.
The project coordinators, Professor Erdal Bay and Associate Professor Oktay Ozgul, informed about the teaching of the subject, noting that the subject "Digital Citizenship of the Turkic World" will be organized remotely and will be taught by a different university each semester. Students who choose the subject will benefit from the knowledge and experience of prominent scientists of the Turkic world, they will be offered to develop projects on the problems of the Turkic world. According to the rules, the students will have a "Turkish World Passport" and those who achieve high results will be sent to science camps.
A traditional symposium of university leaders and representatives participating in the project is planned to be held in October to discuss the project.