Türkiyənin Kastamonu Universitetinin rektoru professor Ahmet Hamdi Topalın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan Universitetində olub. Azərbaycan və Kastamonu universitetlərinin nümayəndə heyətləri arasında keçirilən görüşdə qonaq rektor Ahmet Hamdi Topal Azərbaycana və Bakıya səfərindən məmnunluq ifadə edib, rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsi barədə məlumat verib. Bildirib ki, 2006-cı ildə qurulan Kastamonu Universitetinin hazırda 3 tələbə şəhərciyi, 23 mindən çox tələbəsi var. 14 fakültə, 3 institut, 15 kollec, 23 araşdırma mərkəzi ilə fəaliyyət göstərən ali məktəbdə 500-ə yaxın Azərbaycanlı tələbə təhsil alır. Rektor qeyd edib ki, Kastamonu Universitetinin 2 Azərbaycanlı tələbəsi Vətən Müharibəsində könüllü iştirak edib və şəhidlik zirvəsinə yüksəlib.
Qonaq nümayəndə heyətinə Azərbaycan Universitetinin fəaliyyəti, keçdiyi inkişaf yolu, təhsil pillələri, tədris olunan ixtisaslar, yetişdirdiyi kadrlar və beynəlxalq əlaqələri, elmi fəaliyyəti, o cümlədən universitetin hədəfləri haqqında məlumat verilib.
Bildirilib ki, Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrinin gündən-günə möhkəmlənməsi türk dünyası üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir və türkdilli xalqlar arasında münasibətlərin inkişafına müsbət təsir göstərir. Vurğulanıb ki, elmi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi istiqamətində mühüm işlər görülməlidir.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə olunub. Qeyd edilib ki, beynəlmiləlləşmə, həmçinin beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi, ikili diplom proqramlarının həyata keçirilməsi hər iki universitetin strateji hədəfləri sırasındadır.

Azerbaijan University will cooperate with Turkiye’s Kastamonu University
A delegation headed by Professor Ahmet Hamdi Topal, rector of Turkey's Kastamonu University, visited Azerbaijan University. At the meeting between the delegations of Azerbaijan and Kastamonu universities, the guest rector Ahmet Hamdi Topal expressed his satisfaction with his visit to Azerbaijan and Baku and gave information about the higher educational institution he heads. He said that Kastamonu University, founded in 2006, currently has 3 campuses and more than 23 thousand students. About 500 Azerbaijani students are studying at the university, which operates with 14 faculties, 3 institutes, 15 colleges, and 23 research centers. The rector noted that 2 Azerbaijani students of Kastamonu University voluntarily participated in the Patriotic War and reached the peak of martyrdom.
The guest delegation was informed about the activity of Azerbaijan University, its development path, educational levels, taught specialties, trained personnel and international relations, scientific activity, including the goals of the university.
It was stated that the day by day strengthening of Azerbaijan-Turkey relations is of great importance for the Turkic world and has a positive effect on the development of relations between Turkic-speaking peoples. It was emphasized that important work should be done in the direction of strengthening scientific relations.
Issues of mutual interest were discussed at the meeting. It was noted that internationalization, as well as the expansion of international relations, the implementation of dual diploma programs are among the strategic goals of both universities.