Azərbaycan Universitetində Adil Babayevə həsr olunmuş ədəbi-bədii tədbir keçirilib
Azərbaycan Universitetində XX əsr ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrindən şair, tərcüməçi və dramaturq Adil Babayevin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş "Təzədən doğulur şair ölən gün" adlı tədbir keçirilib. Tədbirdə şairin həyat və yaradıcılığına nəzər salınıb, onunla bağlı xatirələr bölüşülüb.
Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının müdiri Ülviyyə Rəhimova Adil Babayevin Azərbaycan ədəbiyyatının “gələcək üçün yazan” görkəmli nümayəndələrindən biri olaraq qalıcı əsərlər yaratdığını  vurğulayıb və həyatı haqqında qısa məlumat verib. Kafedra müdiri bildirib ki, atası repressiya illərində “xalq düşməni” kimi həbs edilərək güllələnən Adil Babayev mənəvi repressiyaya məruz qalsa da, atasının adından imtina etməyib. Bu nisgili və onun mənəvi dünyasını yazıb-yaratdığı əsərlərdə görmək mümkündür.
Kafedranın professoru Asif Hacıyev ədəbiyyatın yalnız əsərlərdən deyil, ədəbi talelərdən də ibarət olduğunu və Adil Babayevin sovet dövrünün paradoks və keşməkeşlərini əks etdirən ömür yaşadığını qeyd edib. Çıxışında şairin  çoxşaxəli yaradıcılığının müxtəlif məqamları haqqında məlumat verən Asif Hacıyev bildirib ki, sonet janrını Azərbaycan ədəbiyyatına daxil edən Adil Babayevin yaradıcılığında həzin romantika ilə yanaşı gerçəklik də var. Sovet ideologiyasına və konyukturaya uyğun əsərlər ortaya qoymayıb. Məhz buna görə ədəbi mühitdə adı çox hallanmasa da, dəyərli irsə sahibdir. Yaradıcılığı haqqında Səməd Vurğun, Mirzə İbrahimov, Mehdi Hüseyn, Osman Sarıvəlli, Abbas Zamanov, Bəxtiyar Vahabzadə, Xəlil Rza kimi görkəmli ziyalılar, nüfuzlu tənqidçilər müxtəlif vaxtlarda dövri mətbuatda, elmi əsərlərdə münasibət bildiriblər. Məşhur mahnıların müəllifi olan, nəğmələri dillərdə yaşayan Adil Babayev peşəkar tərcüməçiliklə də məşğul olub, əsərləri teatrlarda tamaşaya qoyulub, kitablarına böyük sənətkarlar tərəfindən rəylər yazılıb.
Şair Vahid Əziz Adil Babayev haqqında xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb, onun yüksək mənəvi keyfiyyətləri haqqında danışıb.  Vahid Əziz bildirib ki, Adil Babayevin fitri istedadını ilk görən və yüksək qiymətləndirən milli poeziyamızın iftxarı Səməd Vurğun olub.
Adil Babayevin oğlu, tanınmış telejurnalist Etibar Babayev qeyd edib ki, atasının çoxşaxəli yaradıcılığının hər sahəsi tədqiqat obyekti olub, ciddi araşdırmalar aparılıb. 3 dissertasiya yazılıb, 4 monoqrafiya hazırlanıb, vəfatından sonra çoxsaylı yaradıcılıq gecələri təşkil olunub. Etibar Babayev tədbir iştirakçılarına atasından ona qalan gündəlik haqqında da məlumat verib. Atası haqqında səsləndirilən xoş fikirlərə təşəkkür edən telejurnalist  Adil Babayevin adının Bakı, Gəncə və Naxçıvanda əbədiləşdirildiyini vurğulayıb və Azərbaycan dövlətinə təşəkkür edib.
Sonda şairin həyat və yaradıcılığından bəhs edən “Ata olsam belə, Ata istərəm” adlı sənədli televiziya filmi nümayiş olunub. Adil Babayevin həyat və yaradıcılığından söhbət açılan film şairin şeirləri və onlara bəstələnən mahnılarla müşayiət olunur.

Event devoted to Adil Babayev at Azerbaijan University
Literary-artistic event “Poet is reborn in the date he dies” devoted to poet, translator and dramatist Adil Babayev was held at Azerbaijan University. The event where the university administration, teachers, students and other guests attended, life and creative activity, memories of the poet were shared with participants.
The head of the Azerbaijani language and literature department Ulviyya Rahimova began the event with her speech and emphasized that Adil Babayev was one of the great representatives of Azerbaijan literature who wrote for future and she gave brief information about the poet's life. The head of department mentioned that Adil Babayev never ignored his father's surname who was shot as «people's enemy» during the repression years.
The professor of department Asif Hajiyev noted that literature is not only consisted of plays and poetry, but also literary fates by speaking about Adil Babayev's life which was full of paradox and contradictions of soviet period. By giving information about different periods of the poet's life, Asif Hajiyev mentioned that by including sonet genre into Azerbaijan literature the creative-activity of Adil Babayev reflects the realty together with romantism. Because of his father he was exposed to moral repression and couldn't bring out suitable works for soviet ideology and conjugate. Just for this reason his name was not so popular, but he had very valuable heritage. Being the author of famous songs Adil Babayev was also busy with translation, his works were performed in theatres, great craftsmen wrote their opinions on his works.
The poet Vahid Aziz shared his memories about Adil Babayev with the attendants of the event, spoke about his high spiritual qualities.
Adil Babayev's son, the famous journalist Etibar Babayev noted that each sphere of  his father's many-field creative-activity was the object of research. 3 dissertation, 4 monographs were written, a number of recitals were organized. By thanking for the good opinions about his father Etibar Babayev gave infortion about the diary which remained from his father. By emphasizing that his father's name was eternalized in Baku, Ganja and Nakhchivan, the journalist was thankful to Azerbaijan government.
In the end the telefilm named “Even I'm father I want my father” was demonstrated. The film accompanied with the poems and songs of the poet.