Azərbaycan Universitetində aprel şəhidlərinin xatirəsi anılıb
Azərbaycan Universitetində Aprel qələbələrinin ildönümü  münasibəti ilə “Aprel döyüşləri bizim şanlı qələbəmizdir” adlı tədbir keçirilib. Azərbaycan Universitetinin şəhid məzunu Fəxrəddin Qurbanlı və aprel şəhidlərinin xatirəsinə həsr olunmuş tədbirdə universitet rəhbəriyi, müəllim – tələbə kollektivi, şəhidin ailə üzvləri və qonaqlar iştirak edib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Aprel şəhidlərinin xatirəsi tədbir iştirakçıları tərəfindən bir dəqiqəlik sukutla yad olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə Universitetin rektoru Səadət Əliyeva açıb. Rektor çıxışında aprel döyüşlərinin xronikası və Azərbaycan ordusunun qələbələri haqqında məlumat verib. Səadət Əliyeva qeyd edib ki, Azərbaycan xalqının heç vaxt erməni işğalı ilə barışmayacağının, torpaqlarını nəyin bahasına olursa-olsun azad edəcəyinin, daim döyüşə hazır olduğunun sübutu olan Aprel qələbələri ordu-xalq birliyini bir daha bariz şəkildə  nümayiş etdirib.
Rektor bildirib ki, şəhid Fəxrəddin Qurbanlı Azərbaycan Universitetinin Sosial iş fakültəsini 2015-ci ildə üçüncülüklə bitirib. İctimai fəal, nümunəvi və əlaçı tələbə olub, müəllimlərinin və qrup yoldaşlarının dərin hörmətini qazanıb. Rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsi şəhidini xatirəsini daim uca tutur.
Səadət Əliyeva tədbir iştirakçılarına Azərbaycan Universiteti tərəfindən təsis edilmiş “Fəxrədddin Qurbanlı adına təqaüd” və “Fəxrəddin  Qurbanlı adına futbol turniri” haqqında da məlumat verib.
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyinin nümayəndəsi polkovnik Həbib Məmmədov çıxışında Azərbaycan ordusunun aprel döyüşlərində əks-hücum əməliyyatı apararaq strateji mövqelərə sahib olduğunu diqqətə çatdırıb: “İşğaldan azad edilmiş ərazilər və strateji mövqelər təmas xəttində mövcud vəziyyətə tam nəzarət etməyə imkan verir”.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun nümayəndəsi İsaxan Vəliyev çıxışında hər bir şəhid valideyni qarşısında baş əydiyini deyib və iştirakçılara çapdan yeni çıxmış “Qalibiyyət – şahidlər və şəhidlər” kitabı haqqında məlumat verib. İsaxan Vəliyev  qeyd edib ki, kitab jurnalist Aida Eyvazlı tərəfindən aprel şəhidlərinin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədi ilə yazılıb və hazırda ikinci cild üzərində iş gedir.
“SƏS” Media Qrupun rəhbəri Bəhruz Quliyev Aprel döyüşlərində Azərbaycanın münaqişə ilə bağlı yekdil və sərt mövqe ortaya qoyduğunu və cəmiyyətdə döyüş ruhu və qələbə əzmi yarandığını diqqətə çatdırıb.
Sonda şəhidin atası Seyfəddin Qurbanlı çıxıb edərək bildirib ki, Aprel döyüşləri Azərbaycan dövlətinin və ordusunun gücünü bütün dünyaya nümayiş etdirən qələbədir.
Anım tədbirinin ən diqqət çəkici məqamı şəhidin ailə üzvlərinin akt zalına daxil olması  və Seyfəddin Qurbanlının çıxışı zamanı tədbir iştirakçılarının ayağa qalxması olub.

April martyrs’ were commemorated at Azerbaijan University
The event called “April battles are our glorious victory” was held at Azerbaijan Unibversity on the occasion of the anniversary of April victory. The authority of the university, teacher-students staff, family members and guests have attended the event dedicated to the memories of martyr graduate of Azerbaijan University – Fakhraddin Gurbanli and April martyrs.
The event began with the playing of National Anthem of Azerbaijan Republic. The memories of April victims have been commemorated with a minute’s silence.
Seadet Aliyeva, the rector of Azerbaijan Univerity started the event with her speech.  She noted that, Azerbaijan people will never compromise Armenians, our country will release its territories at any cost, April victory also   proved army-people unity.
The rector stated that, martyr Fakhraddin Gurbanli graduated from The School of Social work. Being a social activist, exemplary and excellent student he got the deep respect of his teachers and groupmates.  The university holds high the memory of the martyr. Seadet Aliyeva informed the guests about “The scholarship named Fakhraddin Gurbanli” and “ Football Tournament named Fakhraddin Gurbanli”.
Colonel Hebib Mammadov, the representative of Ministry of Defence of the Republic of Azerbaijan stated that, Azerbaijan army has taken strategic positions conducting counter-attack during April battles. “The released territories and strategic positions give opportunity to take a full control on borders in the current situation.”
Isakhan Veliyev, the representative of Knowledge Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan venerates each martyr’s parent and informed the guests about the new published book “Victory – witnesses and martyrs”. Isakhan Veliyev noted that, the book written by Aida Eyvazli has been dedicated to the memories of April martyrs and she is working on the second edition.
Behruz Guliyev, the head of “SƏS” Media Group stated that Azerbaijan took unanimous and firm position in the conflict and developed fighting spirit and confidence in victory.
In the end the martyr’s father Seyfeddin Gurbanli noted in his speech that, April battles were a victory that showed the strength of our republic and our army the whole world.
The most remarkable moment of the event was the entrance of the martyr’s family into the hall and the participants’ standing up during the martyr’s father Seyfeddin Gurbanli’s speech.