Azərbaycan Universitetində “Bədii ədəbiyyatda Qarabağ” mövzusunda elmi seminar keçirilib
Azərbaycan Universitetində Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Bədii ədəbiyyatda Qarabağ” mövzusunda elmi seminar keçirilib. Seminarı kafedranın dosenti Fərhad Mədətov aparıb.
Elmi seminarda qeyd olunub ki, Azərbaycan ədəbiyyatının daim izlədiyi və sıx-sıx müraciət etdiyi mövzulardan biri də Qarabağ məsələsidir. Qarabağ mövzusuna həsr olunan əsərlərdə bölgənin təbii gözəllikləri, maddi – mənəvi mədəniyyəti ilə yanaşı tariximizin son 30 ilini çevrələyən və cəmiyyətimizin başlıca problemi səviyyəsinə yüksələn Dağlıq Qarabağ münaqişəsi də müxtəlif yönləri ilə öz əksini tapıb.
Seminarda xalq yazıçısı Sabir Əhmədlinin “Axirət sevdası” romanı, xalq yazıçısı Elçinin “Bayraqdar” povesti, xalq şairi Səməd Vurğunun “Azərbaycan” şeiri təhlil olunub. Adı çəkilən əsərlərdə müəlliflərin bəzən gizlin, bəzən aşkar Qarabağla, o cümlədən Şuşa ilə bağlı duyğuların gələcək nəsillərə mesaj olaraq ötürülməsi və ümumiyyətlə Sovet dövründə yazıb-yaratmış olan bütün böyük ədiblərimizdə Qarabağla bağlı bir narahatlığın onların əsərlərində əks olunması faktı vurğulanıb.
Tədbirdə bildirilib ki, 44 gün davam edən Vətən müharibəsində qazandığımız qələbədən sonra Qarabağ mövzusu uzun illər bədii ədəbiyyatın aparıcı mövzusu olmağa davam edəcək.
Seminar sual cavab sessiyası ilə yekunlaşıb.
Elmi seminar Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 05 yanvar 2022-ci il tarixli Sərəncamının və Azərbaycan Universitetinin “Şuşa İli” çərçivəsində həyata keçiriləcək tədbirlər planının icrasının təmin edilməsi məqsədi ilə həyata keçirilib.

A scientific seminar on Karabakh in fiction was held at Azerbaijan University
A scientific seminar on "Karabakh in Fiction" was organized by the Department of Azerbaijani Language and Literature at Azerbaijan University. The seminar was conducted by Farhad Madatov, associate professor of the department.
It was noted at the scientific seminar that the Karabakh issue is one of the topics that Azerbaijani literature always follows and frequently addresses. Along with the natural beauties, material and spiritual culture of the region, the Nagorno-Karabakh conflict, which surrounds the last 30 years of our history and has risen to the level of the main problem of our society, is reflected in various aspects in the works dedicated to Karabakh.
People's writer Sabir Ahmadli's novel "Love of the Hereafter", People's writer Elchin's "Flag" story, People's poet Samad Vurgun's poem "Azerbaijan" were analyzed at the seminar. The above-mentioned works emphasize the fact that the authors sometimes convey their feelings about the hidden, sometimes overt Karabakh, including Shusha, as a message to future generations, and in general, all our great writers of the Soviet era expressed concern about Karabakh in their works.
It was stated at the event that after our victory in the 44-day war, the Karabakh theme will continue to be the leading theme of fiction for many years.
The seminar ended with a question and answer session.
The scientific seminar was held in order to ensure the implementation of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 5, 2022 on the proclamation of 2022 as the "Year of Shusha" in the Republic of Azerbaijan and the action plan of the Azerbaijan University within the "Year of Shusha".