Azərbaycan Universitetində 3 dekabr Beynəlxalq Əlilliyi olan Şəxslər Gününə həsr olunmuş “Bacarıqlar əngəlsizdir!” adlı tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Sosial işin təşkili kafedrasının müdiri Aygün Musayeva açaraq 1992-ci ildən etibarən BMT-nin təşəbbüsü ilə 3 dekabr tarixinin Beynəlxalq Əlilliyi olan Şəxslər Günü olaraq qeyd olunduğunu bildirib. Məqsəd insanları cəmiyyətin müxtəlif təbəqələrində və inkişafın bütün mərhələlərində əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının qorunması və təşviq edilməsi, siyasi, sosial, iqtisadi və mədəni həyatın bütün aspektlərində onların vəziyyəti haqqında maarifləndirmək və problemə diqqət çəkməkdən ibarətdir. Kafedra müdiri bildirib ki, 2018-ci il üçün Əlilliyi olan Şəxslərin Beynəlxalq Gününün mövzusu “Əlilliyi olan şəxslərin gücləndirilməsi, onların inklüzivliyinin və bərabərliyinin təminatı” kimi  seçilib.
Azərbaycan Respublikası Paralimpiya Komitəsinin prezidenti İlqar Rəhimov Komitənin yaranma tarixi, fəaliyyəti və nailiyyətləri barədə danışıb. Bildirib ki, bu gün ölkəmizdə əlilliyi olan şəxlər istənilən sahədə özlərinə inkişaf yolu tapırlar, idman da bu sahələrdən birincisi hesab olunur. Paralimpiyaçıların uğurlarından bəhs edən İlqar Rəhimov əlilliyi olan şəxsləri diqqət mərkəzində saxladığı, tədbir keçirdiyi üçün universitet rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.
“Dance Ability Azerbaijan” təşkilatının sədri Nigar Sultanova isə “İnteqrasiyalı rəqs və onun fəlsəfəsi” mövzusunda çıxış edib. Qeyd edib ki, rəqsin məqsədi əqli və fiziki imkanlardakı fərqlərdən asılı olmayaraq hər kəsin cəmiyyətin bərabər hüquqlu üzvü olduğunu göstərməkdir.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Paralimpiya Komitəsinin I vitse-prezidenti Natiq Qasımov, komitənin baş katibi Kamal Məmmədov və Əlil Velosipedçilər Klubunun sədri Amid Həsənquliyev də iştirak ediblər. Tədbiri Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva və heyət izləyib.
Daha sonra qonaqlar və tədbir iştirakçıları “Dance Ability Azerbaijan” təşkilatının üzvləri, rəqqaslar, əlilliyi olan şəxslər və Azərbaycan Universitetinin tələbələrinin birgə inteqrasiyalı rəqsini izləyiblər.

An event titled "Skills is unimpeded!" dedicated to the International Day of Persons with Disabilities took place at the Azerbaijan University on December 3.
The event was opened by the head of the Department of Social Work Aygun Musayeva. She noted that the International Day of Disabled Persons was proclaimed in 1992, by the United Nations General Assembly. It aims to promote the rights and well-being of persons with disabilities in all spheres of society and development, and to increase awareness of the situation of persons with disabilities in every aspect of political, social, economic and cultural life. Head of the Department noted that the subject of the International Day of Persons with Disabilities for 2018 was selected as "Strengthening of persons with disabilities, their inclusion and equality".
President of the Paralympic Committee of the Republic of Azerbaijan Ilgar Rahimov spoke about the history, activity and achievements of the Committee. He said that today disabled people in our country find ways to grow in any area, and sport is considered as the first in this sphere. Speaking about the Paralympic achievements, Ilgar Rahimov thanked the university administration for organizing the event.
The chairman, Nigar Sultanova of  the organization ” Dance Ability Azerbaijan” that was created to connect people with and without disabilities through dance classes, delivered a speech on topic  "Integral dance and its philosophy". She noted that the goal of the dance is to show that everyone is equal in society regardless of the differences in mental and physical opportunities.
First Vice-President of the Paralympic Committee of Azerbaijan Natiq Gasimov, Secretary General of the Committee Kamal Mammadov and Disabled Cycling Club Chairman Amid Hasanguliyev attended the event. The rector of Azerbaijan University Saadat Aliyeva and the delegation watched the event.
Guests and event participants watched the dance of members of “Dance Ability Azerbaijan”, dancers, people with disabilities together with the students of the University of Azerbaijan.