Azərbaycan Universitetində “Çin Günü” mədəniyyət tədbiri keçirilib
Azərbaycan Universitetində “Çin Günü” mədəniyyət tədbiri keçirilib. Bakı Dövlət Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Konfutsi İnstitutunun təşəbbüsü, institut ilə əməkdaşlıq çərçivəsində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Universiteti Konfutsi Mərkəzi və Xarici dillər kafedrasının təşkilatçılığı ilə ərsəyə gələn tədbirdə Çin dili, mədəniyyəti və ənənələrinin qısa təqdimatı olub.
Tədbirin açılış mərasimində Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru, professor Yusif Qasımov və Konfutsi İnstitutunun Çin tərəfdən direktoru xanım Luo Xiaozhi çıxış ediblər. Çıxışlarda qeyd olunub ki, tədbir tələbələrə Çin mədəniyyəti ilə daha yaxından tanış olmaq imkanı yaradır. Dünyadakı ən qədim mədəniyyətlərdən biri olan Çin eyni zamanda kağız, barıt, kompas kimi böyük kəşflərin ölkəsidir. Geniş əraziyə və əsrarəngiz təbiətə malikdir. Çin dili özündə mədəniyyət və incəsənəti birləşdirir. Dünya əhalisinin beşdə biri bu dildə danışır. Azərbaycan Universitetində 2018-ci ilin sentyabr ayından ikinci xarici dil kimi Çin dilinin tədrisinə başlanıb. Hazırda həftədə 16 dərs saatı olmaqla iki qrupda Çin dili fənni tədris olunur.
Açılış mərasimində tədbir iştirakçılarına “Mənim səsimdəki nəğməm” adlı məşhur Çin mahnısı təqdim olunub. Mahnını Tərcümə ixtisası üzrə təhsil alan IV kurs tələbəsi Aytac İsmayılova səsləndirib.
Tədbirin açılış mərasiminin ardından başlayan sərgi hissəsində Çin mədəniyyətinin ayrılmaz hissəsi olan Çin kağız kəsmə sənəti, Çin çay mərasimi, kalliqrafiya və Çin mədəniyyətinə aid əşyalar nümayiş olunub, iştirakçılar arasında yemək çubuqları vasitəsilə fıstıq götürmə oyunu keçirilib. Qaliblərə müxtəlif mükafatlar təqdim olunub.

“Chinese Day” a cultural event was held at Azerbaijan University
“Chinese Day” a cultural event was held at Azerbaijan University. The conference organized by Confucius Institute at Baku State University, Confucius Center and Foreign Languages Department at Azerbaijan University was a brief presentation of the Chinese language, culture, traditions.
The Vice-Rector of Azerbaijan University, Professor Yusif Gasimov and the director of Confucius Institute Luo Xiaozhi participated in the opening ceremony. It was noted that the event provides the students with the opportunity of getting familiar with Chinese culture. China - as one of the oldest civilizations in the world and country of great discoveries, such as papermaking, velvet, compass. It has a large area and a mysterious nature. The Chinese language combines culture and art. One-fifth of the world’s population speaks in this language. The teaching of the Chinese language as the second foreign language at Azerbaijan University started to implement  since September 2018. Currently, 16 hours per week classes are taught in the groups.
The famous Chinese song “The Song in My Voice” was presented at the opening ceremony. The song was performed by Aytaj Ismayilova, a fourth-year-student in Translation Studies.
After the opening ceremony, the Chinese Paper-Cutting Art, Tea Ceremony, Calligraphy and culture items were portrayed and the game of picking peanuts up with the sticks was held. The winners were awarded various prizes.