Azərbaycan Universitetində doktorantura və dissertanturaya qəbul imtahanları başlayıb
Bu gündən Azərbaycan Universitetində 2018-ci il üçün fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktorantura və disertanturaya qəbul imtahanları və müsahibəyə start verilib. İmtahanlar yanvarın 25-dən fevralın 2-dək keçiriləcək. Doktoranturaya fəlsəfə doktoru proqramı üzrə qəbul olunmaq istəyənlər ixtisas fənnindən, xarici dildən və fəlsəfədən ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində qəbul imtahanları verirlər.
Dissertanturaya  qəbul olunmaq istəyənlərlə müsahibə də bu gün keçirilib. Nəticələr imtahanlar yekunlşadıqdan sonra elan olunacaq.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya 10 yer, fəlsəfə doktoru proqramı üzrə dissertanturaya 10 yer olmaqla ümumilikdə 20 yer ayrılıb. Bütün yerlər ödənişli əsaslarladır.

Entrance examinations of doctorate and dissertation on the PhD programs have started at Azerbaijan University
25 january 2018
Baxış sayı: 6466
The entrance examinations and interviews have begun for doctoral and dissertation on the PhD program for 2018 academic year at Azerbaijan University today. The examinations will be held from January 25 to February 2. Candidates wishing to be admitted to the doctorate degree on the PhD program take entrance exams in the subject of speciality, philosophy and foreign language as equal to the extent of existing effective curriculum for Master's degree of higher education.
Today an interview was also held with the candidates who want to be admitted to the dissertation on the PhD program. The results will be announced after the exams are completed.
Totally 20 places were allocated, including 10 places for doctorate and 10 places for dissertation on the PhD programs. All places are on a paid basis.