Azərbaycan Universitetində 2021-ci il üzrə elmi hesabat iclası keçirilib
Azərbaycan Universitetində 2021-ci il üzrə elmi fəaliyyətin yekunlarına həsr olunmuş hesabat iclası keçirilib. İclasda Universitetin rektoru Səadət Əliyeva 2021-ci ilin elmi fəaliyyət baxımından olduqca məhsuldar keçdiyini bildirib və növbəti dövr üçün qarşıda duran vəzifələr haqqında məlumat verib.
Elmi hesabatı universitetin elmi işlər üzrə prorektoru, riyaziyyat elmləri doktoru Yusif Qasımov təqdim edib. Hesabat məruzəsi universitetdə keçirilmiş elmi tədbirlər, beynəlxalq və respublika səviyyəli konfransların hesabatı, “İpək yolu” elmi jurnalının fəaliyyəti, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq, dərc edilmiş elmi işləri əhatə edib.
Hesabat məruzəsində qeyd olunub ki, 2021-ci il Azərbaycan Universitetinin elmi həyatında bir sıra əlamətdar hadisələrlə yadda qalıb. Belə ki, Təhsil naziri Emin Əmrullayevin 15 iyul 2021-ci il tarixli əmri ilə Azərbaycan Universitetinin bir qrup əməkdaşı universitetin 30 illik yubileyi  münasibətilə “Azərbaycan Respublikası qabaqcıl təhsil işçisi döş nişanı”, “Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Fəxri Fərmanı” və “Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Təşəkkürnaməsi” ilə təltif edilib. Təhsil nazirinin bu əmri universitet heyətinin daha səmərəli və məhsuldar fəaliyyəti üçün çox böyük stimuldur.
Məruzədə həmçinin bildirilib ki, hesabat ilində Azərbaycan Universitetində 3 beynəlxalq və 1 respublika səviyyəli elmi konfrans keçirilib. Bütün konfransların materialları toplu şəklində dərc edilib və konfrans iştirakçılarına təqdim olunub. 9 aprel 2021-ci il tarixində keçirilən Gənc tədqiqatçıların IV respublika elmi konfransında respublikanın bütün ali təhsil müəssisəsələrini, elmi-tədqiqat institutu və qurumlarını təmsil edən 150-dən  çox məruzə dinlənilib. 7 may 2021-ci il tarixində keçirilən “Nizami Gəncəvinin əsərləri ədəbi və tarixi mənbə kimi” beynəlxalq konfransının plenar iclasında ABŞ-ın Arizona Universitetinin professoru Kamran Talatoff və Ball State Universitetinin professoru Mattew R. Hotham, Azərbaycan Universitetinin professoru Qorxmaz Quliyev plenar məruzə ilə çıxış ediblər. 22 oktyabr 2021-ci il tarixində Ukraynanın Xarkov Milli Radioelektronika Universiteti ilə birgə “İnformasiya təhlükəsizliyi: problemlər və perspektivlər” beynəlxalq konfransı keçirilib. Qeyd olunmuş konfransın plenar məruzəçiləri isə Xarkov Milli Radioelektronika Universitetinin professoru  Aleksandr Lemeşko və Türkiyənin Ondokuz Mayıs Universitetinin dosenti Sedat Akleylek olub. 2021-ci ilin son elmi konfransı isə Böyük Britaniyanın Middlesex Universiteti ilə birgə 19 noyabr 2021-ci il tarixində təşkil olunub. “Gender problemi və müasir Azərbaycan” beynəlxalq konfransının plenar iclasında AMEA Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri professor Rəna Mirzəzadə “Vətən müharibəsinin və pandemiyanın gender amili” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
2021-ci ildə “İpək yolu” elmi jurnalının 4 nömrəsi və 1 xüsusi buraxılış nəşr edilib. “Qarabağ Azərbaycandır” xüsusi buraxılışı Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Qarabağın tarixinə, müzəffər ordumuzun erməni işğalçı qüvvələri üzərində böyük qələbəsinə həsr olunub. Jurnalın 2021-ci il 2-ci nömrəsi dahi şair və mütəffəkkir Nizami Gəncəviyə həsr edilib və jurnala onun yaradıcılığına həsr olunmuş məqalələr daxil edilib. Jurnalın 2021-ci il 3-cü nömrəsi isə Azərbaycan Universitetinin 30 illik  yubileyinə həsr olunub.
Məruzədə bildirilib ki, hesabat ilində universitetin əməkdaşları İtaliyanın “Tuscia”, Vyetnamın  “Ton Duc Thang University”, Cənubi Afrika Respublikasının “University of South Africa”, İranın “University of Tabriz”, Kanadanın “University of Victoria”, Argentinanın “UNNE, FaCENA”, Çinin “China Medical University”, Pakistanın “Abdul Wali Khan University” Taylandın “Prince of Songkla University”, Hindistanın “School of Basic and Applied Sciences” və “Aligarh Muslim University” universitetləri ilə birgə elmi-tədqiqat işləri aparıb və onların nəticəsi olaraq birgə elmi məqalələr dərc edilib.
Hesabat məruzəsində qeyd olunub ki, Ukraynanın Xarkov Milli Radioelektronika Universiteti ilə əməkdaşlığın yeni istiqaməti olaraq Azərbaycan Universitetində 2021-ci ilin oktyabr ayında İnformasiya təhlükəsizliyi üzrə birgə tədris-tədqiqat laboratoriyası yaradılıb.
Prorektor məruzəsində universitetdə elmi fəaliyyətin səmərəli təşkili və əməkdaşların elmi tədqiqat fəaliyyətinə təşviq edilməsi haqqında rektor Səadət Əliyevanın əmrlərini də diqqətə çatdırıb. Məruzədə bildirilib ki, hesabat ilində universitet əməkdaşlarının Azərbaycanda nəşr olunan elmi jurnallarda 64, xaricdə nəşr olunan elmi jurnallarda isə 110 məqaləsi çap olunub ki, onlardan 108-i indekslənən jurnaldır. Bu məqalələrdən 43-ü Q1 kateqoriyalı, 38-i  Q2 kateqoriyalı, 8-i Q3 kateqoriyalı, 17-si ESCI kateqoriyalı, 2-si isə yalnız Scopus bazasında olan jurnallarda çap edilib.
Məruzədə hesabat ilində 5 monoqrafiya, 1 dərslik, 2 dərs vəsaiti, 97 proqram və metodik vəsait və 65 tezisin çap edildiyi qeyd olunub.
Hesabat məruzəsində vurğulanıb ki, universitet əməkdaşlarının üç məqaləsi Web of Science (Clavirate Analytics) bazası üzrə 2021-ci ildə ən çox istinad edilən məqalə kimi bu bazada qeyd edilib. 2021-ci ildə Azərbaycan Universiteti əməkdaşlarının indekslənən jurnallarda çap edilmiş məqalələrinə belə jurnallarda 859 istinad edilib. Bütün bunların nəticəsi kimi universitetin Clavirate Analytics Agentliyinin Web of Science bazası əsasında müəyyən edilən H indeksi 2021-ci ildə 9-dan 19-a yüksəlib.
Hesabat iclasında kafedralar üzrə elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsi üçün tərtib olunan bal cədvəli və universitetdə tətbiq edilən elmi-tədqiqat fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi sisteminə əsasən ən çox bal toplamış əməkdaşların adları da təqdim olunub. Bildirilib ki, Azərbaycan Universiteti rektorunun “Əməkdaşların elmi tədqiqat fəaliyyətinə təşviq edilməsi haqqında” əmrinə əsasən indekslənən jurnallarda çap olunmuş məqalələrin müəllifləri mükafatlandırılıb.

Meeting on Scientific Report for 2021 Held at Azerbaijan University
A report meeting dedicated to the results of scientific activities in 2021 was held at Azerbaijan University. Saadat Aliyeva, the rector of the University said at the meeting that 2021 was very productive in terms of scientific activities and informed about the tasks for the following period.
The report on research works was presented by Yusif Gasimov, Vice-Rector for Research work, Doctor of Mathematical Sciences. The report covered scientific activities held at the university, reports of international and national conferences, the activities of the scientific journal "Silk Road", international scientific cooperation, published papers.
It was stated in the report that the year of 2021 was marked by a number of significant events in the scientific life of Azerbaijan University. Thus, by the order of Emin Amrullayev, the Minister of Education, dated July 15, 2021, on the occasion of the 30th anniversary of the University, a group of employees of Azerbaijan University were awarded the badge "Leading Education Worker of the Republic of Azerbaijan", “Certificate of Honour of Ministry of Education” and “A letter of Gratitude of the Ministry of Education”. This order of the Minister of Education is a great stimulus for more efficient and productive activity of the university staff.
The report also stated that 3 international and 1 national level scientific conferences were held at Azerbaijan University in the reporting year. The materials of all the conferences were published in a collective form and presented to the conference participants. More than 150 reports representing all higher educational institutions, research institutes and institutions of the republic were heard at the IV Republican Scientific Conference of young researchers held on April 9, 2021. At the Plenary of the international conference "Nizami Ganjavi's works as a literary and historical source" held on May 7, 2021, Kamran Talatoff, professor of the University of Arizona, Matthew R. Hotham, professor of Ball State University, and Gorkhmaz Guliyev, professor of Azerbaijan University, delivered a plenary report. On October 22, 2021, the international conference "Information security: problems and prospects" was held jointly with Kharkiv National University of Radioelectronics of Ukraine. The plenary speakers of the mentioned conference were Aleksandr Lemeshko, professor of Kharkiv National Radioelectronics University, and Sedat Akleylek, associate professor of Ondokuz Mayıs University of Turkey. The last scientific conference of 2021 was organized on November 19, 2021, in cooperation with Middlesex University of Great Britain. At the Plenary of the International Conference "Gender Problems and Modern Azerbaijan", Professor Rena Mirzazade ,the department head of the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, delivered a report on "The gender factor of the homeland war and the pandemic".
In 2021, 4 issues and 1 special issue of the scientific journal "Silk Road" were published. The special issue of "Karabakh is Azerbaijan" is dedicated to the history of Karabakh, which is an integral part of Azerbaijan, and the great victory of our
victorious army over the Armenian occupying forces. The 2nd issue of the journal of 2021 is dedicated to the genius poet and thinker Nizami Ganjavi, and the journal includes articles dedicated to his work. The 3rd issue of the journal published in 2021 is dedicated to the 30th anniversary of Azerbaijan University.
It was stated in the report that in the reporting year, the employees of the Tuscia University of Italy, Ton Duc Thang University of Vietnam, University of South Africa of the Republic of South Africa, University of Tabriz , Iran, University of Victoria of Canada, UNNE, FaCENA of Argentina ”, China Medical University, Abdul Wali Khan University of Pakistan, Prince of Songkla University of Thailand, School of Basic and Applied Sciences of India and Aligarh Muslim University conducted joint scientific research works and consequently, joint scientific articles were published.
In the report, it was mentioned that as a new direction of cooperation with Ukraine Kharkiv National University of Radioelectronics, a joint teaching-research laboratory on information security was established at Azerbaijan University in October 2021.
In the vice-rector's report, Rector Saadat Aliyeva's guidelines regarding the efficient organization of scientific activity at the university and encouraging employees to scientific research activities were brought to attention. The report stated that in the reporting year, university employees published 64 articles in scientific journals published in Azerbaijan, and 110 in scientific journals published abroad, of which 108 were indexed journals. 43 of these articles were published in
Q1 category, 38 in Q2 category, 8 in Q3 category, 17 in ESCI category, and 2 were published only in Scopus databases.
In the report, it was mentioned that 5 monographs, 1 textbook, 2 teaching aids, 97 programs and methodical aids and 65 theses were printed in the reporting year.
In the report, it was emphasized that three articles of university employees were listed as the most cited articles in 2021 on the Web of Science (Clavirate Analytics) database. In 2021, 859 references were made to articles published by employees of Azerbaijan University in indexed journals in such journals. As a result of all mentioned, the university's H index, determined on the basis of the Web of Science database of the Clavirate Analytics Agency, increased from 9 to 19 in 2021.
At the report meeting, the table of points compiled for the evaluation of scientific activity by departments and the names of the employees who scored the most points according to the system of evaluation of scientific and research activity applied in the university were also presented. It was reported that the authors of the articles published in indexed journals were awarded due to "On encouraging colleagues to be engaged in scientific research", the guideline of the rector of Azerbaijan University .