Azərbaycan Universitetində iki dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib
Azərbaycan Universitetinin “Maliyyə və iqtisadiyyat” kafedrasının bu gün keçirilmiş açıq iclasında iki dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib. İclasa kafedranın müdiri, dosent Nəriman Böyükkişi sədrlik edib. Kafedra müdiri müzakirə iştirakçılarına namizədləri təqdim edib, onların elmi-pedaqoji fəaliyyəti haqqında məlumat verib.
İclasda Azərbaycan Universitetinin doktorantı Uğur Azad oğlu Babayevin iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün yerinə yetirdiyi “Tikinti sahəsində maliyyələşdirmənin prioritet istiqamətləri” mövzusunda dissertasiya işinin və Azərbaycan Universitetinin dissertantı Aqil Qədir oğlu Kərimovun iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru elmi adı almaq üçün yerinə yetirdiyi “Bank sektorunun davamlı inkişafının təmin olunmasında risk menecmentinin rolu” mövzusunda dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi olub.
Namizədlər işin aktuallığı, tədqiqatın məqsədi və vəzifələri, işin yeniliyi, tədqiqatın nəzəri və metodoloji bazası, eyni zamanda görülən işlər barədə  məlumat verib, işin məzmunu ilə iştirakçıları tanış edib, verilən sualları cavablandırıblar. Daha sonra rəyçilərin irad və təklifləri dinlənilib.
Hər iki elmi işin iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün qoyulan tələblərə cavab verdiyi qeyd olunub və müdafiə üçün  tövsiyə olunub.

Preliminary debate was held on two dissertation works at Azerbaijan University
Preliminary debate was held on two dissertation works in an open session held today by “Financial and economy” department of Azerbaijan University. Department head, assistant professor Nariman Boyukkishi presided over the session. The department head has introduced candidates to the  participants of the debate and informed about their scientific-pedagogical activity.
The preliminary debate was held of the dissertation work on the subject of “Priority directions of financing in the field of construction” performed by the doctorate of Azerbaijan University Ughur Azad oglu Babayev in order to get a scientific degree PhD in economy and the dissertation work on the subject of “Role of risk management in ensuring sustainable development of the banking sector” performed by the dissertant of Azerbaijan University Agil Gadir oglu Karimov in order to get a scientific degree PhD in economy.
Candidates provided information about the relevance of the work, the purpose and objectives of the study, the novelty of the work, the theoretical and methodological basis of the research, as well as the work done and the participants were familiarized with the content and the given questions were answered. Later reviewers' comments and suggestions were heard.
It was noted that both scientific works meet the requirements for obtaining a PhD degree in economics and these works were recommended for defense.