Azərbaycan Universitetində akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illik yubileyi qeyd olunub
Azərbaycan Universitetində XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığının görkəmli siması,  akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illik yubileyi qeyd olunub. Azəbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının təşkilatçılığı ilə keçirilən “Böyük alim Məmməd Cəfər” adlı tədbirdə akademikin Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında  Azərbaycan romantizminin nəzəri əsaslarını, ideya xüsusiyyətlərini, dünya romantizmi ilə oxşar və fərqli cəhətlərini, romantik lirikanın hansı imkanlara malik olduğunu müəyyənləşdirən alim kimi xüsusi yer tutduğu qeyd olunub, yaradıcılığının müxtəlif mərhələ və aspektlərinə toxunulub, Azərbaycan ədəbiyyatının dünya ədəbiyyatına yaxınlaşmasında xidmətləri və irsinin öyrənilməsinin vacibliyi qeyd olunub.
Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının müdiri Ülviyyə Rəhimova  alimin həyat və yaradıcılığından söz  açaraq bildirib ki,  Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elmində akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun müstəsna xidmətləri vardır. Azərbaycan-rus ədəbi əlaqələri, Azərbaycan və Avropa klassik ədəbi irsi, romantizmin tədqiqi və bu kimi mövzulara həsr olunmuş 30-dan çox monoqrafiya, kitab, dərslik, 300-dən çox məqalə onu tənqidçi, ədəbiyyatşünas-alim kimi səciyyələndirir. "Rus ədəbiyyatı tarixi oçerkləri", "Rus klassikləri" və üç cildlik "XIX əsr rus ədəbiyyatı tarixi" dərslikləri, "Klassiklərimiz haqqında", "M.F.Axundovun ədəbi tənqidi görüşləri", "Ədəbi düşüncələr", "Füzuli düşünür" , "Hüseyn Cavid", "Azərbaycan ədəbiyyatında romantizm", "Cəlil Məmmədquluzadə", "Estetik zövq haqqında", "Mütəfəkkirin şəxsiyyəti", "Estetik tərbiyə, ailə və məktəb", "Həyatın romantikası", "Sənət yollarında", "Nizaminin fikir dünyası" və digər kitab və monoqrafiyaları  Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı tarixində öz elmi sanbalını, aktuallığını bu gün də saxlayan əvəzsiz mənbələrdir. Zəngin və çoxşaxəli elmi fəaliyyəti ilə yanaşı, akademik Məmməd Cəfər Cəfərov bədii yaradıcılıqla da məşğul olub, "Zurnaçı", "M.N.", "Dəmdəməki", "Zorən təbib", "M.Zeynaloğlu" imzaları ilə hekayələr çap etdirib, miniatür, novella, povest janrlarında qələmini sınayıb.
Azərbaycan Universitetinin professoru, AMEA-nın müxbir üzvü, Əməkdar elm xadimi Kamran Əliyev çıxışında Məmməd Cəfərin tələbəsi olmasını qeyd edərək onunla bağlı xatirələrini bölüşüb. Kamran Əliyev akademikin həyat yolunda acılı-şirinli günlərindən, repressiya dövründə təqiblərə məruz qalmasından, müəlimlik fəaliyyətindən söz açaraq deyib: “Hər  bir insan öz həyatında qazandığı uğurlara görə ilk növbədə öz müəllimlərinə borcludur.  Bu baxımdan mən qürurla deyə bilərəm ki, mənim müəllimim Məmməd Cəfər olub”.  Kamran Əliyev bildirib ki, Məmməd Cəfər Cəfərov həm pedaqoji sahədə, həm də  elmi kadrların hazırlanması istiqamətində təqdirəlayiq işlər görüb. O, apardığı tədqiqatlar ilə Azərbaycan ədəbiyyaşünaslıq elminə böyük töhfələr verən görkəmli alimdir.
Filologiya üzrə elmlər  doktoru,  professor Asif  Hacıyev çıxışında Məmməd Cəfərin  Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında  və fikir tarixindəki yeri, əsərlərinin əhəmiyyəti, elmi  xüsusiyyətləri  haqqında məlumat verib. Asif Hacıyev  qeyd edib ki, görkəmli alimin  irsindəki tədqiq edilməli, öyrənilməli  məqamlar aydınlaşdıqca Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığının  tarixi daha da zənginləşmiş olacaq.  Professor Məmməd Cəfər Cəfərovun publisistik fəaliyyətinin də  tədqiq edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Sonda tələbələrin sualları cavablandırılıb, xatirə şəkili çəkdirilib.
Qeyd edək ki, tədbir Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında 15 aprel 2019-cu il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq təşkil olunub.

Azerbaijan University celebrated the 110th anniversary of academician Mammad Jafar Jafarov
Azerbaijan University celebrated the 110th anniversary of Mammad Jafar Jafarov - the academician and prominent representative of the XX century literary studies of Azerbaijan. Not only the special role of the academician as a scientist who determined the theoretical foundations of Azerbaijani romanticism, ideological features, similarity and peculiarity in comparison with world romanticism, possibilities of romantic lyrics in Azerbaijani literary studies was noted, but also various stages and aspects of his work, merits in the field of rapprochement of Azerbaijani and world literature and the importance of studying his heritage were covered at the event called as "The Great Scientist Mammad Jafar", was organized by the initiative of the Department of Azerbaijani Language and Literature.
Ulviyya Rahimova - the head of the department of Azerbaijani language and literature during her speech on the life and work of the scientist, mentioned the exceptional merit of academician Mammad Jafar Jafarov in Azerbaijani literary. More than 30 monographs, books, textbooks, above than 300 articles written on the topics such as Azerbaijani-Russian literary relations, the classical literary heritage of Azerbaijan and Europe, the study of romanticism characterize him as a critic and scientist of literary studies. “Historical essays of Russian literature”, “Russian classics” and a 3-volume textbook “History of Russian literature of the 19th century”, “About our classics”, “Literary-critical views of M.F. Akhundov”, “Literary thoughts”, “Thoughts of Fizuli”, “Huseyn Javid”, “Romanticism in Azerbaijani literature ”, “Jalil Mammadkulizade”, “On aesthetic taste ”,“ Personality of the thinker”, “Aesthetic education, family and school”,
“Romance of life ”, “On the way to art”, “The Thinking World of Nizami” and his other books and monographs are now irreplaceable sources that have retained their scientific weight and relevance in the history of Azerbaijani literary studies. Along with a rich and varied scientific activity, Academician Mammad Jafar Jafarov also engaged in literary work, printed stories under the pseudonym “Zurnachi”, “M.N.”, “Frivolous”, “Forced doctor”, “M.Zeynaloglu”, and tried himself in the genres of miniatures, short stories, novels as well.
The Professor of Azerbaijan University, corresponding member of ANAS, honored worker of science Kamran Aliyev in his speech noted that he was a student of Mammad Jafar and shared his memories related to him. Kamran Aliyev mentioned the difficult days in the life of the academician, the persecution in the period of repression, the teaching activities of the academician. He said: “Each person in the achievement of his success, first of all, is obliged to his teachers. In this regard, I can proudly say that my teacher was Mammad Jafar." Kamran Aliyev said that Mammad Jafar Jafarov carried out valuable work both in the pedagogical field and in the field of training scientific personnel. He was a prominent scientist made a great contribution to the literary studies of Azerbaijan through his research.
The Doctor of Philology, Professor Asif Hajiyev gave information about the role of Mammad Jafar in literary studies and the history of philosophy of Azerbaijan, the significance and scientific features of his works as well in his speech. Asif Hajiyev noted that the study of certain aspects of the legacy of a prominent scholar will further enrich the history of Azerbaijani literary studies. The professor also emphasized the importance of studying the publicist activities of Mammad Jafar Jafarov.
In the end, students' questions were answered and memory pictures were taken.
It should be noted that the event dedicated to the 110th anniversary of Academician Mammad Jafar Jafarov was organized in due to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on April 15, 2019.