Azərbaycan Universitetində onlayn qeydiyyat başa çatıb
Azərbaycan Universitetində 2020/2021-ci tədris ilində bakalavriat pilləsinə qəbul olan tələbələrin onlayn qaydada qeydiyyatı başa çatıb. Qeydiyyat üçün tələb olunan sənədlərin onlayn qaydada qəbulu sentyabrın 25-dən oktyabrın 14-dək aparılıb.
Müəyyən olunmuş müddətdə qeydiyyatdan keçən tələbələr 19 oktyabrdan başlayaraq Universitet ilə tanışlığa dəvət olunacaqlar. Görüşlər ölkədə tətbiq olunan xüsusi karantin rejiminin tələblərinə, tibbi-profilaktik qaydalara əməl etməklə təşkil olunacaqdır. Tələbələr universitetə daxil olarkən sanitar-epidemioloji vəziyyəti nəzərə alaraq qoruyucu vasitələrdən istifadə etməlidirlər.

Online registration completed at Azerbaijan University
At the Azerbaijan University, online registration of students admitted to the undergraduate level in the 2020/2021 academic years has completed. Acceptance of documents required for online registration was carried out from September 25 to October 14.
Students who have registered during the specified period will be invited to visit the University on October 19, 2020. The meetings will be organized taking into account the special requirements of the quarantine regime applied in the country and the observance of medical and preventive rules. Taking into account the sanitary and epidemiological situation, students must use protective equipment when visiting the University.
It should be noted that Azerbaijan University for the current academic year held admission in 21 specialties.