Azərbaycan Universitetində Xocalı soyqırımının 29-cu ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Ekstremal vəziyyətə uyğun olaraq onlayn formatda təşkil olunan tədbirdə soyqırımı qurbanlarının xatirəsi yad olunub, Xocalıda soyqırımı törətmiş hərbi cinayətkarlarn beynəlxaıq məhkəmə qarşısına çıxacaqlarına əminlik ifadə olunub.
Elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov qeyd edib ki, Azərbaycan xalqı ənənəvəi anım mərasimlərində Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini bu il kədər və hüzn hissləri ilə yanaşı həm də qürurla yad edir. 44 günlük Vətən Müharibəsinin qələbə ilə başa çatması sübut etdi ki, xalqımız vaxtı gələndə haqq və ədaləti bərpa etməyi də, qisasını döyüş meydanında almağı da bacarır.
Prorektor bildirib ki, Xocalı soyqırımı tarixdə daim qalacaq. Onun yaddaşlardan silinməsinə yol verilməməlidir. Çünki, o qanlı gecədən sağ çıxan Xocalı sakinləri - soyqırımının şahidləri mənəvi və fiziki yaralarının qəlpələri ilə yaşayırlar. Keçmişi unudanlar onu yenidən yaşamaq məcburiyyətində qalacaqlar.
İctimai elmlər kafedrasının dosenti Boran Əziz çıxışında Xocalının mülki əhalisinin sadəcə azərbaycanlı olduqları üçün məqsədli şəkildə soyqırımına məruz qaldıqlarını bildirib, əsrin faciəsinin törədilməsində 366-cı alayın rolunu xüsusi qeyd edib. Boran Əziz bildirib ki, hadisələrin təhlili soyqırımının öncədən planlaşdırılmış və bir mərkəzdən idarə olunaraq həyata keçirilən kütləvi qırğın aktı və hərbi cinayət olduğunu sübut edir. Xocalı işğalçıların ilk cinayəti deyildir, bir gecədə baş verən təsadüfi hadisə sayıla bilməz. O, Meşəli, Malıbəyli, Ağdaban, Qaradağlı faciələrinin davamı və məqsədyönlü soyqırımı siyasətinin tərkib hissısidir. Sifarişçisi Rusiya, içraçısı isə erməni silahlı birləşmələridir.
İctimai elmlər kafedrasının müdiri Qabil Əliyev Xocalı soyqırımının beynəlxalq miqyasda tanıdılmasının əhəmiyyəti, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-cu ildən bəri həyata keçirilən “Xocalıya ədalət” beynəlxalq təbliğat-təşviqat kampaniyasının strateji məqsədləri, kampaniya çərçivəsində görlümüş işlər və əldə olunmuş nəticələr haqqında məlumat verib.

A commemorative event dedicated to the Khojaly genocide was held at Azerbaijan University
A commemorative event dedicated to the 29th anniversary of the Khojaly genocide was held at Azerbaijan University. At the event, organized in an online format in accordance with the extreme situation, the memory of the victims of the genocide was commemorated and it was expressed confidence that the war criminals who committed the Khojaly genocide would be brought to justice in an international court.
Vice-Rector for Science Yusif Gasimov noted that the people of Azerbaijan proudly commemorate the victims of the Khojaly genocide this year, along with feelings of sorrow and grief. The victory of the 44-day Patriotic War proved that our people are able to restore justice when the time comes, and to take revenge on the battlefield.
The vice-rector said that the Khojaly genocide would always go down in history. It should not be erased from memory. Since the residents of Khojaly, who survived that bloody night - the witnesses of the genocide - live with fragments of their spiritual and physical wounds. Those who forget the past will have to live it again.
In his speech, Boran Aziz, professor of the Department of Social Sciences, said that the civilian population of Khojaly was deliberately subjected to genocide simply because they were Azerbaijanis, and he emphasized the role of the 366th Regiment in the tragedy of the century. Boran Aziz said that the analysis of the events proves that the genocide was planned in advance, and it was an act of genocide and a war crime carried out from a single center. Khojaly is not the first crime of the occupiers, it cannot be considered an overnight incident. It is a continuation of the tragedies of Meshali, Malibeyli, Aghdaban, Garadagli and an integral part of the purposeful policy of genocide. The customer is Russia, and the executor is the Armenian armed forces.
Head of the Department of Social Sciences Gabil Aliyev spoke about the importance of international recognition of the Khojaly genocide, and he informed about the strategic goals of the international propaganda campaign "Justice for Khojaly" implemented since 2008 on the initiative of Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, the work done within the campaign and the results achieved.