Azərbaycan Universitetində 2018/2019-cu tədris ilinin başlanmasına həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə universitet rəhbərliyi, fakültə dekanları, kafedra müdirləri və birinci kurs tələbələri iştirak edib.
Universitetin rektoru Səadət Əliyeva açılış nitqi ilə çıxış edərək yeni tədris ilinin başlanması münasibəti ilə tələbələri və universitetin professor-müəllim heyətini təbrik edib.  Ötən tədris ilində Azərbaycan Universitetinin əldə etdiyi uğurları diqqətə çatdıran rektor ali təhsil müəssisəsinin yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu və perspektivdə daha böyük uğurlara imza atılacağına  əminliyini ifadə edib. Səadət Əliyeva deyib: “Tələbə olmaq gənclərdə məsuliyyət hissini daha da artırmalıdır. Gələcəkdə böyük uğurlara imza atmaq üçün hər biriniz tələbəlik illərini səmərəli keçirməyə səy göstərməli, universitetin yaratdığı imkanlardan maksimum faydalanmalısınız”.
Çıxış sonrasında rektor Səadət Əliyeva 2018/2019-cu tədris ilində “Aprel şəhidi Fəxrəddin Qurbanlı” təqaüdünə layiq görülən tələbəni tədbir iştirakçılarına təqdim edib. Bildirilib ki, qeyd olunmuş təqaüd Filologiya (Azərbaycan dili və ədəbiyyatı) ixtisası üzrə I kurs tələbəsi Sənan Fərmanlıya veriləcək.
Rektor tərəfindən universitetə yüksək balla qəbul olan 12 tələbəyə tələbə biletləri və ictimai nəqliyyatda bir illik gediş haqqı ilə təmin edən müvafiq elektron ödəniş kartları da təqdim olunub.
Rektorun müşaviri Nüşabə Quliyeva, elmi işlər üzrə prorektor, prof. Yusif Qasımov tələbələrə qəbul olduqları ixtisaslar üzrə peşəkar bilik və bacarıqların qazandırılması ilə yanaşı onların fərdi inkişafı üçün Universitetdə ardıcıl həyata keçirilən layihələr, görülən işlər haqqında məlumat veriblər.
Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin dekanı Əli Həsənov, Humanitar fənlər fakültəsinin dekanı Səfər Məmmədov, İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin dekanı Asif Paşayev çıxış edərək tələbə adını qazanan gəncləri  təbrik edib, uğurlar arzulayıblar.
Tədris şöbəsinin baş metodisti Yusif Novruzov birinci kurs tələbələrini kredit sistemi ilə tədrisin təşkili qaydaları ilə tanış edib. Təqdimatda tələbələrin hüquq və öhdəlikləri haqqında ətraflı məlumat verilib.
Sonda tələbələrə Tələbə Gənclər Təşkilatının fəaliyyətini əks etdirən video-çarx nümayiş olunub. Təşkilatın sədri Rövşən Saatov çıxış edərək tələbələri TGT-nin nəzdində fəaliyyət göstərən klublarda aktivliyə səsləyib.

New Academic Year has begun at Azerbaijan University
The event dedicated to the beginning of the new academic year, 2018-2019 has taken place at Azerbaijan University. The administrative staff of the university, deans, department heads and the first year students attended the event.
The ceremony started with performing the National Anthem.
Azerbaijan University’s rector Saadat Aliyeva, making an opening speech congratulated the students and professor teacher staff on the occasion of the commencement of the new academic year. Drawing attention to the University’s success achieved during the previous years, rector expressed her certainty about making more progress in the future and notified the entering of the educational institution the new development stage. Saadat Aliyeva said: “Becoming a student must raise the responsibility of the students. In order to achieve more success, each of you must try spend the student years productively, must profit maximally with the opportunity that have been supplied at the university.
At the end of her speech rector introduced the student who had deserved the scholarship named Fakhraddin Gurbanli, the april martyr. It was said that the mentioned scholarship would be given the first year student of the philology faculty Sanan  Farmanli in the first term of the current year. Student’s passes and  free payment cards in public transport for a year were given by rector to 12 students who had entered the university with high points.
Rector’s counselor Nushaba Guliyeva and vice rector on scientific  works Yusif Gasimov informed the students about the projects that are carried out at the university regularly and the educational environment that is given chance to the students for their individual development and in order to master the skills on their qualification.
Dean of the School of Business and Economics Ali Hasanov, Dean of Humanitarian Sciences Safar Mammadov, Dean of the School of Information Technology Asif Pashayev congratulated the first year students and wished them success.
Head methodologist of the educational department Yusif  Novruzov  acquainted the first year students with the rules of the educational process with credit system. Detailed information was given about students’ rights and duties in the presentation. At the end the film was shown that deal with the activity of the Student Youth Organization. The head of organization Rovshan Saatov invited the students to take part actively at the clubs of the organization.