Azərbaycan Universitetinin prorektoru beynəlxalq riyaziyyat məktəbində mühazirə oxuyub
Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru, professor Yusif Qasımov Beynəlxalq Nəzəri və Tətbiqi Riyaziyyat Mərkəzi (Fransa) - CIMPA (Centre Internatıonal de Mathématıques Pures et Applıquées) və Nant Universiteti (Fransa) tərəfindən Türkiyənin İzmir şəhərində təşkil olunmuş Qərbi Asiya Riyaziyyat Məktəbi adlı beynəlxalq tədbirdə hər biri 80 dəqiqə olmaqla 3 mühazirə oxuyub. Tədbirin təşkilatçılarından biri olan Yusif Qasımov buraya dinləyici qəbul edilmiş Qərbi Asiyanının müxtəlif dövlətlərini təmsil edən 40 iştirakçını dəyişən oblastlı məxsusi ədəd məsələləri, formaya görə optimallaşdırma və tərs məsələlər sahəsində əldə etdiyi nəticələrlə tanış edib.
Bundan başqa tədbirin iştirakçılarının təmsil etdikləri universitetlərlə Azərbaycan Universiteti arasında mümkün əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. Mərakeş universitetlərindən birinin 2020-ci ilin iyun ayında Azərbaycan Universitetində keçiriləcək Knowledge and Being: different cultutres and diffrent traditions beynəlxalq konfransının tərəfdaşlarından biri olması qərara alınıb.
Qeyd edək ki, Mərkəzi Fransada olan CIMPA təşkilatı özünün “CIMPA Schools” layihəsi çərçivəsində dünyanın müxtəlif ölkələrində gənc tədqiqatçılar üçün riyaziyyatın müxtəlif istiqamətləri üzrə məktəblər təşkil edir. Məktəblərə həmin istiqamətlər üzrə dünyanın tanınmış alimləri dəvət olunur. Növbəti belə məktəb oktyabrın 27-də İzmirin Şirince bölgəsində yerləşən “Nesin Matematik Köyü”ndə başlayıb. Noyabrın 3-dək davam edən Qərbi Asiya Riyaziyyat Məktəbinə Fransa, Azərbaycan, İraq və Mərakeşdən alimlər  dəvət olunublar. Seminarların dinləyiciləri isə Qərbi Asiyanın müxtəlif ölkələrini təmsil edən gənc tədqiqatçılar olub.

The Vice-rector of Azerbaijan University delivers the lecture in International Mathematics School
The Vice-rector of Azerbaijan University, Professor Yusif Gasimov delivered three lectures each 80 minutes long at the International Center called West Asian Math School, organized with International Center for Theoretical and Applied Mathematics (France) - CIMPA (Center Internatión de Mathématıques Pures et Appliquées) and Nante University (France) in Izmir Turkey. Being one of the organizers of the event - Yusif Gasimov displayed the results of changing regional issues, form optimization and inverse issues to 40 participants of different countries of West Asia.
Moreover, possible cooperation opportunities between Azerbaijan University and the universities represented in the event were discussed. One of the universities of Morocco as one of the partners of the international conference “Knowledge and Being: diverse cultures and different traditions”, planning to be held at the Azerbaijan University in June 2020 was decided.
It is to be noted that CIMPA in Central France, within the framework of the “CIMPA Schools” project, organizes schools for young researchers from different countries around the world in different areas of math. Famous scientists from all over the world are invited to schools. The latest school started on October 27 at Nesin Math Village, located in the Şirince area of Izmir. Scientists from France, Azerbaijan, Iraq, and Morocco have been invited to the West Asian Mathematics School, which continues until November 3. The audiences of the seminars were young researchers from different countries of West Asia.