Azərbaycan Universiteti BSUN tədbirində təmsil olunub
Azərbaycan Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin əməkdaşı Sevlan Qurbanova Bakı Ali Neft Məktəbinin ev sahibliyində keçirilən beynəlxalq seminarda iştirak edib. Qara Dəniz Universitetləri Şəbəkəsinin üzvləri (BSUN), Dünya İncəsənət və Elm Akademiyası və Qara Dəniz Dayanıqlı İnkişaf Həlləri Şəbəkəsinin tərəfdaşlarının iştirakı ilə təşkil olunan tədbir  universitetlərin sülh və təhlükəsizliyin təşviqindəki roluna həsr olunub.
Tədbirdə Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov açılış nitqi ilə çıxış edərək universitetlərin sülh və təhlükəsizliyin təşviqindəki mühüm rolunu vurğulayıb. O, təhsil müəssisələrinin dünyada sabitlik və inkişafın təmin olunmasında oynadığı strateji rola diqqət çəkib və beynəlxalq əməkdaşlığın artırılmasının əhəmiyyətini qeyd edib.
Qara Dəniz Universitetləri Şəbəkəsinin baş katibi professor Eden Mamutun moderatorluğu ilə keçirilən panel müzakirələrində isə Qafqazdan Balkanlara qədər uzanan geniş Qara Dəniz regionunda insan təhlükəsizliyi problemləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. İştirakçılar regionda sülh və təhlükəsizliyin təşviqi üçün sistemli və multidisiplinar yanaşmaların tətbiqinin vacibliyi barədə fikirlərini bölüşüb, gələcəkdə universitetlərarası əməkdaşlığın prioritet mövzuları üzrə razılığa gəliblər.
Dünya İncəsənət və Elm Akademiyasının Prezidenti və baş icraçı direktoru Qarri Cakobs, Rumıniyanın sabiq Prezidenti Emil Konstantinesku, InterAction Şurasının baş direktoru Coanna Nös, Qlobal Təhlükəsizlik İnstitutunun prezidenti və Dünya İncəsənət və Elm Akademiyasının qəyyumu Conatan Qranoff, Dünya Ətraf Mühit və Resurs İqtisadçıları Assosiasiyaları Şurasının prezidenti və BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Həlləri Şəbəkəsi üzrə Qlobal İqlim Mərkəzinin sədri, professor Fibe Koundouri, Saloniki Aristotel Universitetinin İdarə Heyətinin üzvü, professor Qriqoris Zarotiadis, “BRIDGES Sustainability” Elm Koalisiyasının qurucu icraçı direktoru Stiven Hartman, Dünya İncəsənət və Elm Akademiyasının baş katibi Canani Ramanathan və Cənubi Afrikalı naşir, müəllif və Dünya Universitetləri Konsorsiumunun əməkdaşı Qrant Şrayber spiker qismində iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, 1998-ci ildə yaradılmış BSUN Qara Dəniz regionunun universitetləri arasında əməkdaşlığı gücləndirən və Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlığının sektoral dialoq tərəfdaşı olan platformadır.

Azerbaijan University was represented at the BSUN event
Sevlan Gurbanova, a representative of the International Relations Department of Azerbaijan University, participated in an international workshop hosted by the Baku Higher Oil School. The event, organized with the involvement of members of the Black Sea Universities Network (BSUN), the World Academy of Art and Science, and partners from the Black Sea Sustainable Development Solutions Network, focused on the role of universities in promoting peace and security.
The event opened with a welcome address by Elmar Gasimov, Rector of the Baku Higher Oil School, who emphasized the significant role of universities in fostering peace and security. He highlighted the strategic importance of educational institutions in ensuring global stability and development, and stressed the need to enhance international collaboration.
Panel discussions, moderated by Professor Eden Mamut, Secretary General of the Black Sea Universities Network, featured a robust exchange of views on human security across the wider Black Sea region - from the Caucasus to the Balkans. Participants emphasized the importance of systemic and interdisciplinary approaches in promoting peace and security in the region, and agreed on priority areas for future inter-university cooperation.
Keynote speakers included: Garry Jacobs, President and CEO of the World Academy of Art and Science; Emil Constantinescu, former President of Romania; Joanna Nos, Director General of the InterAction Council; Jonathan Granoff, President of the Global Security Institute and Trustee of the World Academy of Art and Science; Prof. Phoebe Koundouri, President of the World Council of Environmental and Resource Economists Associations and Chair of the UN Global Climate Hub for Sustainable Development Solutions; Prof. Grigoris Zarotiadis, Board Member of Aristotle University of Thessaloniki; Steven Hartman, Founder and Executive Director of the BRIDGES Coalition for Sustainable Development; Janani Ramanathan, Secretary General of the World Academy of Art and Science; and Grant Schreiber, South African publisher, author, and member of the World University Consortium.
It is worth noting that the BSUN, established in 1998, serves as a platform for strengthening cooperation among universities in the Black Sea region and acts as a sectoral dialogue partner of the Black Sea Economic Cooperation.