Azərbaycan Universiteti RUR reytinqində texniki ixtisaslar üzrə ölkə birincisidir
Azərbaycan Universiteti son illərdə akademik potensialın inkişafı, elmi - tədqiqat fəaliyyətinin stimullaşdırılması, beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi və gücləndirilməsi istiqamətlərində aparılan məqsədyönlü və ardıcıl işlərin nəticəsi olaraq beynəlxalq akademik mühitdə fəallığını qoruyub saxlayır, reytinqlərdə  yer almağa, mövqeyini möhkəmləndirməyə və irəliləməyə davam edir.
Belə ki, ali təhsil müəssisələrinin fəaliyyətini beynəlxalq standartlara uyğun qiymətləndirmək üçün yaradılmış nüfuzlu reytinq platformalarından biri olan “Round University Ranking” (RUR) reytinqində (2025 RUR Fənn Reytinqi) universitet ön sıralarda yer alıb. Agentliyin yenilənmiş göstəricilərinə əsasən Azərbaycan Universiteti cədvəldə humanitar elmlər üzrə dünyada 507-ci, ölkədə 2-ci yerdə; sosial elmlər üzrə dünyada 827-ci, ölkədə 3-cü yerdə; texniki elmlər üzrə isə dünyada 642-ci,  ölkədə isə 1-ci yerdə qərarlaşıb.  Ümumi göstəricilərə əsasən isə universitet ölkə üzrə 4-cü yerdədir və ötənilki mövqeyini qorumağa davam edir.
RUR kimi beynəlxalq reytinq sistemlərində ön sıralarda yer almaq, həm humanitar və sosial, həm də texniki ixtisaslar üzrə yüksək mövqedə olmaq Azərbaycan Universitetinin beynəlxalq səviyyədə rəqabətə girə biləcək potensiala malik olduğunu və qlobal miqyasda da tanındığını göstərir.
Qeyd edək ki, 2013-cü ildə fəaliyyətə başlayan “Round University Ranking” (RUR) agentliyi hər il dünya universitetlərinin reytinqini və ixtisaslar üzrə reytinq sıralamasını təyin edir və dünyanın 1200-dən artıq universitetinin fəaliyyətini 20 indikator və 4 sahə (təhsil, tədqiqat, beynəlxalq əlaqələr və maliyyə dayanıqlığı) üzrə qiymətləndirir. RUR reytinq agentliyi universitetlərin tədqiqat fəaliyyətini Calrivate şirkətinin tədqiqat bazaları əsasında ölçür.

Azerbaijan University ranks first in the country in technical disciplines in the RUR rankings
As a result of targeted and consistent efforts in recent years to enhance academic capacity, stimulate research activity, and expand and strengthen international partnerships, Azerbaijan University has maintained its active presence in the global academic arena, continues to occupy leading positions in international rankings, and is steadily strengthening its standing and advancing its development.
Accordingly, the University is in the forefront in technical disciplines in the Round University Ranking (RUR) 2025 Subject Rating, one of the most respected global ranking platforms assessing the performance of higher education institutions in line with international standards. Based on the updated indicators published by the Agency, Azerbaijan University ranks: 507th globally in Humanities and 2nd nationally; 827th globally in Social Sciences and 3rd nationally; 642nd globally in Technical Sciences and 1st nationally. Overall, the University holds 4th place in the country, maintaining the same position as last year.
The University’s strong performance in the RUR ranking system, along with its high standings in both humanities and social sciences and technical fields, reflects its capacity to compete internationally and its growing global recognition.
It should be noted that the Round University Ranking (RUR) Agency, which began operations in 2013, annually determines both global university rankings and subject rankings, evaluating the performance of more than 1,200 universities worldwide across 20 indicators in four key areas: Teaching, Research, International Diversity, and Financial Sustainability. The Agency assesses research activity using Clarivate’s international research databases.