Azərbaycan Universitetində 27 Sentyabr - Anım Günü qeyd olunub
Azərbaycan Universitetində Vətən müharibəsinin başlanmasının 4-cü ildönümünə və 27 Sentyabr – Anım Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə Dövlət Himni səsləndirilib, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru Yusif Qasımov, Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının müdiri Elvin Talışınski, kafedranın müəllimi, Diplomatiya Araşdırmaları və Beynəlxalq Münasibətlər Mərkəzinin rəhbəri Samir Hümbətov çıxış edərək Vətən müharibəsinin səbəb və nəticələri, Azərbaycanın daxili və xarici siyasətində yeri, müharibə dövründə Azərbaycanın üzləşdiyi maneə və çətinliklər, Anım Gününün təsis olunmasının əhəmiyyəti barədə məlumat veriblər. Çıxışlarda qeyd olunub ki, atəşkəs dövründə münaqişənin həlli prosesinin uzanmasına səbəb olan dövlətlər Azərbaycana qarşı ikili stanadartlar sərgiləməyə bu gün də davam edirlər. Bu da Azərbaycan elmi və təhsili qarşısında yeni vəzifələr müəyyənləşdirir.
Tədbirin qonağı, hərbi ekspert, polkovnik-leytenant Elxan Şıxəliyev çıxışında Azərbaycanın Vətən müharibəsində dünya hərb elmi üçün yenilik sayılan strategiya və taktiki üsullardan istifadə etdiyini diqqətə çatdırıb. Hərbi ekspert qeyd edib ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin qurduğu ordu və müasir texnologiyaya əsaslanan müharibə modeli ilə cəmi 44 günə Ermənistanı təslim olmağa məcbur edib. Dünya hərbi elmi araşdırma mərkəzləri indi Azərbaycanın Vətən Müharibəsindəki  döyüş taktikasını təhlil edir və öyrənir. 27 sentyabr 2020-ci il tarixi təkcə Azərbaycanın ərazi bötövlüyünün bərpasının başlanğıcı deyil, milli qürur və ləyaqətin bərpasının da başlanğıcıdır.
Vətən müharibəsi iştirakçıları adından isə Kompüter mühəndisliyi ixtisası üzrə IV kurs tələbəsi Elvin Mədinov çıxış edib.  Elvin Mədinov Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Füzulinin azad olunmasına görə”, “Cəbrayılın azad olunmasına görə” və “Xocavəndin azad olunmasına görə” medalları ilə təltif olunub.

An event dedicated to the 4th anniversary of the start of the Patriotic War and September 27 – the Remembrance Day was held at Azerbaijan University. The National Anthem was played at the event, and the memory of the martyrs who gave their lives for the territorial integrity of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence.
At the event, Yusif Gasimov, Vice-Rector for Scientific Affairs of Azerbaijan University; Elvin Talyshinski, Head of the Department of Political and Social Sciences; and Samir Humbatov, lecturer of the Department and head of the Center for Diplomatic Studies and International Relations, spoke about the causes and consequences of the Patriotic War, its role in Azerbaijan's internal and foreign policy, and the challenges Azerbaijan faced during the war. They emphasized the significance of establishing the Remembrance Day. The speeches noted that the countries that prolonged the resolution process during the ceasefire period continue to demonstrate double standards toward Azerbaijan today, posing new tasks for Azerbaijani science and education.
Guest speaker and military expert Lieutenant Colonel Elkhan Shikhaliev highlighted that Azerbaijan employed strategies and tactical approaches in the Patriotic War that are considered innovative in global military science. He pointed out that in just 44 days, with a model of warfare established by Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev, based on the army and modern technologies, Azerbaijan forced Armenia to surrender. World military research centers are currently analyzing and studying Azerbaijan’s combat tactics in the Patriotic War. September 27, 2020, marks not only the beginning of the restoration of Azerbaijan’s territorial integrity but also the revival of national pride and dignity.
Fourth-year Computer Engineering student Elvin Madinov spoke on behalf of Patriotic War participants. By decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, Elvin Madinov was awarded the medals “For the Liberation of Fuzuli”, “For the Liberation of Jabrayil”, and “For the Liberation of Khojavand”.