Azərbaycan Universitetində “Autizm Maarifləndirmə Günü” qeyd olunub
Azərbaycan Universitetində “2 Aprel – Dünya Autizm Maarifləndirmə Günü” çərçivəsində tədbir keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Universitetinin müəllim-tələbə heyəti, Nərimanov rayonu üzrə gənclər və idman sektorunun, Azərbaycan Autizm Assosiasiyasının nümayəndələri, mütəxəssislər, qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri iştirak edib.
Tədbirdə BMT tərəfindən “Autizm Maarifləndirmə Günü”nün təsis olunması və məqsədi,  autizm spektr pozuntusu və əlamətləri, diaqnozun qoyulması, müalicəsi, rəsmi statistikası, inklüziv təhsil sisteminin qurulması haqqında məlumat verilib.
Azǝrbaycan Universitetinin Sosial işin təşkili kafedrasının müdiri Nigar Şahhüseynbəyova, Nərimanov rayonu üzrə gǝnclǝr vǝ idman sektorunun müdiri Bahǝddin Hüseynov, İctimai Televiziyanın “Sabaha saxlamayaq” proqramının aparıcısı, jurnalist Ürfan Məmmədli, türkiyəli mütəxəssis Özden Erbaş, “ABA” uşaq inkişaf mərkəzinin rəhbəri Ümidə Kəngərli, Bakı Qızlar Universitetinin müəllimi, pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru Gülşən Eminovanın çıxışları və məruzələri dinlənilib.
Çıxış və məruzələrdə dünyada və eləcə də Azərbaycanda autizmli uşaqların sayının sürətlə artdığı bildirilib. Problemin tez aşkarlanmasının və marifləndirmə tədbirlərinin əhəmiyyəti vurğulanıb, bu sahədə dövlət proqramının hazırlanmasına ehtiyac olduğu diqqətə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, tədbir Azərbaycan Universitetinin Dövlət və ictimai münasibətlər ixtisasının tələbələri Fərid Abbasov, Pəri Hüseynzadə, Bəsti Ağalıyeva və Politologiya ixtisasının tələbəsi Şövkət Əliyevanın təşkilatçılığı ilə keçirilib.

Azerbaijan University held an event within the framework of “April 2 - World Autism Awareness Day”. The event was attended by the academic staff of Azerbaijan University, representatives of Youth and Sports Sector of Narimanov District and Azerbaijan Autism Association, specialists, representatives of NGOs.
Information about the establishment and purpose of the Autism Awareness Day, autism spectrum disorders and signs, diagnosis, treatment, official statistics, establishment of inclusive education system was provided at the event.
The speeches and reports by Nigar Shahhuseynbayova, Head of Social Work Organization Department of Azerbaijan University, Bahaddin Huseynov, Head of Youth and Sports Sector of Narimanov District, journalist Urfan Mammadli, the host of the “Let's not keep it for Tomorrow” program of Ictimai TV, Turkish specialist Ozden Erbash, Umida Kangarli, Head of ”ABA” Children Development Center, Gulshan Eminova, lecturer of Baku Girls' University, PhD in Pedagogy were heard at the event.
In the speeches and reports, it was noted that the number of children with autism in the world, as well as in Azerbaijan, is growing rapidly. The importance of quick detection of the problem and enlightening measures was emphasized, and the need to prepare a state program in this area was brought to the attention.
It should be noted that the event was organized by students of State and Public Relations speciality Farid Abbasov, Pari Huseynzada, Basti Agaliyeva and student of Political Science speciality of Azerbaijan University Shovkat Aliyeva.