Azərbaycan Universitetində ikigünlük beynəlxalq konfrans işə başlayıb
Bu gün Bakıda Azərbaycan Universitetinin təşkilatçılığı və ev sahibliyində 2-ci “Sosial iş və sosial tədqiqat” (Social Work & Social Research) beynəlxalq konfransı işə başlayıb. “Konstitusiya və Suverenlik ili”nə həsr olunan, Sosial Tədqiqatlar Mərkəzi, Türkiyənin Fırat Universiteti və Recep Tayyip Erdoğan Universitetinin tərəfdaşlığı ilə keçirilən konfransın məqsədi sosial iş təhsili və sosial siyasət sahəsindəki aktual məsələlərin müzakirə olunması, əhalinin müxtəlif kateqoriyalarının sosial və psixoloji səviyyəsinin yüksəldilməsinə yönəlmiş müasir texnologiyaların hazırlanması və tətbiqi sahəsində təcrübə mübadiləsinin aparılmasıdır.
Tədbirdən əvvəl konfrans iştirakçıları Fəxri xiyabanda ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, xatirəsini ehtiramla anaraq abidəsi önünə əklil qoyublar.
Konfransın əvvəlində Dövlət Himni səsləndirilib, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün, müstəqilliyinin və Konstitusiya quruluşunun müdafiəsi uğrunda canını fəda edən şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İkigünlük beynəlxalq tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Universitetinin rektoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Əliyeva açaraq ümummilli lider Heydər Əliyevin müəllifi olduğu sosial inkişaf strategiyasının  Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam və inkişaf etdirildiyini qeyd edib, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın çoxşaxəli fəaliyyəti ilə bu sahəyə mühüm töhfələr verdiyini diqqətə çatdırıb.
Rektor bildirib ki, ali təhsil müəssisələrinin üzərinə bu sahədə peşəkar kadrların hazırlanması kimi məsuliyyətli vəzifə düşür. Azərbaycan Universitetində 2009-cu ildən başlayaraq sosial iş sahəsində mütəxəssis hazırlığı həyata keçirilir. Azərbaycan Universitetində Sosial iş ixtisasının tədrisi, əldə olunan uğurlar və universitetin bu istiqamətdəki hədəflərindən də bəhs edən Səadət Əliyeva bildirib ki, universitet kadr hazırlığı ilə kifayətlənmir, həm də bu sahənin müxtəlif problem və məsələləri elmi cəhətdən araşdırılır. 2023-cü ildə “Sosial iş və sosial tədqiqat” beynəlxalq konfransının birincisi keçirilib və konfransda qəbul edilən qərarların  icrası təmin edilib.
Rektor çıxışında qeyd edib ki, mövzusu olduqca spesifik olan konfransa maraq böyük olub. Məruzəçi kimi iştirak etmək üçün 21 ölkədən müraciət daxil olub və 100-ə yaxın məruzə qəbul edilib. Səadət Əliyeva çıxışında konfransın işinin səmərəli və məhsuldar olacağına, 2 gün davam edəcək müzakirələrin elm və təhsil sahəsinin inkişafına əhəmiyyətli töhfə verəcəyinə əminliyini də ifadə edib.
Daha sonra Milli Məclisin Əmək və Sosial Siyasət Komitəsinin sədri Musa Quliyev, Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri, millət vəkili Zahid Oruc, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova, Elm və Təhsil Nazirliyinin Elm, Ali Təhsil Siyasəti şöbəsinin müdiri Turxan Süleyman, Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin sədri Tural Əhmədov, Ədliyyə Nazirliyinin Probasiya Xidmətinin rəisi Vüqar Ağayev, Rumıniyanın Alexandru Yoan Kuza Universitetinin professoru Stefan Cojocaru (Kojukaru) çıxış edərək konfransın mövzusunun təsadüfi seçilmədiyini qeyd edib, müzakirə olunacaq mövzuların aktuallığını və əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Açılışın ardından başlayan plenar iclasda Birləşmiş Krallığın Nottingham Universitetinin professoru Yasuhiro Kotera (Feeling well across cultures: CROss-cultural WellNess) və Rumıniyanın Alexandru Yoan Kuza Universitetinin professoru Stefan Cojocarunun (Appreciative approach in social work) məruzələri dinlənilib. Plenar iclasa Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru Yusif Qasımov sədrlik edib.
Konfransın işi gün ərzində bölmə iclaslarında davam edib.
“Sosial iş və sosial tədqiqat” (Social Work & Social Research) 2-ci beynəlxalq konfransı işini sabah yekunlaşdıracaq. Bazar günü isə tədbirin xarici iştirakçılarının Bakı şəhərinin tarixi mərkəzinə və Qobustana ekskursiyası təşkil olunacaq.

Today, the 2nd International Conference on Social Work & Social Research, organized and hosted by Azerbaijan University, commenced in Baku. Dedicated to the Year of the Constitution and Sovereignty, the Conference is held jointly with the Center for Social Research, Firat University (Turkiye), and Recep Tayyip Erdogan University (Turkiye). Its purpose is to discuss pressing issues in social work education and social policy and to exchange experiences in developing and applying modern technologies aimed at improving the social and psychological wellbeing of various population groups.
Prior to the event, Conference participants visited the grave of the National Leader Heydar Aliyev at the Alley of Honor to pay tribute and laid a wreath at his monument.
The Conference began with the National Anthem and a minute of silence in memory of the martyrs who gave their lives defending the territorial integrity, independence, and constitutional order of the Republic of Azerbaijan.
Opening the two-day international event, rector of Azerbaijan University, Dr. Saadat Aliyeva, PhD in Philology, noted that the social development strategy developed by National Leader Heydar Aliyev is being successfully continued and advanced by President Ilham Aliyev, with First Vice President Mehriban Aliyeva making significant contributions through her multifaceted activities.
The rector emphasized the responsibility of higher education institutions to train professional personnel in this field. She noted that since 2009, Azerbaijan University has been training specialists in social work. Highlighting the successes and goals of the University in this area, Dr. Aliyeva stated that the University not only focuses on professional training but also conducts scientific research on various issues in social work. The first International Conference on Social Work & Social Research was held in 2023, and its resolutions have been implemented.
She emphasized that interest in this year’s conference, dedicated to a highly specialized topic, was considerable, with speaker applications received from 21 countries and approximately 100 papers accepted. Saadat Aliyeva expressed confidence that the Conference would be effective and productive, and that the two days of discussions would make a significant contribution to the development of science and education.
Following the opening remarks, speeches were delivered by Musa Guliyev, Chair of the Milli Majlis Committee on Labor and Social Policy; Zahid Oruj, Chairman of the Board of the Center for Social Research and MP; Sadagat Gahramanova, Deputy Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs; Turkhan Suleyman, head of the Department for Science and Higher Education Policy at the Ministry of Science and Education; Tural Akhmedov, Chair of the Quality Assurance Agency; Vugar Aghayev, head of the Probation Service at the Ministry of Justice; and prof. Stefan Cojocaru of Alexandru Ioan Cuza University (Romania) noting that the topic of the Conference was not chosen by chance, and emphasized the relevance and importance of the topics to be discussed.
The plenary session that followed included presentations by prof. Yasuhiro Kotera from the University of Nottingham (UK) on “Feeling well across cultures: CROss-cultural WellNess” and prof. Stefan Cojocaru from Alexandru Ioan Cuza University (Romania) on “Appreciative approach in social work”.
Throughout the day, the Conference continued with parallel section sessions.
The 2nd International Conference on Social Work & Social Research will conclude tomorrow, while on Sunday, international participants will enjoy a sightseeing tour of Baku’s historic center and the Gobustan region.