Azərbaycan Universitetində “Konstitusiya və Suverenlik İli” ilə bağlı Tədbirlər Planı hazırlanır
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 28 dekabr 2024-cü il tarixli Sərəncamı ilə 2025-ci ilin ölkəmizdə “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan olunması ilə bağlı Azərbaycan Universitetində tədbir keçirilib. Tədbirdə “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində universitetdə keçiriləcək tədbirlər müzakirə olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Əliyeva açaraq Sərəncamın əhəmiyyətini vurğulayıb və qeyd edib ki, Azərbaycan Konstitusiyasının hüquqi qüvvəsi Azərbaycanın bütün ərazilərində tam bərqərar olub. 2020-ci il sentyabrın 27-də başlanmış Vətən müharibəsində qazanılan tarixi Qələbə və 2023-cü il sentyabrın 19-20-də həyata keçirilmiş uğurlu antiterror əməliyyatı nəticəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam bərpa edilib. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2024-cü il 19 sentyabr tarixli Sərəncamına əsasən, sentyabrın 20-si Azərbaycan Respublikasında Dövlət Suverenliyi Günü elan edilib. 2025-ci ildə Konstitusiyamızın qəbul edilməsinin 30-cu və Vətən müharibəsində Qələbəmizin 5-ci ildönümü qeyd edəcəyik.
Rektor çıxışında bildirib ki, il ərzində Azərbaycan Universiteti də həyata keçirəcəyi tədbirlərlə “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə öz töhfələrini verəcək: “Universitetimizdə həyata keçiriləcək müxtəlifyönümlü tədbirlərin həm xalqımızın birliyinin möhkəmlənməsində, həm də şahidi və iştirakçısı olduğumuz böyük tarixi bir proses haqqında tədqiqatların aparılması və təbliğində böyük rol oynayacağına inanıram”- deyə rektor əlavə edib.
Ardınca elmi işlər üzrə prorektor, riyaziyyat elmləri doktoru Yusif Qasımov və rektorun müşaviri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nüşabə Quliyevanın tədbirlər planına dair məruzələri dinlənilib.

Azerbaijan University Prepares an Action Plan for the “Year of the Constitution and Sovereignty”
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, dated December 28, 2024, Azerbaijan University held an event dedicated to the declaration of 2025 as the “Year of the Constitution and Sovereignty” in the country. The event focused on discussing the activities that will take place at the university as part of this initiative.
Opening the event with a welcoming speech, the Rector of Azerbaijan University, PhD in Philology, Saadat Aliyeva, emphasized the significance of the presidential decree and highlighted that the legal authority of Azerbaijan’s Constitution has now been fully established throughout the country. She noted that, as a result of the historic victory in the Patriotic War, which began on September 27, 2020, and the successful counter-terrorism operation conducted on September 19-20, 2023, Azerbaijan’s territorial integrity and sovereignty have been completely restored. According to the Presidential Decree of September 19, 2024, September 20 has been officially designated as State Sovereignty Day in Azerbaijan. Furthermore, 2025 marks both the 30th anniversary of the adoption of Azerbaijan’s Constitution and the 5th anniversary of the victory in the Patriotic War.
In her address, the Rector stated that the events planned by Azerbaijan University throughout the year will contribute to the “Year of the Constitution and Sovereignty”. She expressed confidence that various initiatives at the University will play a vital role in strengthening national unity and fostering research on the historical processes that the nation has witnessed and participated in.
Following the Rector’s remarks, reports were presented by Vice-Rector for Scientific Affairs, Dr. of Mathematical Sciences, Yusif GasImov, and Advisor to the Rector, PhD in History, Assoc. Prof. Nushaba Guliyeva, outlining the University’s action plan for the year.
The event continued with discussions, during which the Rector listened to proposals from the heads of structural divisions regarding the planned activities.