Azərbaycan Universitetində mart soyqırımı qurbanlarının xatirəsi anılıb
Azərbaycan Universiteti və Nəsimi Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “31 Mart-Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” ilə əlaqədar olaraq anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Universitetinin professor-müəllim heyəti və icra hakimiyyətinin rəsmiləri iştirak edib.
Tədbirdə soyqırımı qurbanlarının, Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, 1918-ci ilin mart soyqırımına həsr olunmuş videoçarx nümayiş olunub.
Anım tədbirində Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru Yusif Qasımov, Nəsimi Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının birinci müavini Gülarə Verdiyeva, Azərbaycan Universitetinin magistratura II kurs tələbəsi Günel Qurbanova, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Cavanşir Abdullayev və Azərbaycan Dillər Universitetinin IV kurs tələbəsi Jalə Eyvazovanın çıxışları dinlənilib.
Çıxışlarda erməni millətçilərinin XX əsr boyunca öz havadarlarının himayəsi altında azərbaycanlılara qarşı deportasiya, etnik təmizlik və soyqırımı siyasəti həyata keçirdiyi qeyd olunub, Azərbaycan xalqının və dövlətinin başına gətirilən faciələrdən güclənərək çıxdığı diqqətə çatdırılıb. 1918-ci il mart-aprel aylarında erməni-bolşevik dəstələri tərəfindən törədilən kütləvi qırğın və qanlı hadisələrin səbəb, məqsəd və nəticələri, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə fəaliyyət göstərən Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının gördüyü işlər haqqında məlumat verilib. Həmçinin ümummilli lider Heydər Əliyevin 1998-ci il tarixli fərmanından sonra soyqırımla bağlı yeni faktlar və sənədlərin toplandığı, həqiqətlərin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasında məqsədyönlü iş aparıldığı diqqətə çatdırılıb, anım tədbirlərinin əhəmiyyəti vurğulanıb.

The March genocide victims were commemorated at Azerbaijan University
Azerbaijan University and Nasimi District Executive Authority jointly organized a commemorative event dedicated to March 31 – the Day of Genocide of Azerbaijanis. The event was attended by the academic staff of Azerbaijan University and officials of the Executive Authority.
At the event, the memory of the victims of the genocide, the martyrs who gave their lives for the independence and territorial integrity of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence, and a video dedicated to the March genocide of 1918 was demonstrated.
The speeches by the Vice-rector for Scientific Affairs of Azerbaijan University Yusif Gasimov, First Deputy Head of Nasimi District Executive Authority Gulara Verdiyeva, 2nd year graduate student of Azerbaijan University Gunel Gurbanova, Chairman of the Student Youth Organization of Azerbaijan State Oil and Industry University Javanshir Abdullayev and 4th year student of Azerbaijan University of Languages Jala Eyvazova were heard at the commemorative event.
In the speeches, it was noted that the Armenian nationalists carried out a policy of deportation, ethnic cleansing and genocide against Azerbaijanis under the protection of their patrons throughout the 20th century, and it was noted that the Azerbaijani people and the state grew stronger from the tragedies that befell them. Information was given on the causes, goals and results of the mass massacre and bloody events committed by the Armenian-Bolshevik gangs in March-April 1918, as well as the work done by the Extraordinary Investigation Commission operating in the period of the Azerbaijan Democratic Republic. It was also pointed out that after the decree of national leader Heydar Aliyev dated 1998, new facts and documents related to the genocide were collected, purposeful work was carried out to convey the truths of Azerbaijan to the international community, as well as the importance of commemorative events was emphasized.