Azərbaycan Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsi anılıb
Bu gün ümummilli lider Heydər Əliyevin vəfatından 21 il ötür. Bununla  əlaqədar olaraq Azərbaycan Universitetinin kollektivi Fəxri Xiyabanda olub, ümummilli liderin abidəsi önünə gül dəstələri qoyulub, xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Fəxri Xiyaban ziyarətinin ardından universitetin tədris binasında anım tədbiri təşkil olunub. Tədbirdə Dövlət Himni səsləndirilib, ümummilli liderin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Anım tədbirində iştirakçılar universitetin elmi işlər üzrə prorektoru Yusif Qasımov, millət vəkili Elçin Mirzəbəyli, politoloqlar Anar Əliyev, Aytən Qurbanova, İlyas Hüseynov və Samir Hümbətovun çıxışlarını dinləyiblər. Çıxışlarda ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısında misilsiz tarixi xidmətlərinin, ölkəyə rəhbərliyinin hər iki dövründəki siyasi və dövlətçilik fəaliyyətinin əsas istiqamət və məqamlarına nəzər salınıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycanın son 50 illik tarixinin hər səhifəsində Heydər Əliyevin imzası var. Azərbaycan xalqı xoşbəxt xalqdır ki, gələcəyi görə bilən, təkcə ideoloji baxımdan deyil, milli ideyaların həyata keçirilməsi və icrası prosesində bilavasitə iştirak edən, özündən sonra zəngin irs qoyub gedən Heydər Əliyev kimi müdrik  lideri var.
Bildirilib ki, ümummilli liderin ideyaları əsasında və Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında duran ən əsas vəzifə yerinə yetirilib. Ölkənin suverenliyi və ərazi bütövlüyü tam təmin olunub. Heydər Əliyevin əsəri və əmanəti olan müasir, güclü, müstəqil Azərbaycanın hər qarışında üçrəngli bayrağımız dalğalanır.
İfadə edilib ki, Azərbaycan dövlətinin növbəti hədəflərindən biri Qərbi Azərbaycana qayıdışın təmin olunmasıdır. Qarabağa və Şərqi Zəngəzura Böyük Qayıdışın davamı olaraq Qərbi Azərbaycana qayıdış da yaxın gələcəkdə həyata keçəcək.

Today marks the 21st anniversary of the passing of National Leader Heydar Aliyev. In honor of this occasion, the staff of Azerbaijan University visited the Alley of Honor, laid flowers at the monument of the National Leader, and paid their respects to his memory.
Following the visit to the Alley of Honor, a commemorative event was organized in the academic building of the University. The event began with the National Anthem, and a moment of silence was observed in tribute to the National Leader.
Speakers at the commemorative event included Yusif Gasimov, Vice-Rector for scientific affairs of the University, MP Elchin Mirzabayli, political scientists Anar Aliyev, Aytan Gurbanova, Ilyas Huseynov, and Samir Humbatov. They reflected on the unparalleled historical contributions of national leader Heydar Aliyev to the Azerbaijani state and people, as well as the key aspects and directions of his political and state-building activities during both periods of his leadership. It was emphasized that Heydar Aliyev's signature is imprinted on every page of Azerbaijan's history over the past 50 years. The Azerbaijani people are fortunate to have had such a wise leader who not only envisioned the nation's future but actively participated in the implementation of national ideas, leaving behind a rich legacy.
It was highlighted that under the guidance of President Ilham Aliyev and based on the principles of the National Leader, the fundamental objectives facing the Azerbaijani people and state have been achieved. The sovereignty and territorial integrity of the country have been fully secured. Today, the tricolor flag of Azerbaijan proudly waves over every inch of the modern, strong, and independent state — a creation and legacy of Heydar Aliyev.
It was also stated that one of the next goals of the Azerbaijani state is to ensure the return to Western Azerbaijan. This return, as a continuation of the Great Return to Karabakh and Eastern Zangezur, will also be realized in the near future.
The event concluded with a video presentation dedicated to the life and achievements of the National Leader.