Azərbaycan Universitetinin IV kurs tələbələrinin istehsalat təcrübəsi başlayıb
Azərbaycan Universitetinin tədris planına uyğun olaraq 2022/2023-cü tədris ilində IV kursda təhsil alan tələbələrin təcrübə keçmək məqsədi ilə  müxtəlif müəssisə və təşkilatlara göndərilməsi prosesinə başlanılıb. Diplomqabağı istehsalat təcrübəsinə həsr olunan və müvafiq struktur bölmələrin əməkdaşlarının iştirakı ilə təşkil olunan görüşdə tələbələrə təcrübənin təşkilinə dair müasir tələblər haqqında məlumat verilib. Tədbirdə əmək fəaliyyətində istifadə olunacaq iş üsullarının mənimsənilməsində istehsalat təcrübəsinin əhəmiyyəti qeyd olunub, həmçinin təcrübə hesabatının hazırlanmsı təlimatı izah olunub.
İnformasiya – kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin Kompüter mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil alan tələbələri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnformasiya-Sistemləri İnstitutu, İstehsal mallarının ekspertizası və marketinqi ixtisasında oxuyan tələbələr isə “Mirzəoğlu MMC”-də iş prosesi ilə tanış olacaq və gələcək iş həyatında tələb olunan müəyyən bacarıqlara yiyələnəcəklər.
Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin tələbələri müvafiq olaraq “Kapital Bank”, “Azərenerji”,  “Bakı Turizim Ekskursiya”, “Tatun travel”, “Uptodate Medicine”, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyi,  Heydər Əliyev fondunun nəzdində Regional İnkişaf İctimai Birliyi və bu kimi müəssisə və təşkilatlarda, Humanitar fənlər fakültəsinin Sosial iş ixtisasında təhsil alan tələbələr Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Mərkəzi Aparatı və müxtəlif struktur bölmələrində, Tərcümə (ingilis dili) ixtisasının tələbələri isə “Mütərcim” Tərcümə və Nəşriyyat-Poliqrafiya Mərkəzi, “Ulduz” jurnalı, “İki sahil” qəzetində istehsalat təcrübəsi keçəcək, nəzəri biliklərini iş prosesində möhkəmlədəcəklər.
Qeyd edək ki, istehsalat təcrübəsi may ayında yekunlaşacaq. Təcrübənin məqsədi tələbələrin nəzəri biliklərinin əmək fəaliyyətində istifadəsini təmin etmək, onları yeni texnologiya və iş üsulları ilə tanış etmək, təşkilatçılıq bacarıqları və kommunikativ vərdişləri aşılamaqdan ibarətdir.

Field practice for fourth-year students of Azerbaijan University is started
In accordance with the Azerbaijan University curriculum, the process of sending fourth-year students of 2022/2023 academic year to various institutions and organizations for the purpose of practical training has begun. At the meeting dedicated to pre-graduate field practice and organized with participation of employees of the relevant structural units, students were informed about modern requirements for organization of practice. The importance of field experience in mastering the methods of work that will be used in labor activity was noted, as well as instructions for compiling an experience report were explained at the event.
Students of the Information and Communication Technologies Faculty majoring in Computer Engineering will get acquainted with workflow at the Institute of Information Systems of the National Academy of Sciences of Azerbaijan and acquire certain skills necessary in their future work, and students majoring in Expertise and Marketing of manufactured goods – at Mirzaoğlu LLC.
Students of the Faculty of Business and Economics will undergo practical training and consolidate their theoretical knowledge in the process of work respectively in Kapital Bank, Azerenergy, Baku Tourism excursion, Tatun travel, UpToDate Medicine, the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan, the Regional Development Public Union under the Heydar Aliyev Foundation and in other similar institutions and organizations, students majoring in Social work of the Faculty of Humanities – in the Central Office and various structural units of the Ministry of Labor and Social Protection of the Republic of Azerbaijan, and students majoring in Translation (English) – at Mutercim Translation and Publishing-Polygraphy Center, Ulduz magazine, and Iki Sahil newspaper.
It should be noted that the field practice will be completed in May. The purpose of practice is to ensure application of theoretical knowledge gained by students in their work activities, introduce them to new technologies and methods of work, instill in them organizational and communication skills.