Azərbaycan Universitetinin elmi hesabat iclası keçirilib: Hirş indeksi 24-ə çatıb
Azərbaycan Universitetinin 2022-ci il üzrə elmi fəaliyyətinin yekunlarına dair  hesabat iclası keçirilib. Elmi hesabatı universitetin Elm şöbəsinin müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Lətifə Ağamalıyeva təqdim edib. Hesabat məruzəsi universitetdə keçirilmiş elmi tədbirlər, beynəlxalq və respublika səviyyəli konfransların hesabatı, “İpək yolu” elmi jurnalının fəaliyyəti, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq, dərc edilmiş elmi işlər kimi mövzuları əhatə edib.
Hesabat məruzəsində qeyd olunub ki, başa çatmaqda olan 2022-ci il elmi fəaliyyət baxımından olduqca məhsuldar keçib və Azərbaycan Universitetinin elmi həyatında bir sıra əlamətdar hadisələrlə yadda qalıb. Belə ki, Elsevier şirkətinin Scopus bazasının 2022-ci il üzrə “Scimago Institutions Rankings” hesabatı açıqlanıb. Hesabata görə Azərbaycan Universiteti elmi tədqiqat aktivliyi üzrə böyük uğura imza ataraq dünya reytinqinə daxil olub. Respublika üzrə ali təhsil müəssisələrindən yalnız dördünün daxil olduğu siyahıda 2-ci yerdə qərarlaşan  Azərbaycan Universiteti bu reytinq üzrə ən yüksək kateqoriya olan Q1 kateqoriyasına daxil olub.
Məruzədə həmçinin bildirilib ki, hesabat ilində Azərbaycan Universitetində 2 beynəlxalq və 1 respublika səviyyəli elmi konfrans keçirilib. Bütün konfransların materialları toplu şəklində dərc edilib və konfrans iştirakçılarına təqdim olunub.
15 aprel 2022-ci il tarixində keçirilən Gənc tədqiqatçıların V respublika elmi konfransıda respublikanın bütün ali təhsil müəssisəsələrini, elmi-tədqiqat institutu və qurumlarını təmsil edən 130-dan çox məruzə dinlənilib. Pandemiya səbəbiylə 2020 və 2021-ci illərdə onlayn formatda təşkil olunan konfrans 2 illik fasilədən sonra ənənəvi formaya qayıdıb.
28 oktyabr 2022-ci il tarixində keçirilən “Azərbaycan xalqının etnogenezi və milli kimlik məsələsi” beynəlxalq konfransının plenar məruzəçiləri AMEA-nın həqiqi üzvləri, akademiklər Yaqub Mahmudov və Nizami Cəfərov olub.  Konfransda Azərbaycan xalqının etnogenezi tarix, dil, mədəniyyət kimi aspektlərdən təhlil olunub.
“İnformasiya təhlükəsizliyi: problemlər və perspektivlər” beynəlxalq konfransı isə Ukraynanın Xarkov Milli Radioelektronika Universiteti və Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitut ilə birlikdə 25 noyabr 2022-ci il tarixində hibrid formada təşkil olunub. Konfrans, informasiya təhlükəsizliyinin geniş spektrində çalışan alim və mühəndislərə son elmi nəticələrini paylaşmaq və yeni elmi ideya və istiqamətləri müzakirə etmək üçün platforma olub.
Azərbaycan Universitetinin elmi jurnalı “İpək yolu” 2022-ci ildə Index Copernicus bazasında qeydiyyata alınıb. Jurnalın 2022-ci ildə 4 nömrəsi nəşr edilib. Elmi jurnalın ikinci nömrəsi “İrəvan Müəllimlər Seminariyasının 140 illik yubileyi”nə, üçüncü nömrəsi isə “Şuşa ili”nə həsr olunub. İkinci nömrədə İctimai elmlər kafedrasının müdiri, professor Qabil Əliyevin “Qərbi Azərbaycanın mühüm təhsil ocağı - İrəvan Müəllimlər Seminariyası” mövzusunda məqaləsi dərc edilib.
Hesabat məruzəsində 2 xüsusi nəşr də qeyd olunub. Azərbaycan Universitetinin İctimai elmlər kafedrasının müdiri, professor Qabil Əliyevin “Qarabağ dəmir yolları” adlı məqaləsi Irs Heritage jurnalının 2022-ci il 51-ci sayında dərc olunub. İrs Heritage jurnalı 18 dildə çap olunaraq dünyanın 65-dən çox ölkəsində yayımlanan mötəbər nəşrdir.
Azərbaycan Universitetinin əməkdaşları Tünzalə Verdiyeva, Aygün Muradlı və Nərgiz Hüseynovanın “Impact of the Covid-19 pandemic on the well - being of children with disabilities and their parents in Azerbaijan” adlı məqaləsi dünyanın nüfuzlu elmi nəşriyyatlatından biri olan Springer tərəfindən çap olunan kitaba daxil edilib. Layihə Fransanın Sorbon Universiteti tərəfindən həyata keçirilib.
Hesabat ilində universitetin əməkdaşları Tuscia University (İtaliya), Ton Duc Thang University (Vyetnam), University of South Africa (Cənubi Afrika Respublikası), University of Tabriz (İran), University of Victoria (Kanada), UNNE, FaCENA (Argentina),  China Agricultural University (Çin), Abdul Wali Khan Universiteti (Pakistan), Prince of Songkla University (Tayland), School of Basic and Applied Sciences (Hindistan), Aligarh Muslim University (Hindistan), Alexandria University (Misir), Fırat Universiteti (Türkiyə) kimi ali təhsil müəssisələrinin əməkdaşları ilə birgə elmi-tədqiqat işləri aparıb və nəticə olaraq birgə elmi məqalələr dərc etdiriblər.
İl ərzində Azərbaycan Universiteti ilə ABŞ-ın Sent-Luis Vaşinqton Universiteti arasında əməkdaşlıq görüşləri keçirilib. Görüşlərdə Sent-Luis Vaşinqton Universitetini ilə birgə qrant layihəsinin hazırlanması haqqında müzakirələr aparılıb.
Azərbaycan Universiteti 10-12 sentyabr 2022-ci il tarixində Türkiyənin İzmir şəhərində keçirilmiş 2. Uluslararası “Artemis” Fen, Sosyal, Sağlık ve Spor Bilimleri Kongresinin həmtəşkilatçısı olub. Konfransda universitetin 4 əməkdaşı məruzə ilə çıxış edib.
Azərbaycan Universiteti Türkiyənin Fırat Universitetində 20-21 may 2023-cü il tarixlərində keçiriləcək 7-ci beynəlxalq “Tətbiqi riyaziyyat və mühəndislik elmləri” (Computational Mathematics and Engineering Sciences – CMES-2023) konfransının həmtəşkilatçısıdır. Rektor Səadət Əliyeva və elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov beynəlxalq tədbirin fəxri və təşkilat komitələrində təmsil olunurlar.
Azərbaycan Universiteti həmçinin 7-9 yanvar 2023-cü il tarixində Türkiyənin İzmir şəhərində keçiriləcək “International Congress on Humanities and Social Sciences in a Changing World” konfransının həmtəşkilatçısıdır. Konfransda İctimai elmlər kafedrasının müdiri, professor Qabil Əliyev “Şuşa şəhərində tarixi abidələrin bərpası” plenar məruzə ilə çıxış edəcək.
Məruzədə hesabat ilində çap olunan monoqrafiya, dərslik, dərs vəsaitləri haqqında da məlumat verilib. Bildirilib ki, hesabat ilində universitet əməkdaşlarının Azərbaycanda nəşr olunan elmi jurnallarda 44, xaricdə nəşr olunan elmi jurnallarda 106,   indekslənən jurnallarda 97 məqaləsi çap olunub. Onlardan 40 məqalə ən yüsək Q1 kateqoriyalı, 27 məqalə Q2 kateqoriyalı, 10 məqalə Q3 kateqoriyalı, 1 məqalə Q4 kateqoriyalı, 15 məqalə ESCI kateqoriyalı və 4 məqalə Scopus bazasında olan jurnallarda çap edilib. Qeyd olunub ki, 16 tezis respublikada, 56 tezis isə xaricdə çap olunub. Monoqrafiyaların sayı 2, kitab və dərs vəsaitlərinin sayı 9, proqram və metodik vəsaitlərin sayı 37-dir.
2022-ci ildə Azərbaycan Universiteti əməkdaşlarının indekslənən jurnallarda çap edilmiş məqalələrinə indekslənən jurnallarda 1285 istinad edilib. Bütün bunların nəticəsi kimi Universitetin Clavirate Analytics Agentliyinin Web of Science bazası əsasında müəyyən edilən Hirş İndeksi 2022-ci ildə 24-ə yüksəlib.
Hesabat iclasında kafedralar üzrə elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsi üçün tərtib olunan bal cədvəli və universitetdə tətbiq edilən elmi-tədqiqat fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi sisteminə əsasən ən çox bal toplamış kafedraların adları da açıqlanıb. Həmçinin qeyd olunub ki, Azərbaycan Universiteti rektorunun 05.02.2018-ci il tarixli “Əməkdaşların elmi tədqiqat fəaliyyətinə təşviq edilməsi haqqında” əmrinə əsasən indekslənən jurnallarda çap olunmuş məqalələrin müəllifləri mükafatlandırılıb.
İclasda universitetin elmi işlər üzrə prorektoru, riyaziyyat elmləri doktoru Yusif Qasımov elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrini qiymətləndirib. Rektorun müşaviri, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin müdiri Nüşabə Quliyeva elmi kadrların hazırlanması haqqında məlumat verib, universitet əməkdaşlarını 31 Dekabr-Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü münasibətilə təbrik edib, qarşıdan gələn 2023-cü il üçün xoş arzularını çatdırıb.

Scientific report meeting of Azerbaijan University was held: the H-index reached 24
The report meeting was held on the results of the scientific activities of Azerbaijan University for 2022. The scientific report was presented by Latifa Agamaliyeva, PhD in mathematics, head of the University Science Department. The report covered such topics as scientific events held at the University, reports of international and republican conferences, activities of the Silk Way scientific magazine, international scientific cooperation, and published scientific papers.
The report noted that the ending year 2022 was very productive in terms of scientific activity and was marked by several significant events in the scientific life of  Azerbaijan University. Thus, the Scimago Institutions Rankings report of Elsevier's Scopus database for 2022 has been announced. According to this report, Azerbaijan University has made great strides in scientific research activity and entered the world ranking. Azerbaijan University, ranked 2nd in the list of only four higher education institutions in the country, entered the Q1 category, which is the highest category of this ranking.
The report also noted that 2 international and 1 national level scientific conferences were held at the Azerbaijan University in the reporting year. Materials from all conferences were published as a collection and presented to participants of the conference.
More than 130 reports representing all higher academic and research institutions and formations of the Republic were heard at the 5th Republican Scientific Conference of young researchers held on April 15, 2022. The conference, organized online in 2020 and 2021 due to the pandemic, returned to its traditional format after a 2-year hiatus.
Plenary speakers of the international conference “Ethnogenesis and the issue of national identity of the Azerbaijani people”, held on October 28, 2022, were full members of ANAS, academicians Yagub Mahmudov and Nizami Jafarov.  At the conference, the ethnogenesis of the Azerbaijani people was analyzed from such aspects as history, language, and culture.
The International Conference “Information Security: Problems and Prospects” was organized on November 25, 2022, in a hybrid mode jointly with the Kharkiv National University of Radio Electronics (Ukraine) and the Military Institute named after Heydar Aliyev. The conference became a platform for scientists and engineers working in the field of information security to share their latest scientific results and discuss new scientific ideas and directions.
Azerbaijan University's scientific magazine Silk Way was registered in the Index Copernicus database in 2022. In 2022, 4 issues of the magazine were published. The second issue of the scientific magazine is dedicated to the “140th anniversary of the Irevan Teachers' Seminary”, and the third one is dedicated to the “Year of Shusha”. The second issue published an article by the head of the Social Sciences Department, Prof. Gabil Aliyev titled “Iravan Teachers' Seminary, an important educational center of Western Azerbaijan”.
Two special editions were also mentioned in the report. The article by Prof. Gabil Aliyev, the head of the Social Sciences Department of Azerbaijan University, titled “Karabakh Railways” was published in the 51st issue of the ICS Heritage magazine for 2022. IRS Heritage magazine is an authoritative publication published in 18 languages and published in more than 65 countries around the world.
An article by the staff of Azerbaijan University Tunzala Verdiyeva, Aygun Muradli, and Nargiz Huseynova entitled “Impact of the Covid-19 pandemic on the well - being of children with disabilities and their parents in Azerbaijan” is included in the book published by Springer, one of the world's authoritative scientific publishers. The project was implemented by the Sorbonne University of France.
In the reporting year, the University staff conducted joint scientific research works with the staff of higher educational institutions such as University of Tuscia (Italy), Ton Duc Thang University (Vietnam), University of South Africa (Republic of South Africa), University of Tabriz (Iran), University of Victoria (Canada), UNNE, FaCENA (Argentina), China Agricultural University (China), Abdul Wali Khan University (Pakistan), Prince of Songkla University (Thailand), School of Basic and Applied Sciences (India), Aligarh Muslim University (India), Alexandria University (Egypt), Firat University (Turkey) and published joint scientific articles as a result.
Cooperation meetings were held between Azerbaijan University and Washington University in St. Louis (USA) during the year. At the meetings, discussions were held on the preparation of a joint grant project with Washington University in St. Louis.
Azerbaijan University was a co-organizer of the 2nd International “Artemis” Congress on Life, Social, Health, and Sports Sciences held in Izmir, Turkey on September 10-12, 2022. Four employees of the University made a report at the Conference.
Azerbaijan University is a co-organizer of the 7th International Conference on “Computational Mathematics and Engineering Sciences – CMES-2023” which will be held on May 20-21, 2023 at Turkey's Firat University. Rector Saadat Aliyeva and vice-rector for Scientific Affairs Yusif Gasimov are represented in the honorary and organizing committees of this international event.
Azerbaijan University is also the co-organizer of the International Congress on “Humanities and Social Sciences in a Changing World” to be held in Izmir, Turkey on January 7-9, 2023. Head of the Social Sciences Department, Prof. Gabil Aliyev will deliver a plenary report on “Restoration of historical monuments in the city of Shusha”.
The report also provided information on monographs, textbooks, and study guides published in the reporting year. It was noted that during the reporting year, the university staff published 44 articles in scientific magazines published in Azerbaijan, 106 articles in scientific magazines published abroad, and 97 articles in indexed magazines. Of these, 40 articles were published in magazines with the highest Q1 category, 27 articles with Q2 category, 10 articles with Q3 category, 1 article with Q4 category, 15 articles with ESCI category, and 4 articles in magazines in the Scopus database. It was noted that 16 papers were published in the republic, and 56 papers were published abroad. The number of monographs is 2, the number of books and study guides is 9, and the number of programs and methodical aids is 37.
Articles published by members of Azerbaijan University in indexed magazines were cited in indexed journals 1,285 times in 2022. As a result of all this, the H-Index of the University, determined according to the Web of Science database of the Clavirate Analytics agency, increased to 24 in 2022.
At the reporting meeting, the score table compiled for assessment of scientific activity on the departments and names of the departments that received the most points according to the system of assessment of scientific-research activity applied at University were also announced. It was also noted that authors of articles published in indexed journals were awarded according to the order of Azerbaijan University Rector dated February 05, 2018 “On encouraging colleagues to participate in scientific research”.
Dr. of Mathematics Yusif Gasimov, Vice-Rector for Scientific Affairs of the University, evaluated the results of the scientific research works at the meeting. Nushaba Guliyeva, Rector's Advisor, Director of the Center for International Graduate and Doctoral Studies, informed about the training of scientific staff, congratulated the University members on the occasion of December 31 – Day of Solidarity of World Azerbaijanis, and conveyed her good wishes for the coming year 2023.
At the end of the event, discussions were held around the report, questions were answered, and proposals were heard.