Azərbaycan Universitetinin həmtəşkilatçılığı ilə xeyriyyə konserti keçirilib
Azərbaycan Universitetinin Sosial işin təşkili kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərən “Sossfera” Sosial İş Klubu və “Əlilliyi olan Şəxslərə Sosial Dəstək” İctimai Birliyinin birgə təşkilatıçılığı ilə “Səslər Birliyə Çağırır” adlı xeyriyyə konserti təşkil olunub. Tədbir 5 may - Əlilliyi Olan Şəxslərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr olunub.
“Kapelhaus” Alman - Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində keçirilən tədbirdə Azərbaycan Universitetinin rektoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Əliyeva, ictimai birliyin sədri Təranə Musayeva, ictimai birliyin üzvləri və onların valideynləri, universitetin bir qrup pedaqoji heyət üzvü və tələbələri, Pirallahı Gənclər Evinin nümayəndələri iştirak ediblər. Əməkdar incəsənət xadimi Rafael İsgəndərov tədbirin fəxri qonağı olub.
Xeyriyyə konserti əlilliyi olan şəxslərin və uşaqların hüquqlarının müdafiəsinə həsr olunmuş səhnə ilə açılıb. Açılış tədbirin əsas mesajı olan inklüzivliyin və sosial həmrəyliyin vacibliyini iştirakçılara emosional şəkildə nümayiş etdirib.
Açılışın ardınca “Əlilliyi olan Şəxslərə Sosial Dəstək” İctimai Birliyinin üzvləri tərəfindən zəngin bədii proqram təqdim olunub. Onlar müxtəlif janrlarda mahnılar ifa edib, şeirlər səsləndirib, o cümlədən rəqslər nümayiş etdiriblər. Çıxışlar iştirakçılarda xoş təəssürat yaradaraq tədbirə xüsusi rəng qatıb. Tədbirin sonunda onlar təşəkkürnamə ilə təltif olunublar.
Tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarına diqqət çəkmək, onların cəmiyyətə inteqrasiyasını təşviq etmək və sosial həssaslıq mühitinin gücləndirilməsinə töhfə vermək, eyni zamanda əlilliyi olan şəxslərin ehtiyaclarının qarşılanmasına yönəldiləcək ianələrin toplanmasıdır.
Qeyd edək ki, tədbir Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən elan edilən “İnsan hüquqları aylığı” çərçivəsində təşkil olunub. “İnsan hüquqları aylığı” çərçivəsində təşkil olunan tədbirlər ölkəmizdə insan hüquqlarının təbliğində, eləcə də əhalinin müxtəlif qruplarının hüquqlarının müdafiəsində və onların problemlərinin həllində önəmli rol oynayır.

A charity concert co-organized by Azerbaijan University has taken place
The “Sossfera” Social Development Club, operating under the Department of Social Work Organization at Azerbaijan University, and the “Social Support for Disabled Persons” Public Union co-organized a charity concert titled “Voices Call for Unity”. The event was dedicated to May 5th – International Day for the Rights of Persons with Disabilities.
The event, held at the “Kapellhaus” German-Azerbaijani Cultural Center, was attended by the Rector of Azerbaijan University, PhD in Philology Saadat Aliyeva, Advisor to the Rector Nushaba Guliyeva, Chairperson of the Public Union Tarana Musayeva, members of the Public Union and their parents, a group of University lecturers and students, representatives of the Pirallahi Youth Center, Baku residents, and tourists. The Honored Artist Rafael Isgandarov was the guest of honor at the event.
The charity concert opened with a scene dedicated to protecting the rights of people with disabilities and children. This opening emotionally conveyed to the participants the importance of inclusion and social solidarity, which were the main messages of the event.
Following the opening, a rich artistic program performed by the members of the “Social Support for Disabiled Persons” Public Union was presented. They performed songs of various genres, recited poems, and demonstrated dances. The performances left a pleasant impression on the participants and added a special atmosphere to the event.
The primary goal of the event was to draw attention to the rights of people with disabilities, promote their integration into society, and strengthen the atmosphere of social sensitivity, as well as to collect donations to meet the needs of individuals with disabilities.