Azərbaycan Universitetinin müəllimi Türkiyədə beynəlxalq simpoziumda plenar məruzə ilə çıxış edib
Azərbaycan Universitetinin Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının müəllimi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Abbas Qurbanov Türkiyədə keçirilən III Beynəlxalq Ailə Simpoziumunda plenar məruzə ilə çıxış edib. Türkiyə Respublikasının Ailə və Sosial Xidmətlər Nazirliyinin dəstəyi ilə İstanbul Ailə Fondu tərəfindən Demokratiya və Azadlıqlar Adasında təşkil olunan simpozium “XXI əsrdə ailə olmaq” mövzusunda olub.
Abbas Qurbanovun məruzəsi  “Milli-mənəvi dəyərlər ruhunda ailə” mövzusuna həsr olunub. O, iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanan və yüksək qiymətləndirilən məruzəsində ailənin cəmiyyət üçün əhəmiyyətini vurğulayaraq bildirib: “Hər bir cəmiyyətin mövcudluğu və inkişafı üçün ən vacib institut ailədir. Ailə təkcə bioloji münasibətlərin deyil, həm də mənəvi, sosial və əxlaqi dəyərlərin qorunduğu müqəddəs bir ocaqdır. Xalqımızın əsrlərlə formalaşmış milli-mənəvi dəyərləri arasında ailənin xüsusi yeri və çəkisi vardır. Azərbaycan xalqı tarixən ailə dəyərlərinə böyük önəm verib, ailəni müqəddəs sayıb və onu cəmiyyətin dirəyi kimi qiymətləndirib. Bu gün də ailə institutu xalqımızın milli-mənəvi sərvətlərinin qorunmasında və nəsillərarası əlaqələrin davam etdirilməsində mühüm rol oynayır. Ailə cəmiyyətin əsası, mənəviyyatın, mədəniyyətin və milli kimliyin qorunduğu ilkin ictimai mühitdir. Müasir dövrdə isə ailə institutu yeni çağırışlar və təhlükələrlə üz-üzə qalıb.”
Tədbirin açılış mərasimində simpoziumun Təşkilat Komitəsinin sədri professor  Turgay Şirin, İstanbul Ailə Fondunun İdarə Heyətinin sədri Üner Karabıyık, Ailə və Sosial Xidmətlər naziri Mahinur Özdemir Göktaş, Nazirliyin Ailə və İctimai Xidmətlər Baş direktoru Tuncay Cevheroğlu, psixiatr Mustafa Merter, İstanbul Ailə Fondunun Himayədarlar Şurasının sədri Sami Yılmaz, 12 ölkədən dəvət olunmuş alim və tədqiqatçılar, QHT nümayəndələri və çoxsaylı qonaqlar iştirak ediblər.
Simpoziuma Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan və xanımı Əminə Ərdoğan dəstəklərini ifadə edib, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Numan Kurtulmuş isə tədbirə dəstək mesajı paylaşaraq simpoziumun əhəmiyyətini vurğulayıb.
Bu il üçüncü dəfə keçirilən simpoziumda ümumilikdə 12 ölkədən 63 alim və tədqiqatçı iştirak edib. Paralel olaraq üç zalda keçirilən sessiyalarda 47 elmi məruzə təqdim olunub. Sessiyalarda “Ailə psixologiyası”, “Nəsillərarası münasibətlər və ailə”, “Struktur transformasiyalar və ailə”, “Milli mədəniyyət və ailə”, “Din və ailə”, “Ailə və dəyərlər”, “Din psixologiyası”, “Sosial perspektivdən ailə”, “Sosial-mədəni perspektivdən”, “Miqrasiya və ailə”, “Ailə və media” kimi mövzular müzakirə olunub, mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Lecturer of Azerbaijan University made a plenary report at the International Symposium in Turkey
Dr. Abbas Gurbanov, PhD in History and faculty member of the Department of Political and Social Sciences at Azerbaijan University, delivered a plenary address at the 3rd International Family Symposium held in Turkey. The event took place on the Island of Democracy and Freedoms and was organized by the Istanbul Family Foundation with the support of the Ministry of Family and Social Services of the Republic of Turkey. The symposium focused on the theme: “Being a Family in the 21st Century”.
Dr. Gurbanov’s speech, titled “The family in the spirit of national and spiritual values”, was well-received and highly praised by participants. In his address, he emphasized the indispensable role of the family in society, stating: “The most vital institution for the existence and development of any society is the family. It is a sacred hearth where not only biological but also spiritual, social, and moral values are preserved. Among the centuries-old national and spiritual values of our people, the family holds a special place and significance. Historically, the Azerbaijani people have held family values in the highest regard, seeing the family as sacred and the cornerstone of society. Even today, the institution of the family plays a crucial role in safeguarding the national and spiritual heritage of our people and in maintaining intergenerational bonds. The family is the foundation of society, the primary social environment in which spirituality, culture, and national identity are preserved. However, in our time, the family as an institution is facing new challenges and threats”.
The opening ceremony was attended by key figures such as Prof. Turgay Shirin, Chair of the Symposium Organizing Committee; Uner Karabiyik, Chair of the Istanbul Family Foundation Board; Mahinur Ozdemir Goktash, Minister of Family and Social Services; Tuncay Cevheroglu, Director General at the Ministry of Family and Social Services; psychiatrist Mustafa Merter; Sami Yılmaz, Chair of the Istanbul Family Foundation's Board of Trustees; as well as invited scholars and researchers from 12 countries, NGO representatives, and numerous guests.
President of Turkiye Recep Tayyip Erdogan and his wife Amina Erdogan expressed their support for the symposium, while Numan Kurtulmush, the chairman of the Grand National Assembly of Turkiye, also expressed his endorsement, emphasizing the significance of the event.
This year, the symposium, now in its third edition, hosted 63 scholars and researchers from 12 countries. A total of 47 academic presentations were delivered across three parallel sessions, which covered a wide range of topics, including: Family Psychology; Intergenerational Relations and the Family; Structural Transformations and the Family; National Culture and the Family; Religion and the Family; Family and Values; Psychology of Religion; Family from a Social Perspective; Socio-cultural Outlook; Migration and the Family; Family and Media.