“Azərbaycanda gender əsaslı cins seçiminin qarşısının alınması” mövzusunda tədbir keçirilib
Azərbaycan Universitetində tələbələr üçün “Azərbaycanda gender əsaslı cins seçiminin qarşısının alınması” mövzusunda maarifləndirmə tədbiri keçirilib. Tədbirin qonağı “Rasional inkişaf uğrunda” Qadınlar Cəmiyyətinin sədri, “Sağlam təhsil-sağlam xalq” megalayihəsinin gender blokunun rəhbəri Şəhla İsmayıl olub.
Tədbiri giriş sözü ilə Sosial işin təşkili kafedrasının müdiri Tünzalə Verdiyeva açaraq qonağı təqdim edib. Kafedra müdiri bildirib ki, tədbir Nazirlər Kabinetinin “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planı”na uyğun olaraq həyata keçirilir. Tədbirlər planı doğulacaq uşağın cinsinin seçilməsinin miqyasının qiymətləndirilməsi məqsədilə əhali arasında araşdırmaların aparılması, gender bərabərliyinin təmin olunması və reproduktiv sağlamlıq sahələrində qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsinə dair təkliflərin hazırlanmasını nəzərdə tutur.
Çıxışına “bərabərlik deyəndə nə nəzərdə tutulur” sualı ilə başlayan əsas mühazirəçi Şəhla İsmayıl tələbələrin fikirləri ilə tanış olduqdan sonra onlara qadın hüquqlarının qorunması və gender bərabərliyinin təmin edilməsi, qadınların iqtisadi və təhsil resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsi, məişət zorakılığının qarşısının alınması üçün göstərilən səylər haqqında məlumat verib. Qonaq çıxışında Azərbaycanda əhalinin cins strukturunda müşahidə olunan meyilləri tələbələrin nəzərinə çatdırıb və oğlanların payının və artım tempinin yüksək olduğunu bildirib.
Şəhla İsmayıl qeyd edib ki, Azərbaycan dünyada ən yüksək selektiv abort göstəricilərindən birinə malikdir. Yeni doğulan körpələrin cins nisbətinə münasibətdə bioloji norma 102-106 oğlan üçün 100 qız təşkil etsə də, Azərbaycanda təkcə 2021-ci ildə hər 115 oğlana nisbətdə 100 qız doğulub. 1990-cı illərin əvvəllərinə qədər Azərbaycanda doğum zamanı cins nisbəti bioloji norma daxilində olub. 1990-cı illərdən başlayaraq isə texnologiyanın inkişafı ilə ultrasəs müayinə cihazları sayəsində dölün cinsinin öncədən məlum olması mümkün olub. Bu isə valideynlərin cins seçimi edərək oğlan uşaqlarını dünyaya gətirməsi və qız uşaqlarını abort etməsi ilə nəticələnib. Azərbaycan 2012-ci ildə dünyada ən yüksək abort nisbəti olan ölkə kimi qeydə alınıb. 2005-2009-cu illərdə isə Azərbaycan və qonşu respublikalarda doğuşda cins nisbəti 116 olub və bu rəqəm Çin və Hindistandakı cins nisbətilə eyni və ya daha yüksək olub. İkinci və üçüncü uşaqlarda vəziyyət daha da gərginləşir, üçüncü uşaq üçün cins nisbəti daha da artır və rəqəm 128 olur.
Qonaq bildirib ki, Azərbaycanda gender əsaslı aborta müraciət etməyin əsas səbəbi patriarxal ailə strukturundan irəli gələn stereotiplər ilə bağlıdır. Cəmiyyətin bu mövzuda informasiyasının az olduğunu nəzərə alaraq ümumi gender stereotipləri və gender əsaslı selektiv abortlara qarşı maarifləndirmə tədbirləri aparılmalıdır.
Sosial işin təşkili kafedrasınınn müəllimi Nigar Şahhüseynbəyova qeyd edib ki, sözügedən tədbirlər planının hazırlanmasında BMT-nin Əhali Fondu Azərbaycan hökuməti ilə birgə işləyib. Tədbirlər planının icrası sayəsində ölkədə gender əsaslı cins seçiminin azaldılması və qız uşaqlarının dəyərinin təşviq edilməsi sahəsində irəliləyişlərə nail olunması gözlənilir.

An event on the theme “Prevention of gender-based sex selection in Azerbaijan” was held
Azerbaijan University hosted an educational event for students on "Prevention of gender-based sex selection in Azerbaijan". The guest of the event was Shahla Ismayil, the chair of the Women's Society "For Rational Development", the head of the gender block of the "Healthy education-healthy people" megaproject. The head of the Department of Organization of Social Work  Tunzala Verdiyeva opened the event and introduced the guest.
The head of the department said that the event is carried out in accordance with the Action Plan of the Cabinet of Ministers "On the prevention of gender-based sex selection for the period of 2020-2025."  The Action plan envisages conducting research among the population in order to assess the extent of selecting the sex of the child to be born, ensuring gender equality, and preparing proposals for improving legislation in the fields of reproductive health.
Starting her speech with the question "what is meant by equality", the keynote lecturer Shahla Ismayil, after getting acquainted with the students' opinions, informed them about the efforts made to protect women's rights and ensure gender equality, expand women's access to economic and educational resources, and prevent domestic violence. In her speech, the guest brought to the students' attention the trends observed in the gender structure of the population in Azerbaijan and said that the share and growth rate of boys is high..
Shahla Ismayil noted that Azerbaijan has one of the highest rates of selective abortion in the world. Although the biological norm for the sex ratio of newborn babies is 100 girls for 102-106 boys, in Azerbaijan only in 2021, 100 girls were born for every 115 boys. Until the early 1990s, the sex ratio at birth in Azerbaijan was within the biological norm. Since the 1990s, with the development of technology, it has become possible to know the gender of the fetus in advance thanks to ultrasound examination devices. This resulted in parents giving birth to male children and aborting female children. In 2012, Azerbaijan was registered as the country with the highest abortion rate in the world. In 2005-2009, the sex ratio at birth in Azerbaijan and neighboring republics was 116, and this number was the same or higher than the sex ratio in China and India. In the second and third children, the situation becomes even more intense, for the third child the sex ratio increases further and the number becomes 128.
The guest said that the main reason for resorting to gender-based abortion in Azerbaijan is related to stereotypes arising from the patriarchal family structure. Taking into account that the society has little information on this topic, educational measures should be taken against general gender stereotypes and gender-based selective abortions.
Nigar Shahhuseynbeyova, a teacher of the department of organization of social work, noted that the UN Population Fund worked together with the government of Azerbaijan in the preparation of the mentioned action plan. Due to the implementation of the action plan, progress is expected to be made in reducing gender-based sex selection and promoting the value of girl children in the country.
The event continued with answering students' questions on the topic. At the end, a commemorative photo was taken.