Azərbaycan Universitetində bakalavriat tələbələrinin istehsalat təcrübəsi başlayıb
Azərbaycan Universitetində 2024/2025-ci tədris ilində bakalavriat səviyyəsinin sonuncu kursunda təhsil alan tələbələrin istehsalat təcrübəsi başlayıb. İstehsalat təcrübəsinin başlanması məqsədilə keçirilən iclasda təcrübəçi tələbələr, təcrübə rəhbərləri, tədris şöbəsinin əməkdaşları və kafedra müdirləri iştirak edib. 17 fevral tarixində başlanılan istehsalat təcrübəsi Turizm işinin təşkili və Muzey, arxiv işi və abidələrin qorunması ixtisaslarında 24 may tarixinədək, digər ixtisaslarda isə 25 iyun tarixinədək davam edəcək.
İnformasiya - kommunikasiya texnologiyaları fakültəsi üzrə 43 tələbə, Biznes və iqtisadiyyat fakültəsi üzrə 21 tələbə, Humanitar və sosial elmlər fakültəsi üzrə isə 323 tələbə olmaqda ümumilikdə 387 tələbə istehsalat təcrübəsində iştirak edir. Tələbələr istehsalat təcrübəsini Azərbaycan Dövlət Turizm Agentliyi, SOCAR (State Oil Company of Azerbaijan Republic), Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutu, Bülbülün Memorial muzeyi, Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, “Ümidli gələcək” Sosial Təşəbbüslər İctimai Birliyi, Psixologiya Elmi-Tədqiqat İnstitutu, Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyinin Probasiya xidməti kimi dövlət və özəl müəssisələrdə keçəcəklər.
İclasda tələbələrə istehsalat təcrübəsinin mahiyyəti və təşkili ilə bağlı  məlumat verilib, suallar cavablandırılıb.
Bununla yanaşı, magistratura səviyyəsi üzrə təhsil alan II kurs tələbələrinin  elmi-pedaqoji və elmi tədqiqat təcrübələrinə də start verilib. Təcrübə proqramında filologiya, tarix, informasiya texnologiyaları və sistemləri mühəndisliyi, kompüter mühəndisliyi və sosial iş ixtisasları üzrə ümumilikdə 58 magistrant iştirak edir. Elmi-pedaqoji təcrübə 17 fevral-14 mart 2025-ci il tarixləri arasında,  elmi tədqiqat təcrübəsi isə martın 17-dən aprelin 11-dək keçiriləcək.

Industrial Internship for Bachelor at Azerbaijan University Began
The industrial internship for final-year bachelors at Azerbaijan University began in the 2024/2025 academic year. A meeting was held to kick off the internship, with the participation of intern students, internship supervisors, Education Department staff, and department heads. The internship, which started on February 17, will last until May 24 for students majoring in “Organization of Tourism Work” and “Museum, Archive Work and Protection of Monuments”, and until June 25 for students majoring in other specialities.
A total of 387 students, including 43 students from the Faculty of Information and Communication Technologies, 21 students from the Faculty of Business and Economics, and 323 students from the Faculty of Humanities and Social Sciences, are participating in the internship. These students will undertake their internships at institutions such as the Azerbaijan State Tourism Agency, SOCAR (State Oil Company of Azerbaijan Republic), the State Agency for Preschool and General Education, the Institute of Control Systems at the National Academy of Sciences of Azerbaijan, the Institute of History and Ethnology of ANAS, the Memorial Museum of Bulbul, the Ministry of Labor and Social Protection of the Population of Azerbaijan, the “Reliable Future” Social Initiatives Public Union, the Research Institute of Psychology, the Probation Service of the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan and in other government and private organizations.
During the meeting, students were provided with information on the nature and organization of the industrial internship, and their questions were answered.
In addition, the scientific-pedagogical and scientific-research internships for second-year master's students also began. A total of 58 master's students in fields such as Philology, History, Information Technology and Systems Engineering, Computer Engineering, and Social Work are participating in the internship program. The scientific-pedagogical internship will run from February 17 to March 14, 2025, and the scientific-research internship will take place from March 17 to April 11.