Bədii qiraət klubunda Alber Kamünün “Yad” romanı müzakirə olunacaq
Azərbaycan Universitetində Tərcümə və filologiya kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərən “Voice of Books” (Kitabların səsi) bədii qiraət klubunun növbəti görüşü olub.
Ədəbiyyatsevər tələbələrin böyük maraqla iştirak etdiyi görüş əvvəlki tədbirlərə qısa nəzər salmaqla başlayıb. Klubun sədri və Filologiya (ingilis dili və ədəbiyyatı) ixtisası üzrə III kurs tələbəsi Fidan Muxtarova əvvəlki sessiyalarda müzakirə olunan ədəbi mövzular, səsləndirilən bədii nümunələr və tələbələrin çıxışları barədə məlumat verib.
Tədbirin davamında kafedra müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Gülnar Rzayeva çıxış edərək bədii qiraətin estetik tərbiyədə və nitq bacarığının formalaşmasında oynadığı rolu vurğulayıb. Kafedra müdiri tələbələrin ədəbi zövqünün inkişafında, yaradıcılıq qabiliyyətlərinin üzə çıxarılmasında və onların ictimai çıxış vərdişlərinin möhkəmləndirilməsində belə tədbirlərin əhəmiyyətini ön plana çəkib.
Tədbir kafedranın müəllimi Emiliya Əliyevanın tələbələrlə müzakirəsi ilə davam edib. Müzakirədə aktiv iştirak edən tələbələr ədəbiyyata olan fərdi münasibətlərini bölüşüblər.
Görüşdə növbəti klub toplantısında müzakirəyə çıxarılacaq kitab da müəyyən olunub. Klub üzvləri fransız yazıçı Alber Kamünün “Yad” romanını müzakirə edəcəklər.

“The Stranger” by Albert Camus will be discussed at the literary reading club
A regular meeting of the literary reading club The Voice of the Book, operating under the Department of Translation and Philology at Azerbaijan University, was held.
The session, attended with great interest by literature-loving students, began with a brief overview of previous events. The club chairperson and third-year student of the Faculty of Philology (English Language and Literature), Fidan Mukhtarova, spoke about the literary topics discussed in previous sessions, the artistic works presented, and students' performances.
Continuing the event, head of the Department, PhD in Philology Gulnar Rzayeva, emphasized the role of literary reading in aesthetic education and the development of speech skills. She highlighted the importance of such activities in fostering students’ literary taste, revealing their creative potential, and strengthening their public speaking abilities.
The meeting continued with a conversation between students and Department lecturer Emilia Aliyeva. Students actively engaged in the discussion and shared their personal attitude to literature.
During the session, the book selected for discussion at the next club meeting was also announced: The Stranger by French writer Albert Camus.