“Talassemiya Günü”nə həsr olunmuş vebinar keçirilib
Azərbaycan Universitetinin Sosial işin təşkili kafedrasının təşəbbüsü ilə “8 May - Beynəlxalq Talassemiya Günü”nə həsr olunmuş vebinar keçirilb. “ZOOM” platforması üzərindən təşkil olunan tədbiri “Həyat fəaliyətinin müxtəlif sahələrində Sosial iş” ixtisası üzrə təhsil alan magistratura I kurs tələbəsi  Aygün Muradlı aparıb.
Vebinarda iştirakçılara talassemiya ilə  bağlı ümumi məlumat verilib, yaranma səbəbləri, növləri, əlamətləri izah olunub, talassemiya xəstəliyindən əziyyət çəkən şəxslərin tibbi reabilitasiyası, onların qan və ilik tranzfuziyası, qan köçürmənin yaratdığı mənfi xüsusiyyətlər, talassemiyanın dünya ölkələrindəki yayılma miqyası və görülən tədbirlər, TİF-in (Thalassemia İnternational Federation) yaranması və fəaliyyəti, Azərbaycanda talassemiya sahəsində görülmüş işlər, sosial işçilərin talassemiya sahəsindəki rolu və fəaliyyətləri kimi mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb.
Vebinarda Azərbaycan Uniiversitetinin “Həyat fəaliyətinin müxtəlif sahələrində Sosial iş” ixtisası üzrə təhsil alan magistratura tələbələri ilə yanaşı, Bakıda və regionlarda fəaliyyət göstərən universitetlərin tələbələri, orta məktəb müəllimləri, psixoloqlar, talasemiyalı xəstələr də iştirak edib.

Webinar held on the International Thalassaemia Day
Webinar dedicated to the 8 May - the International Thalassaemia Day was held with the initiative of the Department of Organisation of Social Work. The event held on ZOOM platform was moderated by Aygun Muradli, 1st-year graduate student studying Social Work in Different Areas of Life.
At first, general information was given about thalassaemia, then its causes, types, symptoms were explained. After that, discussions were held on medical rehabilitation of those suffering from the disease, their blood transfusion and bone marrow transplantation, negative effects of blood transfusion, spreading range of thalassaemia in the world and preventive measures, the establishment of Thalassemia International Federation and its activity, works done for thalassaemia in Azerbaijan, the role and activity of social workers etc.
On the webinar, together with graduate students of Azerbaijan University studying Social Work in Different Areas of Life, as well as students from the universities in Baku and regions, secondary school teachers, psychologists and people with thalassaemia also participated.