Bu gün Azərbaycan Universitetində gender probleminə həsr olunmuş konfrans keçirilir
Bu gün Azərbaycan Universitetində “Gender problemi və müasir Azərbaycan” mövzusunda  respublika konfransı keçirilir. Konfransa qeydiyyat saat 10.00-da, açılış və plenar iclas isə 11.00-da başlayacaq.
Konfrans Azərbaycan Respublikasının dövlət himninin səsləndirilməsi və Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyevanın açılış nitqi ilə start götürəcək.
Açılış və plenar iclasın ardından konfrans öz işini - Gender tarixi, Ədəbiyyatda və dində gender problemi, Genderin hüquqi aspektləri olmaqla üç bölmədə davam etdirəcək.
Konfransda gender bərabərliyinin təmin edilməsi sahəsində aidiyyəti dövlət qurumlarının və QHT nümayəndələrinin, həmçinin bu sahənin tanınmış tədqiatçı və ekspertlərinin iştirakı planlaşdırılır.

A conference on gender problems is being held at Azerbaijan University today
The republican conference on "Gender problem and modern Azerbaijan" is being held at Azerbaijan University today. The conference registration will begin at 10.00a.m. and the opening ceremony and plenary session will begin at 11.00a.m.
The purpose of the conference is to maintain the issue of ensuring gender equality in the center stage, to share scientific achievements and experiences gained in this field, to analyze existing problems and to propose the ways to solve them in Azerbaijan.
The conference will start with playing the National Anthem of the Republic of Azerbaijan and Rector of Azerbaijan University Saadat Aliyeva’s opening speech.
After the opening ceremony and plenary session the conference will continue its work in three sections - Gender History, Gender Issues in Literature and Religion, Legal Aspects of Gender.
The Conference is expected to involve representatives of relevant government agencies and NGOs, as well as well-known researchers and experts in the area of ensuring gender equality.
About 100 articles were admitted for the conference, and conference materials were published in bulk.