Bu gün Azərbaycan Universitetində AXC-nin 100 illiyinə həsr olunmuş konfrans keçirilir
Bu gün Azərbaycan Universitetində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş “Cümhuriyyət ideologiyası kontekstində filologiya elmi” respublika konfransı keçirilir. Konfransın məqsədi Azərbaycan dövlətçiliyinin və  mədəniyyətinin formalaşmasında mühüm rol oynamış cümhuriyyətin kontekstində filoloji fikrin keçdiyi yolu və uğurlarını üzə çıxarıb dəyərləndirməkdir.
Konfransa qeydiyyat saat 10.00-da, açılış və plenar iclas isə 10.00-da baçlayacaq. Ölkənin görkəmli alim və tədqiqatçılarını biraraya gətirən konfransı giriş nitqi ilə universitetin rektoru Səadət Əliyeva açacaq.
Elmi konfransın plenar iclasının məruzəçiləri isə AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutundan  professor Bədirxan Əhmədov, Azərbaycan Dillər Universitetindən professor Fəxrəddin Veysəlli və Bakı Dövlət Universitetindən professor Vaqif Sultanlıdır.
Plenar iclasın ardından “Azərbaycan ədəbi dilinin müasir durumu və nəzəri problemləri” və “Ədəbi tənqid və ədəbiyyatşünaslıq probemləri” bölmələrində öz işini davam etdirəcək.

A conference dedicated to the 100th anniversary of the ADP is being held at Azerbaijan University today
A conference dedicated to the 100th anniversary  of the ADP is being held at Azerbaijan University today
Baxış sayı: 5002
The republican conference on "Philology Science in the Context of Republic Ideology" is being held at Azerbaijan University on the occasion of the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic. The aim of the conference is to expose and evaluate the path and successes of the philological idea in the context of the Republic, which played an important role in the formation of Azerbaijani statehood and culture.
The conference registration will be held at 10.00 but the opening session at 10.00. The rector of the University, Saadat Aliyeva, will open the conference, bringing together outstanding scientists and researchers of the country.
The speakers of the plenary session of the scientific conference are Professor Badirkhan Ahmadov from the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, Professor Fakhraddin Veysalli of the Azerbaijan University of Languages and Professor Vagif Sultanli from Baku State University.
Following the plenary session, "The Contemporary Status and Theoretical Problems of the Literary Language of Azerbaijan" and "Literary Criticism and Literature Problems" will continue its work.