Bu gün Azərbaycan Universitetinin Elmi işlər üzrə prorektoru, professor Yusif Qasımovun  50 illik yubileyidir.
Bu münasibətlə Yusif müəllimi təbrik edir, elmi-pedaqoji fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq!
Yusif Soltan oğlu Qasımov 1968-ci ildə Cəbrayıl rayonunda anadan olub. 1992-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Mexanika-riyaziyyat fakültəsini bitirib. 1996-cı ildə Fizika-riyaziyyat elmləri namizədi, 2010-cu ildə isə Riyaziyyat elmləri doktoru elmi adı alıb.
1992-1995-ci illərdə Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutunda kiçik elmi işçi, 1995-1997-ci illərdə Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutunda böyük elmi işçi, 2006 və 2009-cu ildə Fransanın Nant Universitetində dəvətli professor olub. 1997-2017-ci illərdə Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutunda “Tərs məsələlər və qeyri-xətti tənliklər” şöbəsinin müdiri vəzifəsini icra edib.

Today is the 50th anniversary of Professor Yusif Gasimov
Today is the 50th anniversary of Vice-rector for Science of Azerbaijan University, Prof. Yusif Gasimov.
We congratulate  Prof. Yusif Gasimov  on the occasion of his holiday, wish him success in his scientific-pedagogical activity.
Yusif Soltan Gasimov was born in Jabrayil region in 1968. He graduated from the Mechanics and Mathematics faculty of Baku State University in 1992. He received Ph.D. in Physics and Mathematics Sciences in 1996, and Doctor of Sciences in Mathematics in 2010.
He was a junior researcher at the Institute of Applied Mathematics in 1992-1995, senior researcher at the Institute of Applied Mathematics in 1995-1997, visiting professor at the University of Nantes, France in 2006 and in 2009. He worked as a Head of “Inverse problems and non-linear equation” Department at the Institute of Applied Mathematics in 1997-2017years.