Bu il Azərbaycan Universitetinin 14 tələbəsi PTE sertifikatını əldə edib
Beynəlxalq sertifikatların geniş karyera imkanlarını, daxili və xarici əmək bazarında qazandırdığı üstünlükləri nəzərə alan Azərbaycan Universitetində artıq bir neçə ildir ki, tələbələr ingilis dili biliyini beynəlxalq səviyyədə təsdiq edən PTE (Pearson Test of English) sertifikatının təlim və imtahanlarına cəlb olunurlar. Təlimlərin və imtahanın xərcləri Azərbaycan Universiteti tərəfindən qarşılanır. Sertifikatların təqdim olunması mərasimi isə ənənəvi olaraq hər tədris ilinin başlanğıcında təşkil olunur.
Bu il universitetin 14 tələbəsi PTE (Pearson Test of English) imtahanlarında müvəffəqiyyət əldə edərək A2 ( level 1), B1 (level 2), B2 (level 3), C1 (level 4) səviyyələrində beynəlxalq dil sertifikatlarına layiq görülüblər. Tələbələrə sertifikatlarını Xarici dillər kafedrasının müdiri Aygün Qasımova təqdim edib.
Sertifikat imtahanı danışıq və yazı hissələri olmaqla 2 mərhələdən ibarət olub. 2 namizəd Level 1 üzrə, 4 namizəd Level 2 üzrə, 6 namizəd Level 3 üzrə, 2 namizəd isə Level 4 üzrə imtahan verib.
Əldə olunan göstəricilər beynəlxalq imtahanların ekvivalentliyi üzrə A2= IELTS 3.0 – 4.0 və ya TOEFL 20-31, B1= IELTS 4-5 və ya TOEFL 57-86-ya, B2= IELTS 5-6.5 və ya TOEFL 87-109-a, C1=7-8 və ya TOEFL 95-110-a bərabərdir.
İmtahan iştirakçılarından 8 namizəd – Aysel Qədirova, Rüfət Əlizadə, Fatimə Cəfərzadə, Ağaşirin Hüseynli, Səid Məhərrəmli, Günel Əzizova, Səid Mehralı, Məryəm Səfərli daha yüksək nəticə əldə etdikləri üçün fərqlənmə sertifikatı ilə (Pass with merit) təltif olunublar.
2025-ci ildə PTE beynəlxalq dil sertifikatını əldə edən tələbələr
• Aysel Qədirova (Biznesin idarə edilməsi, ingilis bölməsi, II kurs)
• Rüfət Əlizadə (Mühasibat, II kurs)
• Fatimə Cəfərzadə (İnformasiya təhlükəsizliyi, ingilis bölməsi, II kurs )
• Mədinə Fərəczadə (Marketinq, ingilis bölməsi, II kurs)
• Ülvi Mirzə (İnformasiya texnologiyaları, II kurs )
• Ağaşirin Hüseynli (Tərcümə, ingilis bölməsi, II kurs)
• Səid Məhərrəmli Səid  (Sosial iş, ingilis bölməsi, II kurs)
• Rəşid Sultanov (İnformasiya təhlükəsizliyi, ingilis bölməsi, II kurs)
• Günel Əzimova (Marketinq, ingilis bölməsi, II kurs)
• Rüfət Məmişov (Sosial iş, ingilis bölməsi, II kurs)
• Mələk Şərifzadə (Maliyyə, ingilis bölməsi, III kurs)
• Səid Mehralı (Kompüter mühəndisliyi, II kurs)
• Maya Həsənova (Turizm işinin təşkili, ingilis bölməsi, II kurs)
• Məryəm Səfərli (Təhsildə sosial-psixoloji xidmət, II kurs)
Qeyd edək ki, Azərbaycan Universiteti 2018-ci ildən ingilis dili biliklərini beynəlxalq səviyyədə təsdiq edən PTE (Pearson Test of English) proqramının imtahan alt mərkəzi kimi təsdiq olunub. PTE ingilis dili biliyini beynəlxalq səviyyədə təsdiq edən ən məşhur sertifikatlardan biridir. Universitetin bu sertifikatın təlimlərini və imtahanlarını təşkil etmək hüququ var. 2018-2025-ci illər ərzində universitetin 89 tələbəsi PTE sertifikatını əldə edib.

Recognizing the broad career opportunities and advantages of international language certifications in both domestic and global labor markets, Azerbaijan University has, for several years, been actively encouraging its students to prepare for and sit the PTE (Pearson Test of English) - a globally recognized certification confirming English language proficiency. All training and examination costs are fully covered by Azerbaijan University, and the certificate awarding ceremony is traditionally held at the beginning of each academic year.
This year, 14 students of Azerbaijan University successfully passed the PTE exam and were awarded international English language certificates at levels A2 (Level 1), B1 (Level 2), B2 (Level 3), and C1 (Level 4). The certificates were presented to the students by Aygun Gasimova, Head of the Department of Foreign Languages.
The PTE certification exam consisted of two components: oral and written. 2 candidates passed Level 1, 4 candidates passed Level 2, 6 candidates passed Level 3, 2 candidates passed Level 4.
The obtained results are equivalent to: A2 = IELTS 3.0–4.0 or TOEFL 20–31, B1 = IELTS 4.0–5.0 or TOEFL 57–86, B2 = IELTS 5.0–6.5 or TOEFL 87–109, C1 = IELTS 7.0–8.0 or TOEFL 95–110.
Eight students: Aysel Gadirova, Rufat Alizada, Fatima Jafarzada, Aghashirin Huseynli, Said Maharramli, Gunay Azizova, Said Mehrali, and Maryam Safarli were awarded “Pass with Merit” for their outstanding performance.
PTE Certificate Recipients:
• Aysel Gadirova (Business Administration, english medium, second year student)
• Rufat Alizada (Accounting, second year student)
• Fatima Jafarzada (Information Security, english medium, second year student)
• Madina Farajzada (Marketing, english medium, second year student)
• Ulvi Mirza (Information Technology, second year student)
• Aghashirin Huseynli (Translation, english medium, second year student)
• Said Maharramli (Social Work, english medium, second year student)
• Rashid Sultanov (Information Security, english medium, second year student)
• Gunel Azimova (Marketing, english medium, second year student)
• Rufat Mamishov (Social Work, english medium, second year student)
• Malak Sharifzada (Finance, english medium, third year student)
• Said Mehrali (Computer Engineering, second year student)
• Maya Hasanova (Tourism Business Management, english medium, second year student)
• Maryam Safarli (Social and Psychological Services in Education, second year student)
It should be noted that since 2018, Azerbaijan University has been an official PTE (Pearson Test of English) sub-center, authorized to organize both preparatory training and examinations for students aiming to obtain this internationally recognized language certificate. PTE is one of the most widely recognized English language proficiency certifications worldwide. Between 2018 and 2025, a total of 89 students from Azerbaijan University have successfully earned their PTE certificates.