Daxili Keyfiyyət Təminatı Komissiyasının iclası keçirilib
Azərbaycan Universitetində Keyfiyyət təminatı şöbəsinin təşkilatçılığı ilə Daxili Keyfiyyət Təminatı Komissiyasının yeni tərkibdə ilk iclası keçirilib. Komissiyanın yeni tərkibinə akademik və inzibati heyəti təmsil edən əməkdaşlarla bərabər “Keyfiyyət elçiləri” klubunun üzvü olan tələbələr də daxil edilib. İnzibati və akademik heyət üzvləri arasında isə Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin (TKTA) təlimlərində və müxtəlif ali təhsil müəssisələrində keçirilən akkreditasiya proseslərində iştirak edən mütəxəssislər çoxluq təşkil edir.
İclasda Keyfiyyət təminatı şöbəsinin tələbələr üçün hazırladığı təlim paketləri müzakirə olunub, təlimlərin məzmunu, tətbiq mexanizmləri və gözlənilən nəticələri barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd olunub ki, təlim paketləri “Keyfiyyətli, tələbəmərkəzli və nəticəəsaslı təhsil”, “Peşəkar həyat” və “Fərdi sahibkarlıq” istiqamətlərini əhatə edəcək. İclasda həmçinin universitetin fəaliyyətində islahat tələb edən sahələrə diqqət çəkilib, komissiya üzvləri keyfiyyət mədəniyyətinin gücləndirilməsi və davamlı inkişaf mexanizmlərinin tətbiqi ilə bağlı təkliflərini səsləndiriblər.
İclas iştirakçılarının rəy və təklifləri əsasında 2025/2026-cı ilin yaz semestri üçün keyfiyyət təminatı sahəsində aparılacaq işlərin fəaliyyət planı da tərtib olunub.

The first meeting of the Internal Quality Assurance Commission in its new composition was held at Azerbaijan University, organized by the Quality Assurance Department. The new composition of the Commission includes staff representing academic and administrative personnel, as well as students who are members of the “Quality Ambassadors” Club. Among the academic and administrative staff, the majority consists of specialists who have participated in training sessions of the Education Quality Assurance Agency (TKTA) and in accreditation processes conducted at various higher education institutions.
At the meeting, the educational programs prepared by the Quality Assurance Department for students were discussed, and an exchange of views took place regarding the content, implementation mechanisms, and expected outcomes of the training programs. It was noted that the programs will cover the areas of “Quality, Student-Centered and Outcome-Based Education”, “Professional Life”, and “Individual Entrepreneurship”. The meeting also addressed areas requiring reform in the University’s activities, and the Commission members presented their proposals for strengthening the quality culture and applying sustainable development mechanisms.
Based on the opinions and suggestions of the participants, an action plan for quality assurance for the spring semester of the 2025/2026 academic year was also developed.