“Diplomatik Masa”da Fransa-Azərbaycan münasibətləri müzakirə olunub
Azərbaycan Universitetinin Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərən “Gənc Diplomatlar” klubu tərəfindən bu ildən çempionat formatında keçirilən “Diplomatik Masa” simulyasiya layihəsinin ikinci turunda  Azərbaycan-Fransa münasibətləri müzakirə edilib.
Gənc diplomatlar bu turda “Azərbaycan-Ermənistan sülh danışıqları prosesində Fransanın rolu”, “Avropa İttifaqı nümayəndə heyətinin Ermənistan-Azərbaycan sərhədində həyata keçirdiyi monitorinqlərin və digər fəaliyyətlərin Fransa-Azərbaycan münasibətlərinə təsiri”, “Azərbaycan-Avropa İttifaqı enerji əməkdaşlığı və yeni geosiyasi reallıqlar fonunda Azərbaycan-Fransa münasibətləri” kimi aktual mövzular ətrafında müzakirələr aparıblar.
Tərəflər öz arqumentlərini əsaslandırmaq üçün qarşılıqlı şəkildə suallar ünvanlayıb, real faktlara və fotomateriallara istinad edərək maraqlı və məhsuldar diskussiyalar həyata keçiriblər.
Qeyd edək ki, çempionatın keçirilməsində əsas məqsəd tələbələrdə natiqlik, müstəqil araşdırma və debat kimi bacarıqların inkişaf etdirilməsinə nail olmaqdır. Layihə çərçivəsində masada iştirak edən komandalardan biri hər görüşdən sonra Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının müəllimləri tərəfindən bir neçə meyar üzrə qiymətləndirilir və yüksək nəticə göstərən komanda növbəti mərhələyə yüksəlir.

French-Azerbaijani relations were discussed at the Diplomatic Table
French-Azerbaijani relations were the focus of discussion during the second round of the simulation project “Diplomatic Table”, held in a championship format this year by the Young Diplomats Club under the Department of Political and Social Sciences at Azerbaijan University.
In this round, young diplomats tackled pressing topics such as “France’s role in the Azerbaijan-Armenia peace negotiations”, “The impact of EU delegation monitoring and related activities along the Armenia-Azerbaijan border on French-Azerbaijani relations”, and “French-Azerbaijani ties in the context of Azerbaijan-EU energy cooperation and evolving geopolitical dynamics”.
The participants engaged in reciprocal exchanges, offering thoughtful and productive discussions supported by factual references and visual materials to substantiate their arguments.
It is worth noting that the primary objective of the championship is to foster key skills among students, such as public speaking, independent research, and debating. After each round, participating teams are evaluated by faculty members of the Department of Political and Social Sciences based on several criteria and the team with high scores advance to the next stage of the competition.