Dünya Hemofiliya Günü münasibətilə maarifləndirmə tədbiri keçirilib
Sosial işin təşkili kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərən “Empatiya Klub” tərəfindən 17 Aprel – Dünya Hemofiliya Gününə həsr olunmuş maarifləndirmə tədbiri keçirilib. Tədbirin moderatorluğunu klubun sədri və Gənclərlə iş ixtisası üzrə magistratura I kurs tələbəsi Şalan Novruzov edib. Tədbir ekstremal şəraitə uyğun olaraq bütün digər tədbirlər kimi onlayn rejimdə təşkil olunub.
Moderator bildirib ki, hemofiliya qanın laxtalanma xüsusiyyətinin pozulması ilə xarakterizə olunan irsi xəstəlikdir. Dünya Hemofiliya Günü, Dünya Hemofiliya Federasiyası tərəfindən hər il 17 apreldə təşkil edilən beynəlxalq tədbir olub, xəstəlik haqqında məlumatlandırma günüdür. Dünya Hemofiliya Günü hər il bir şüar altında qeyd olunur, bu ilki şüar “Dəyişikliyə adaptasiya: yeni dünyada yardımın dayanıqlı təminatı” olaraq müəyyənləşdirilib.
TƏBİB-in Davamlı Tibbi Təhsil Departamentinin mütəxəssisi Romella Osmanova tədbir iştirakçılarına hemofiliya xəstəliyi, dünyada hemofiliyanın rastgəlmə tezliyi, bu sahədə çalışan alimlər, irsi ötürülmə sxemi, 2 yaşa qədər uşaqlarda hemofiliya xəstələrinin rastgəlmə tezliyi, xəstəliyinin Azərbaycanda yayılması, dövlət dəstəyi, hemofiliya ilə mübarizə addımları haqqında ümumi məlumat verib.
Hemofiliyalı Xəstələrin Respublika Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri Ayaz Hüseynov qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi assosiasiya Azərbaycanda yaşayan hemofiliyalı xəstələr və onların valideynlərindən ibarət ictimai  təşkilatdır. 1997-ci ildə yaradılan təşkilat keçirdiyi müxətlif tədbirlər və görüşlər vasitəsilə hemofiliyaya dair məsələlər haqqında ictimaiyyəti və hökumət təşkilatlarını məlumatlandırır. Assosiasiyanın əsas məqsədlərindən biri hemofiliya və digər qanın laxtalanmasının pozulmasından əziyyət çəkən vətəndaşların keyfiyyətli müalicəsinə nail olmaqdır. Ayaz Hüseynov çıxışında tədbir iştirakçılarına assosiasiyanın sosial proqramları haqqında da məlumat verib.
Sosial işin təşkili kafedrasının müdiri Tünzalə Verdiyeva Hemofiliyalı Xəstələrin Respublika Assosiasiyasının bu xəstəlik haqqında  məlumatlılıq səviyyəsinin artırılması istiqamətində həyata keçirdiyi tədbirləri yüksək qiymətləndirdiyini bildirib.
Tədbirdə bildirilib ki, Hemofiliyalı Xəstələrin Respublika Assosiasiyası İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi , TƏBİB və Milli Hematologiya və Transfuziologiya Mərkəzi ilə birgə 17 Aprel - Dünya Hemofiliya Günündə “Dəyişikliyə adaptasiya və yeni dünyada yardımın dayanıqlı təminatı” şüarı altında beynəlxalq konfrans keçirəcək. Konfransda hemofiliya və digər qanda laxtalanma pozğunluğundan əziyyət çəkən vətəndaşların mövcud durumu, beynəlxalq təcrübə, yeni müalicə üsulları haqqında çıxışlar planlaşdırılır.
Daha sonra Azərbaycan Universitetinin Gənclərlə iş ixtisası üzrə magistratura I kurs tələbəsi Çiçək Quliyevanın mövzuya dair məruzəsi dinlənilib.

An awareness-raising event was held on the occasion of World Hemophilia Day
The Empathy club functioning under Social Work Department held an awareness-raising event on the occasion of World Hemophilia Day. The event was moderated by Shalan Novruzov, the chairman of the club and a first-year master's student majoring in Work with the youth. The event, like all other events following extreme conditions, was organized online.
The moderator noted that hemophilia is an inherited disease characterized by impaired blood clotting. World Hemophilia Day is an international event that formed as an awareness day about the disease organized by World Hemophilia Federation annually on April 17. World Hemophilia Day is celebrated annually under one motto so that this year`s slogan is “ Adapting to Change: A Sustainable Assistance in a New World.”
Romella Osmanova, a specialist of the Department of Continuing Medical Education, told the participants about hemophilia, the incidence of hemophilia in the world, the scientists working in this field, the hereditary transmission scheme, the incidence of hemophilia in children under 2 years, the spread of the disease in Azerbaijan, governmental support to it, steps to fight against the disease and general information in all.
Ayaz Huseynov, Chairman of the Board of the Republican Association of Hemophilia Patients, noted that the association he rules is a public organization consisting of hemophilia patients and their parents living in Azerbaijan. The organization, founded in 1997 informs the public and government organizations about hemophilia issues through various events and meetings. One of the main goals of the association is to achieve quality treatment of citizens suffering from hemophilia and other blood clotting disorders. In his speech, Ayaz Huseynov also informed the participants about the social programs of the association.
Tunzala Verdiyeva, head of the Department of Social work Organization, praised the measures taken by the Republic Association of Hemophilia Patients to raise awareness about the disease.
It was stated at the event that the Republic Association of Hemophilia Patients together with the State Agency for Compulsory Medical Insurance, TABIB, and the National Center for Hematology and Transfusiology will hold an international conference on April 17 – World Hemophilia Day. The conference will feature presentations on the current situation of citizens suffering from hemophilia and other blood clotting disorders, international experience, and new treatments.
Then a speech on the topic was given by Chichak Guliyeva, a first-year master's student majoring in Work with the youth at Azerbaijan University.