ECAR layihəsinin Fransada növbəti təlim proqramı öz işinə başlayıb
Azərbaycan Universitetinin tərəfdaş olduğu “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” (ECAR) Erasmus+ layihəsinin Fransada  növbəti təlim proqramı öz işinə başlayıb. Oktyabrın 3-də başlayan təlimlər oktyabrın 7-də yekunlaşacaq. Azərbaycan Universitetini təlimlərdə rektorun müşaviri, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin direktoru Nüşabə Quliyeva və Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Bəxtiyar Bədəlov təmsil edir.
Fransa Beynəlxalq Təhsil təşkilatında keçirilən ilk görüşdə layihə konsorsiumunun üzvü olan Azərbaycan universitetlərinin rektorları, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil nazirinin müşaviri,  prorektorlar, o cümlədən digər səlahiyyətli universitet nümayəndələri iştirak ediblər. Təşkilatın  beynəlxalq əlaqələr üzrə koordinatoru və Rouen Universitetinin keçmiş prezidenti Jean-Luc Nahel tədbiri giriş sözü ilə açaraq qonaqları salamlayıb və onları Fransada görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. Təşkilatın təhsil əməkdaşlığı departamentinin direktor müavini Bruno Kurval isə layihə çərçivəsindəki sıx əməkdaşlığın uğurla davam etdiyini və təlim proqramının faydalı olacağını vurğlayıb.
Daha sonra Rennes Universitetinin prezidenti David Alis tədbirdə onlayn formatda iştirak edərək “Rektor konfranslarında komitələrin rolu və fəaliyyəti” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib. O, konfransın tərkibində fəaliyyət göstərən müvafiq komitələrin vacibliyinə toxunaraq onların fəaliyyət istiqamətləri, təşkilati strukturu, funksiyaları barəsində təcrübələrini bölüşüb. Çıxışlardan sonra iştirakçılar arasında faydalı müzakirə və fikir mübadilələri aparılıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Universitetinin tərəfdaş olduğu “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” (ECAR) adlı Erasmus+ layihəsinin koordinatoru Bakı Biznes Universitetidir. 2021-2024-cü illəri əhatə edən layihənin əsas məqsədi milli inkişaf strategiyalarına uyğun olaraq rektorlar konfransının yaradılması yolu ilə universitetlər və digər maraqlı tərəflər arasında milli şəbəkə və əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdir.

The next training program of the ECAR project has started in France
The next training program of the Erasmus+ project "Establishment of the Conference of Rectors in Azerbaijan" (ECAR) in which Azerbaijan University is a partner has started its work in France. The trainings started on October 3 and will end on October 7. Azerbaijan University is represented in trainings by Rector's Advisor, Director of the International Master's and Doctorate Center, Nushaba Guliyeva, and Head of the International Relations Department, Bakhtiyar Badalov.
Rectors of Azerbaijani universities, members of the project consortium, advisors to the Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, vice-rectors, as well as other authorized university representatives participated in the first meeting held at the French International Education Organization. Jean-Luc Nahel, a coordinator of international relations of the organization and former president of the University of Rouen, opened the event with an introductory speech, welcomed the guests, and expressed his pleasure to see them in France. Bruno Kurval, deputy director of the educational cooperation department of the organization, emphasized that the close cooperation within the project continues successfully and the training program will be useful.
Later, David Alis, president of the University of Rennes, participated in the event in an online format and made a broad presentation on the topic "The role and activity of committees in Rector's conferences". He touched upon the importance of the relevant committees operating within the conference and shared his experiences on their activities, organizational structure, and functions. After the speeches, there was a useful discussion and exchange of ideas between the participants.
Note that Baku Business University is the coordinator of the Erasmus+ project called "Establishment of the Rectors' Conference in Azerbaijan" (ECAR), in which Azerbaijan University is a partner. The main goal of the project covering the years 2021-2024 is to develop a national network and cooperation between universities and other stakeholders through the creation of a conference of rectors in accordance with national development strategies.