ECAR layihəsinin iştirakçıları Polşaya bir həftəlik səfər ediblər
Azərbaycan Universitetinin tərəfdaş olduğu “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” (ECAR) adlı Erasmus+ layihəsinin iştirakçıları Polşaya bir həftəlik səfər ediblər. Səfərdə Azərbaycan Universitetini Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Bəxtiyar Bədəlov təmsil edib.
İşgüzar səfərin ilk görüşü Varşava İqtisadiyyat Məktəbində təşkil olunub. Görüşdə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli, layihə konsorsiumunun üzvü olan Azərbaycan universitetlərinin rektorları və digər səlahiyyətli nümayəndələri, eləcə də Magna Charta Müşahidə Şurasının, Macarıstan Rektorlar Konfransının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə Varşava İqtisadiyyat Məktəbinin rektoru Piotr Wachowiak açaraq qonaqları salamlayıb və rəhbərlik etdiyi təhsil müəssisəsi haqqında geniş təqdimatla çıxış edib. Rektor çıxışında Polşa Rektorlar Konfransına üzv olmağın universitet üçün faydaları və prezidenti  olduğu Varşava Ali Təhsil Müəssisələrinin Rektorlar Konfransının fəaliyyəti haqqında məlumat verib.
Polşa Rektorlar Konfransının prezidenti Arkadiusz Mezyk konfrans adından Azərbaycan nümayəndə heyətini salamlayıb və əməkdaşlıqdan məmnunluq duyduqlarını ifadə edib. Arkadiusz Mezyk çıxışında konfransın yaradılması ilə bağlı vacib məqamlara toxunub, konfransın tarixi, hüquqi forması, statusu, daxili idarəetməsi, əsas fəaliyyət istiqamətləri, qərarvermə prosesi, daimi heyəti, o cümlədən konfransın katibliyinin vəzifələri haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Arkadiusz Mezyk konfransın Polşa ali təhsil sisteminə verdiyi töhfələr, keyfiyyətin yüksəldilməsi istiqamətində irəli sürülən təkliflər və əldə etdikləri uğurlardan da bəhs edib, konfransın iş dünyası, media nümayəndələri və digər Avropa ölkələrinin rektorlar konfransları ilə sıx əlaqələrinin olmasını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Almaniya Rektorlar Konfransının Mərkəzi və Şərqi Avropa, Şərqi Asiya departamentinin rəhbəri Rudolf Smolarczyk çıxış edərək Rektorlar Konfransının ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq əməkdaşlığının genişləndirilməsi, eləcə də ölkədə universitetlərin koordinasiyalı fəaliyyət göstərməsi baxımından vacib olduğunu vurğulayıb, Almaniya Rektorlar Konfransının əsas məqsədləri, üzvlərinin tərkibi, strukturu, idarəedilməsi haqqında məlumat verib. Rudolf Smolarczyk Polşa və Alman Rektorlar  konfranslarının təhsil siyasəti və müxtəlif inkişaf istiqamətlərinin müzakirəsi üzrə müntəzəm şəkildə əməkdaşlıq etdiklərini vurğulayıb.
Görüşün sonunda Azərbaycan universitetlərinin və rektorlar konfranslarının nümayənədləri arasında suallar əsasında faydalı müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Universitetinin tərəfdaş olduğu “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” (ECAR) adlı Erasmus+ layihəsinin koordinatoru Bakı Biznes Universitetidir. 2021-2024-cü illəri əhatə edən layihənin əsas məqsədi milli inkişaf strategiyalarına uyğun olaraq rektorlar konfransının yaradılması yolu ilə universitetlər və digər maraqlı tərəflər arasında milli şəbəkə və əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdir.

As the partner of the Erasmus project  “Establishment of  Rectors’Conference   in Azerbaijan” (ECAR) Azerbaijan University,visited Poland for a week. Bakhtiyar Badalov, head of the International Relations Department, represented Azerbaijan University on the visit.
The first meeting of the business trip was organized at the Warsaw School of Economics.Nijat Mammadli ,adviser of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan,rectors and other authorized representatives of the Azerbaijan universities that are members of the project consortium ,as well as representatives of the Magna Charta Supervisory Board and the Hungarian Rectors Conference took part in the meeting.
Piotr Wachowiak ,rector of the Warsaw School of Economics,opened the event with an opening speech,greeted the guests and made a broad presentation about the educational institution .In his speech ,the rector gave information about the benefits of membership for the university in the Polish Rectors’Conference and activity of the Rectors’ Conference of Warsaw Higher Education Institutions.
Arkadiusz Mezyk,president of the Polish Rectors’ Conference,welcomed the Azerbaijan delegation on behalf of the conference and expressed their satisfaction with the cooperation.In his speech ,Arkadiusz Mezyk touched on the important points related to the establishment of the conference and gave detailed information to the event participants about the conference’s history,legal form,status,internal managment,main activities,decision-making process,permanent staff,as well as the duties of the conference secretariat. Arkadiusz Mezyk also talked about the contributions of the conference to the Polish higher education system,the proposals put forward in the direction of quality improvement and the successes achieved,and drew attention to the fact that the conference has close relations with the business world,media representatives and rectors’conferences of other European countries.
Then Rudolf  Smolarczyk,the head of the Central and Eastern Europe,East Asia Department of the German Rectors’ Conference made a speech and emphasized the importance  of  Rectors’Conference in  expanding the international cooperation of higher education institutions,as well as the coordinated activity of universities in the country and also gave information about the main goals of the German Rectors’ Conference,the composition and structure of its members.
At the end of the meeting,useful discussions were held between representatives of conferences of Azerbaijan universities and representatives of rectors.
It should be noted that Baku Business University is the coordinator of the Erasmus project called “Establishment of  Rectors’ Conference in Azerbaijan”(ECAR),in which Azerbaijan University is a partner.The main goal of the project covering years 2021-2024 is to develop a national network and cooperation between universities and other interested parties through the creation of rectors’ conference in accordance with national development strategies.