ECAR layihəsinin tərəfdaşları Fransa təcrübəsi ilə tanış olublar
Azərbaycan Universitetinin tərəfdaş olduğu və Bakı Biznes Universitetinin koordinatorluğu ilə həyata keçirilən “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının Yaradılması” (ECAR) Erasmus+ layihəsi tərəfdaşlarının nümayəndələrindən ibarət heyətin Fransa səfəri başa çatıb. Avropa Komissiyasının maliyyələşdirdiyi layihə çərçivəsində təşkil edilmiş səfərdə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, layihənin koordinatoru və tərəfdaş universitetlərin prorektor və rəhbərlərindən ibarət 30 nəfərlik nümayəndə heyəti iştirak edib. Səfərdə Azərbaycan Universitetini rektorun müşaviri, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin direktoru Nüşabə Quliyeva və Beynəlxalq Əlaqələr Şöbəsinin müdiri Bəxtiyar Bədəlov təmsil edib.
İşgüzar görüşlər və təlimlər Fransa Rektorlar Konfransı (CPU) və Fransa Beynəlxalq Təhsil Mərkəzinin (FEI) təşkilatçılığı ilə həyata keçirilib.  CPU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə koordinatoru, Rouen Universitetinin keçmiş rektoru Jean Luc Nahel nümayəndə heyətinə Fransa təhsil sistemi və CPU-nun ali təhsildə rolu barədə məlumat verib. Bildirilib ki, 1971-ci ildə Fransanın Təhsil Nazirliyi tərəfindən yaradılmış CPU ölkənin təhsil sistemində yüksək nüfuzu olan mötəbər təşkilatdır. 2007-ci ilədək CPU-nun prezidentliyi funksiyasını Fransa Təhsil Naziri yerinə yetirib. 2007-ci ildə ali təhsil sahəsində aparılmış köklü islahatlar əsasında universitetlərin müstəqilliyi təsdiqlənib və CPU müstəqil quruma çevrilib. CPU-nun əsas funksiyası Təhsil Nazirliyinin məsləhətçi orqanı olaraq fəaliyyət göstərməkdir. Belə ki, CPU Təhsil Nazirliyi ilə Fransa dövlət universitetləri arasında əlaqənin, fikir mübadiləsinin operativ şəkildə təmin edilməsində, problem və təkliflərin dəyərləndirilməsində əlaqələndirici funksiya  daşıyır. Hazırda Fransanın akkreditasiya olunmuş 74 universiteti CPU-nun üzvüdür. Təşkilatın tövsiyələri nəzərə alınaraq ölkənin ali təhsil sistemi üzrə strateji yol xəritəsi müəyyənləşdirilir, islahatlar aparılır, ehtiyac duyulduğu təqdirdə təhsil qanunvericiliyinə dəyişikliklər edilir.
Qurumun Avropa Birliyindəki təmsilçisi Carle-Bonafous Murat Avropa-Fransa təhsil münasibətləri haqqında danışıb, konfransın təsir gücünün yalnız ölkə hüdudları ilə məhdudlaşmadığını bildirib. Fransa Beynəlxalq Təhsil Mərkəzinin (FEI) proqram meneceri Marion Poutrel CPU-nun Nizamnaməsi və hüquqi statusu barədə çıxış edərək əsas prinsipləri izah edib. CPU Beynəlxalq əlaqələr üzrə komissiyasının sədri, Toulouse Jean Jaures Universitetinin rektoru Emmanuelle Garnier CPU-nun təşkilati strukturu, plenar iclas, müxtəlif istiqamətlər üzrə ixtisaslaşmış daimi komissiyalar, müvəqqəti işçi qrupları haqqında məlumat verib. Məruzəçi qeyd edib ki, CPU-da görüşləri təşkil edən, CPU-nun gündəliyini müəyyənləşdirən 20 rektordan ibarət CP2U adlı daimi heyət fəaliyyət görtərir.
Görüşün üçüncü günündə Fransa Ali Təhsil, Tədqiqat və İnnovasiya Nazirliyinin nümayəndəsi Manuel Bouard Azərbaycan Təhsil Nazirliyinin nümayəndəsi Nicat Məmmədli ilə birlikdə  Fransa Təhsil Nazirliyi və CPU arasında əməkdaşlıq və koordinasiya məsələləri haqqında iştirakçılarla müzakirələr aparıb.
İşgüzar görüşlərdə CPU-da üzvlük, strateji planlama, qərar qəbul etmə prosesləri, maliyyələşmə mexanizmləri və bu kimi məsələlər də nəzərdən keçirilib.
Tədbirin son günündə isə Fransanın ən qədim universitetlərindən biri olan Sorbon universitetinə səfər təşkil edilib.
Nümayəndə heyəti Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin banilərindən biri və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Parlamentinin sədri Əlimərdan bəy Topçubaşov və görkəmli ictimai-siyasi xadim Ceyhun Hacıbəylinin məzarını ziyarət edib, Azərbaycan-Fransa Mədəniyyət evində təşkil edilən özəl tədbirdə iştirak edib.

The visit of a delegation consisting of representatives of the partners of the Erasmus + project "Establishment of the Conference of Azerbaijan Rectors" (ECAR), implemented in partnership with the University of Azerbaijan and coordinated by the Baku Business University, has ended in France. The visit, organized as part of a European Commission-funded project, was attended by a 30-member delegation consisting of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, the project coordinator and vice-rectors and heads of partner universities. Azerbaijan University was represented by Nushaba Guliyeva, Advisor to the Rector, Director of the International Center for Master's and Doctoral Studies, and Bakhtiyar Badalov, Head of the International Relations Department.
The business meetings and trainings were organized by the Conference of University Presidents of France (CPU) and the French Education International Center (FEI). Jean Luc Nahel, CPU's International Relations Coordinator and former rector of the University of Rouen, briefed the delegation on the French education system and the role of the CPU in higher education. It was noted that the CPU, established by the French Ministry of Education in 1971, is a prestigious organization with a high reputation in the country's education system. Until 2007, the presidency of the CPU was held by the French Minister of Education. In 2007, the independence of universities was confirmed on the basis of radical reforms in higher education, and the CPU became an independent body. The main function of the CPU is to act as an advisory body of the Ministry of Education. Thus, the CPU has a coordinating function in ensuring the communication between the Ministry of Education and French public
universities, the exchange of views, the evaluation of problems and proposals. Currently, 74 accredited universities in France are members of the CPU. Taking into account the recommendations of the organization, a strategic roadmap for the country's higher education system is defined, reforms are carried out, and if necessary, changes are made in the education legislation.
Carle-Bonafous Murat, the organization's representative in the European Union, spoke about European-French educational relations, noting that the conference's impact is not limited to the country's borders. Marion Poutrel, program manager of the French Center for International Education (FEI), explained the basic principles of the CPU's charter and legal status. Chairman of the CPU Commission on International Relations, Rector of the University of Toulouse Jean Jaures Emmanuelle Garnier informed about the organizational structure of the CPU, the plenary session, standing commissions specializing in various areas, temporary working groups. The rapporteur noted that the CPU has a permanent staff of 20 rectors, CP2U, who organize meetings and set the CPU agenda.
On the third day of the meeting, Manuel Bouard, a representative of the French Ministry of Higher Education, Research and Innovation, together with Nijat Mammadli, a representative of the Azerbaijani Ministry of Education, discussed cooperation and coordination between the French Ministry of Education and the CPU.
CPU membership, strategic planning, decision-making processes, funding mechanisms and similar issues were also discussed at the business meetings.
On the last day of the event, a visit was made to the Sorbonne University, one of the oldest universities in France.
The delegation visited the graves of Alimardan bey Topchubashov, one of the founders of the Azerbaijan Democratic Republic and chairman of the
Parliament of the Azerbaijan Democratic Republic, and a prominent socio-political figure Jeyhun Hajibeyli, and attended a private event at the Azerbaijan-France House of Culture.