ECAR layihəsinin elmi məqalələrin yazılması üzrə təlimi təşkil olunub
“Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” (ECAR) adlı “Erasmus+” layihəsi çərçivəsində növbəti təlim 13-14 may 2024-cü il tarixlərində Azərbaycan Universitetinin tədris binasında keçirilib. Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru, riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Yusif Qasımov və Elm şöbəsinin müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Lətifə Ağamalıyevanın apardığı  ikigünlük təlimin məqsədi elmmetrik bazalar, onların iş prinsipləri, tədqiqatçılar üçün gərəkli imkanları, onlardan istifadə mexanizmləri, məqalələrin hazırlanması standartları və jurnalların seçimi, tədqiqatçı göstəricilərinin yaxşılaşdırılması metodları haqqında iştirakçılara geniş nəzəri biliklərin ötürülməsi və praktiki vərdişlərin yaradılması olub.
“Elmi məqalələrin strukturu, jurnal seçimi və təqdimatı” adlı birinci təlimdə iştirakçılara beynəlxalq indekslənmə bazalarında indekslənən jurnallarda elmi məqalələrin strukturuna qoyulan tələblər, jurnal seçimi və məqalələrin təqdimatı ilə bağlı zəruri məlumatlar verilib.
İkinci təlim isə “Web of Science” və “Scopus”  elmmetrik bazalarının resurslarından istifadəyə həsr olunub. Təlimdə bazaların iş prinsipləri, axtarış sistemləri, müəllif profillərinin yaradılması istiqamətlərində məlumat verilib, bəzi prosedurlar onlayn rejimdə nümayiş etdirilib.
Təlimin sonunda iştirakçıların sualları cavablandırılıb, ideya və təkliflər müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Universitetinin tərəfdaş olduğu layihənin koordinatoru Bakı Biznes Universitetidir. Avropa Komissiyasının maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən layihəsinin əsas məqsədi milli inkişaf strategiyalarına uyğun olaraq rektorlar konfransının yaradılması yolu ilə universitetlər və digər maraqlı tərəflər arasında milli şəbəkə və əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdir. Təlimdə layihənin tərəfdaşı olan universitetlərin nümayəndələri iştirak edib.

The ECAR project has organized a training session for writing scientific papers
In the framework of the "Erasmus+" project titled "Establishment of the Rectors' Conference in Azerbaijan" (ECAR), the next training session was held on May 13-14, 2024, at the teaching building of Azerbaijan University. The two-day training, conducted by the Vice-Rector for Scientific Affairs of Azerbaijan University, Dr. Yusif Qasimov, who holds a doctorate in mathematical sciences, and the Director of the Department of Science, Dr. Latifa Agamaliyeva, who holds a doctorate in philosophy in mathematics, aimed to provide participants with broad theoretical knowledge and practical insights on scholarly databases, their operational principles, necessary resources for researchers, mechanisms for utilization, standards for article preparation, journal selection, and methods for improving researcher performance.
In the first training entitled "Structure of scientific papers, journal selection and presentation", the participants were given necessary information about the requirements for the structure of scientific articles in journals indexed in international indexing databases, magazine selection and presentation of articles.
The second training is dedicated to using the resources of "Web of Science" and "Scopus" elm metric databases. In the training, information was provided on the working principles of databases, search systems, author profiles, and some procedures were demonstrated online.
At the end of the training, participants' questions were answered, ideas and suggestions were discussed.
Note that the coordinator of the project is Baku Business University. The main objective of the project, implemented with the financial support of the European Commission, is to develop a national network and cooperation between universities and other stakeholders through the creation of a conference of rectors in accordance with national development strategies. The training was attended by representatives of universities that are partners of the project.