Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının müdiri Elvin Talışınskinin yeni dərs vəsaiti çapdan çıxıb
Azərbaycan Universitetinin Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elvin Talışınskinin müəllifi olduğu “Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası və hüququn əsasları” adlı yeni dərs vəsaiti çapdan çıxıb.
Vəsait ölkənin konstitusion quruluşunu, hüququn əsas anlayışlarını və vətəndaşların hüquq sistemindəki yerini izah edir. Vəsaitdə hüququn mahiyyəti, hüquq normaları, hüquqi münasibətlər və hüquqi məsuliyyət kimi əsas anlayışlarla yanaşı, Konstitusiyanın dövlətin ali hüquqi sənədi kimi rolu izah olunur. Konstitusiyada təsbit olunmuş insan və vətəndaş hüquqları, onların təminat mexanizmləri, dövlət hakimiyyətinin üç qola (qanunverici, icraedici, məhkəmə) bölünməsi ətraflı şəkildə təqdim edilir.
Hüquqi düşüncənin formalaşmasına, hüquqi şüurun və vətəndaş məsuliyyətinin artırılmasına xidmət edən vəsait, vətəndaşların hüquq və vəzifələrini, yerli özünüidarəetmə orqanlarının (bələdiyyələrin) fəaliyyət prinsiplərini də izah edir.

New textbook by head of the Department of Political and Social Sciences Elvin Talishinsky published
A new textbook titled “The Constitution of the Republic of Azerbaijan and Fundamentals of Law”, authored by Elvin Talishinsky, head of the Department of Political and Social Sciences at Azerbaijan University, PhD in Political Science, and assoc. prof., has been published.
The textbook explains the constitutional structure of the country, key legal concepts, and the role of citizens within the legal system. Alongside fundamental concepts such as the nature of law, legal norms, legal relations, and legal responsibility, the textbook elaborates on the role of the Constitution as the supreme legal document of the state. It provides a detailed overview of the rights of individuals and citizens enshrined in the Constitution, mechanisms for their protection, and the division of state power into three branches: legislative, executive, and judicial.
Aimed at fostering legal thinking, raising legal awareness, and enhancing civic responsibility, the textbook also explains the rights and obligations of citizens as well as the principles governing the activities of local self-government bodies (municipalities).