Əməkdaşımız Şuşa Beynəlxalq kulinariya festivalında iştirak edib
Maliyyə və iqtisadiyyat kafedrasının müəllimi, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qəhrəman Yusupov Heydər Əliyev Mərkəzi və Dövlət Turizm Agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Şuşa Beynəlxalq kulinariya festivalında iştirak edib. Şuşanın qədimliyinin və Azərbaycan xalqının qonaqpərvərliyinin, müxtəlif ölkələrin maddi – mənəvi dəyərlərinin nümayiş etdirildiyi festivalda Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Avstriya, Çin, Fransa, Gürcüstan, İran, İsrail, İtaliya, Malayziya, Türkiyə və Yaponiyadan olan kulinarlar qonaqları öz ölkələrinin təamları ilə tanış ediblər. Tədbirdə Belçika, Çexiya, Fransa, İtaliya, İsrail, Kanada, Koreya Respublikası, Qazaxıstan, Özbəkistan, Rusiya, Türkiyə və digər ölkələr qida sahəsi üzrə beynəlxalq ekspertlər və blogerlər ilə təmsil olunub.
Qəhrəman Yusupov Şuşa və festival ilə bağlı təəssüratlarını saytımızla bölüşdü: “Mayжт 5-dən 8-dək beynəlxalq kulinariya festivalında iştirak etmək üçün Şuşa şəhərində səfərdə olduq. Turizm təşkilatlarının, təhsil ocaqlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə 5 rahat avtobusla 5 may 2022 ci il tarixdə səhər tezdən yola çıxdıq. Yol boyu işğaldan azad olmuş ərazilərdə gedən irimiqyaslı quruculuq və tikinti-bərpa işlərinin həcmi böyükdür.
Rahat yol, rahat avtobusla rahat şəkildə Şuşa şəhərinə çatdıq. Festival, XVIII əsr Ağa Qəhrəman Mirsiyab oğlunun karvansarayının qarşısındakı meydanda təşkil edilmişdi. Festival çox rəngarəng idi. Bakı, Lənkəran, Salyan, Şirvan və digər regionlarımızın aşpazlarının təqdim etdikləri təamlar həmişəki kimi çox dadlı idi.
Kulinariya festivalında həm Azərbaycanın bölgələri, həm də dünyanın bir sıra ölkələri təmsil olunurdu. Almaniya nümayəndələri kolbasa, sosiska, pivə, italyanlar hisə verilmiş ət, pizza və digər yeməkləri, Yaponiyalılar yaşıl çayı xüsusi ritualla, Fransalı aşpazlar və dgər ölkələrin kulinariya ustaları öz milli yeməklərini festival ziyarətçilərinə təqdim edirdilər.
Tanınmış aşpaz Stalik də ayrı köşkdə öz ustalığını nümayiş etdirirdi. Ayrı köşklərdə sərinləşdici və spirtli içkilər də təqdim olunurdu.
Ziyarətçilər arasında Azərbaycan həqiqətlərini dünyaya çatdırmaq üçün bir çox avropa ölkələrində sərgilər təşkil edən, dəfələrlə ermənilərin hücumuna məruz qalan məşhur fotoqraf Rza Diqqəti də var idi.
Ölkəmizin teatrlarının aktyorları müxtəlif səhnəciklərlə festivala xüsusi rəngarənglik qatırdı. Məzhəkəçilər, XVIII-XIX əsr geyimlərində hərəkət edən personajlar diqqəti cəlb edir, pəhləvanlar, rəqs qrupları öz məharətlərini göstərirdilər.
Kulinariya festivalına qoşulmaqla Şuşanın memarlıq abidələrini, Şuşa qalasını da yaxından görmək fürsəti yarandı”.

Our co-worker took part in the Shusha International Culinary Festival
Teacher of the Department of Finance and Economics, Doctor of Philosophy in Economics, Associate Professor Gahraman Yusupov took part in the Shusha International Culinary Festival organized by the Heydar Aliyev Center and the State Tourism Agency. At the festival, which demonstrates the antiquity of Shusha, the hospitality of the Azerbaijani people and the material and spiritual values of different countries, along with Azerbaijan, chefs from Germany, Austria, China, France, Georgia, Iran, Israel, Italy, Malaysia, Turkey and Japan introduced the guests to the dishes of their countries. Belgium, the Czech Republic, France, Italy, Israel, Canada, the Republic of Korea, Kazakhstan, Uzbekistan, Russia, Turkey and other countries were represented at the event by international food experts and bloggers.
Gahraman Yusupov shared his impressions about Shusha and the festival on our website: “We visited Shusha to participate in the international culinary festival from 5 to 8 May. We left early in the morning on May 5, 2022 with 5 comfortable buses with the participation of representatives of tourism organizations and educational institutions. The volume of large-scale construction and reconstruction work in the liberated areas along the road is large.
We reached Shusha comfortably by a comfortable road and a comfortable bus. The festival was organized in the square in front of the caravanserai of the 18th
century Aga Gahraman Mirsiyab oglu. The festival was very colorful. The dishes served by chefs from Baku, Lankaran, Salyan, Shirvan and other regions were, as always, very tasty.
Both the regions of Azerbaijan and a number of countries of the world were represented at the culinary festival. Representatives of Germany presented sausages, hot dogs, beer, Italian smoked meat, pizza and other dishes, Japanese green tea with a special ritual, French chefs and culinary masters from other countries presented their national dishes to the festival visitors.
Well-known chef Stalik also demonstrated his skills in a separate kiosk. Refreshments and alcoholic beverages were also served in separate kiosks.
Among the visitors was the famous photographer Rza Diqqati, who organized exhibitions in many European countries and was repeatedly attacked by Armenians in order to convey the truth about Azerbaijan to the world.
Actors of our country's theaters added a special color to the festival with various scenes. Comedians, characters dressed in costumes of the XVIII-XIX centuries attracted attention, wrestlers and dance groups showed their skills.
By joining the culinary festival, there was an opportunity to closely see the architectural monuments of Shusha and the Shusha fortress”.