“Empatiya” klubu tərəfindən “Fərqlilik fərq yaratmır” adlı tədbir keçirilib
Azərbaycan Universitetində 3 dekabr – Beynəlxalq Əlilliyi olan Şəxslər Gününə həsr olunmuş “Fərqlilik fərq yaratmır” adlı tədbir keçirilib. Tədbir Sosial işin təşkili kafedrasının tərkibində fəaliyyət göstərən “Empatiya” klub tərəfindən təşkil olunub.
Tədbirdə bildirilib ki, Beynəlxalq Əlilliyi olan Şəxslər Gününün qeyd olunması haqqında 1992-ci ildə BMT tərəfindən  Bəyannamə qəbul edilib. Bu günün təsis olunmasının məqsədi sağlamlıq imkanları məhdud insanlara cəmiyyətin diqqətinin və onların ictimai həyatda fəal iştirakına şərait yaradılması üçün səylərin artırılmasıdır.
Tədbirdə Humanitar fənlər fakültəsinin dekanı Səfər Məmmədov, Sosial işin təşkili kafedrasının müdiri Tünzalə Verdiyeva ölkəmizdə əlilliyi olan şəxslərin sosial təminatı, reabilitasiyası və cəmiyyətə inteqrasiyası sahəsində atılan addımlar haqqında danışıblar. Sosial iş ixtisası üzrə təhsil alan II kurs tələbələri Mehdizadə Minarənin ”Əlillik nədir və Əlilliyi olan şəxslər kimlərdir?”, Məmmədli Aytaçın “Əllilik və cəmiyyət”, Rüstəmov Aqşinin “Əlilliyə tibbi, bioloji yanaşma və cəmiyyətin əlliliyi olan şəxslərlə əlaqələrini gücləndirilməsi”, Əsgərova Fatimənin ”Dünya və ölkəmizdə əlilliyi olan şəxslərlə sosial iş” mövzusunda mühazirələri dinlənilib.
“Empatiya” klubun sədri Şalan Növruzov, klubun koordinatoru və tədbirin təşkilatçısı, sosial iş ixtisası üzrə III kurs tələbəsi Ələkbərov Məhəmməd, menecment ixtisası üzrə III kurs tələbəsi, motivator Natiq Rəhimlinin əlilliyi olan şəxlərin hüququları, üzləşdiyi problemlər və həll yolları mövzusunda çıxışları dinlənilib.

The Empathy club held an event called
On December 3, Azerbaijan University held an event entitled “Differences do not matter”, dedicated to the International Day of Disabled Persons. The event was organized by the "Empathy" club, which functions as part of the "Organization of social affairs" department.
At the event, it was announced that the UN adopted the Declaration on the celebration of the International Day of Disabled Persons in 1992. The purpose of the establishment of this day is to increase public attention to people with disabilities and efforts to create conditions for their active participation in public life.
At the event, Dean of the Faculty of Humanities Safar Mammadov, Head of the Department of Organization of Social Affairs Tunzala Verdieva spoke about the topic of social security in our country for persons with disabilities, about steps in the field of their rehabilitation and integration into society. 2nd year students studying in the specialty "Social Affairs" listened to the lectures of Mehdizade Minara "What is disability and who are disabled people?", Mammadli Aytach "Disability and Society", Rustamov Agshin "Medical, biological approach to disability and strengthening community with people with disabilities", “ Askerova Fatima" Peace and social work with disabled people".
Speeches of chairman of the Empathy club Shalan Novruzov, club coordinator and organizer of the event, 3rd year student in Social Affairs Mahammad Alekperov, 3rd year student in management, motivator Natig Rahimli were heard on the topic of the rights of people with disabilities, the problems they face and ways of solving them.