Gənc tədqiqatçıların üçüncü respublika konfransına tezis qəbulu davam edir
Azərbaycan Universitetində keçiriləcək gənc tədqiqatçıların üçüncü respublika elmi-praktik konfransına tezis qəbulu davam edir. Konfrans haqqında daha ətraflı məlumat və müəlliflər üçün təlimat Universitetin saytında yerləşdirilib.
13 mart 2020-ci il tarixində keçiriləcək konfransın məqsədi ölkənin müxtəlif universitet, akademiya və institutlarında oxuyan və fəaliyyət göstərən gənc tədqiqatçıları bir araya gətirmək, onların ikt və tətbiqləri, iqtisadiyyat, humanitar və sosial elmlər sahələrində əldə etdikləri elmi yenilikləri dinləmək və fikir mübadiləsi aparmaqdır.
Konfransda iştirak etmək arzusunda olanlar tezislərini fevralın 14-dək konfrans katibliyinə elektron poçt vasitəsilə göndərməlidirlər.

Submission of theses of young researchers to the third Republican conference continues
Submission of theses of young researchers to the third Republican scientific-practical conference which will be held at Azerbaijan University continues. More information about the conference and the authors' instructions are available on the University website.
The purpose of the conference, which will be held on March 13, 2020, is to bring together young researchers studying and operating in various universities, academies and institutes across the country, to listen to the scientific innovations they have made in the fields of economics, humanities and social sciences, and to exchange ideas.
Those wishing to participate in the conference should send their theses by email to the conference secretariat by February 14.